Velkou cenu Japonska vyhrál Lorenzo. Boj o titul pokračuje.

Velkou cenu Japonska vyhrál Lorenzo.  Boj o titul pokračuje.

28. 10. 2013....

Po nevyzpytatelném víkendu kdy se díky počasí v Motegi při GP Japonska v pátek nejezdilo vůbec a  sobotní jízdy musela Dorna rovněž pozměnit. Se svatý Petr v neděli umoudřil a závody se odjeli za příjemného slunečného dne.

Lorenzo letos už počtvrté startoval z pole position a zvítězil systémem start-cíl. Má teď na svém kontě o jedno vítězství víc než Márquez. Zdálo se, že Valentino Rossi pomůže svému týmovému kolegovi a úřadujícímu mistru světa, protože jel na druhé pozici před jezdci na továrních Hondách, ale na trati která je vyhlášená dlouhými rovinkami a prudkým bržděním do ostrých zatáček, v první polovině závodu udělal dvě chyby a propadl se polem jezdců až na jedenáctou příčku.

Lorenzo se dostal v polovině závodu dostal pod silný tlak ze strany Márqueze a Pedrosy který jel těsně za nimi. Márquez však udělal chybu a pak už se mu nepodařilo přiblížit se těsně k Lorenzovi. Nakonec dojel do cíle se ztrátou 3 sekund.

Pedrosa získal dvanácté umístění na pódiu letošní sezony, ale nepodařilo se mu získat hat trick – třetí vítězství v Motegi. Jeho teoretická šance na titul tak definitivně skončila. První pětku doplnili Álvaro Bautista a Stefan Bradl. Bautista využil vzduchového pytle a na začátku osmého kola se dostal před Bradla. Rossi se probojoval zpátky na šesté místo poté, co klesl dokonce na 11. pozici. Cal Crutchlow dojel do cíle před svým týmovým kolegou Bradley Smithem.

Úspěchem byla 11. pozice domácího jezdce Kacujuki Nakasugy, který jel na divokou kartu pro tým Yamaha YSP Racing. Colin Edwards byl nejlepším jezdcem CRT, v cíli byl dvanáctý. Aleix Espargaró spadl ve vysoké rychlosti, ale nezranil se. Prvním, kdo ze závodu odstoupil, byl Lukáš Pešek. Luca Scassa musel odjet do depa, protože mu upadla pravá stupačka. Lukáš Pešek který dostal od ředitelství závodu ke startu vyjímku (nekvalifikoval se díky času o 107% horším než byl čas vítěze), odstoupil v druhém kole pro poruchu motocyklu.

Yamaha získala v Japonsku 200. vítězství v královské třídě. Lorenzo teď má před finále ve Valencii ztrátu 13 bodů na Márqueze. Ve Valencii se o titul naposledy bojovalo v roce 2006, také šlo o boj mezi Yamahou a Hondou. Titul tehdy celkem překvapivě získal Nicky Hayden, zatímco Valentino Rossi, který tehdy měl našlápnuto na titul, neuspěl.

Do posledního závodu sezóny který se jede 10.listopadu má Marquez na Lorenza 13 bodový. Ve Valencii mu stačí třetí místo v cíli k tomu, aby šampionát vyhrál, i kdyby vítězství slavil Jorge Lorenzo.