Vítězové motokrosové GP České Republiky Jeffrey Herlings a Clement Desalle

05. 08. 2013....

Finálové rozjížďky motokrosové Grand Prix České republiky v Lokti nad Ohří se konaly za proměnlivého počasí. Tropické dopoledne vystřídalo odpoledne s přehánkami, které závody nijak nenarušily. A nejvíce štěstí přinesly Jeffrey Herlingsovi (KTM) z Nizozemí a Belgičanu Clementu Desallemu (Suzuki).

V nejprestižnější kubatůře MX1 na start nastoupilo dvacet jezdců a těm dominoval rodák z belgického La Louviere Clement Desalle z Rockstar Energy Suzuki World MX1 Teamu. V první jízdě porazil druhého Kevina Strijbose z téže země i týmu o sedmnáct sekund. Třetí a čtvrté místo obsadili fabritští jezdci KTM Ken de Dycker z Belgie a Sicílián Antonio Cairoli. Strijbos s de Dyckerem předvedli velký souboj, když si několikrtát vyměnili pořadí, aby nakonec byl Kevin úspěšnější. Tony Cairoli především doplatil na chybu, kdy si v jedné zatáčce "zašlápl" motocykl, a také že má obrovský náskok v čele šampionátu a tak jel  "s rozumem". Pátý projel cílem Rus Evgeny Bobryshev a tři sekundy za ním Ital Davide Philippaerts, oba na Hondě. Sedmý byl Joel Roelans a "až" za ním Brit Tommy Searle, který si však stěžoval na bolest ruky. Devátý Estonec Tanel Leok na TM a desátý po pádu v prvním kole skončil Shaun Simpson Brit na Yamaze.

Ve druhé jízdě opět systémem start-cíl zvítězil Desalle, před druhým Jeremym van Horebeekem, který po pádu a následné poruše jeho Kawasaki v prní jízdě nedojel a byl klasifikován na devatenáctém místě. Třetí dojel a tím udělal velkou radost svým šéfům z Honda World Motocross Teamu "Bobby" Bobryshev. Čtvrtý dokončil druhou jízdu Strijbos, když po jednom z největších soubojů dne tři zatáčky před cílem udolal Searleho. Až za nimi dojeli pátý de Dycker a šestý po střetu s van Horebeekem a následném pádu v prvním kole Cairoli.

Celkové výsledky České GP MX1: 1. Desalle, 2. Strijbos, 3. Bobryshev, 4. De Dycker, 5. Cairoli, 6. Searle..... 18. Smola.

Průběžné pořadí seriálu GPMX: 1. Cairoli, 2. Deasalle, 3. De Dycker, 4. Paulin, 5. Strijbos.

V MX2 zvítězil v obou jízdách rodák z holanského Gelgropu na předměstí Eindovenu a 12. září devatenáctiletý Jeffrey Herlings. Po průjezdu druhé jízdy propukla u všech jeho fanoušků a týmu Red Bull KTM Factory Racing Teamu obrovská radost, když dokázal obhajit titul mistra světa.

Druhý skončil v součtu obou jízd Christophe Charlier z Francie na Yamaze. Třetí a tím pádem premiérové pódium v kariéře získal Alexandr Tonkov, svěřenec bývalého amerického jezdce žijícího v Itálii Badera Manneha. Čtvrtý byl klasifikován Ital Lupino, když v první jízdě dojel druhý. Až pátý byl týmový kolega Herlingse Tixier.

Celkové výsledky České GP: 1. Herlings, 2. Charlier, 3. Tonkov, 4. Lupino, 5. Tixier, 6. Ferrandis, 7. Nicholls, 8. Petrov.

Průběžné výsledky GPMX: 1. Herlings již mistr světa, 2. Tixier, 3. Butron, 4. Charlier, 5. Coldehoff.

Dvojnásobný mistr světa v třídě MX2 Jeffrey Herlings, na ramenou též dvojnásobného mistra světa Heinz Kinigadnera