Valentino Rossi versus Max Biaggi, Sete Gibernau, Nicky Hayden a Jorge Lorenzo

17.12.2014....

Max Biaggi

Zřejmě největším Valentinovým rivalem byl Max Biaggi. Ačkoliv proti sobě až do roku 2000 nezávodili, vždy k sobě cítili antipatie. Oba vždy touží zvítězit, ale jinak jsou velice odlišní a odlišně nahlížejí na věci kolem sebe. V době kdy Valentino debutoval v MS, Biaggiho pravidelně provokoval. Jejich vztahy se ještě zhoršily v roce 2001, kdy došlo dokonce na pěstní souboj. Valentino vyhrál závod, Biaggi skončil druhý, byl naštvaný a před vystoupením na podium vyprovokoval rvačku. Ani jeden z jezdců za ni nebyl potrestán, ale měli před tiskem dělat, jakože se nic nestalo. Valentino to na rozdíl od Biaggiho dodržel. Ten celý spor na Valentina svedl. To samozřejmě ke zlepšení jejich vztahu nepřispělo. Nakonec byli donuceni podat si před novináři ruku, ale ve skutečnosti se nesnášeli dál.

Přitom Valentino ve 14 letech Biaggiho obdivoval a dokonce měl v pokoji na zdi jeho plakát. Postupem času na něho změnil názor, protože se mu nelíbilo, že Biaggi nikdy nedokázal přiznat chybu a svůj neúspěch vždy sváděl na něco jiného. Proto o něm v jednom rozhovoru řekl, že ho nemá rád.

V roce 2001 Biaggi v Suzuce ve 220 kilometrové rychlosti šťouchnul do Valentina loktem. Ten vyjel na trávník, ale podařilo se mu neupadnout. Naštvaný se vrátil na trať, Biaggiho dojel, předjel ho a ukázal mu vztyčený prostředník. Závod vyhrál a Biaggimu vynadal, že ho mohl zabít. Část tisku se v tomto sporu postavila na stranu Biaggiho. Tvrdili, že Valentino se choval vulgárně a Biaggi to udělal v zájmu bezpečnosti, aby se do sebe nezaklesli o řidítka.

Sete Gibernau

Sete byl Valentinovým hlavním rivalem v sezóně 2004/2005. Zpočátku byli docela přátelé, i mimo trať - Gibernau občas flámoval s Valentinem v jeho domě na Ibize - ale v sezóně 2004 došlo ke zhoršení jejich vztahu a vše vyvrcholilo v "Katarském incidentu". Valentinův tým byl penalizován za "čištění" jeho pozice na startovacím roštu. Valentino a Jeremy trvali na tom, že nedělali nic víc, než co dělají ostatní, když je špinavá trať. Několik týmů, včetně Gibernauova a oficiálního Repsol Honda týmu, se úspěšně obrátili na vedení závodu, aby byl Rossi potrestán. Valentino musel startovat z poslední řady, byl totálně rozzuřený, během několika kol dohnal pole a dostal se na čtvrtou pozici. Místo aby se uklidnil a počkal na správný okamžik, upadl. Následně obvinil Gibernaua z toho, že stál za žádostí o sankci, což Sete kategoricky odmítl. Od té doby spolu nekomunikovali a zdálo se, že se Valentino rozhodl tento incident použít k psychologickému nátlaku na Gibernaua. Říká se, že po tomto závodu, který Gibernau vyhrál, Valentino přísahal, že udělá všechno pro to, aby si byl jistý, že Gibernau už nikdy nebude stát na stupních vítězů. Toto jeho odhodlání by možná mohlo vysvětlit jeho manévr na Gibernaua v poslední zatáčce prvního závodu sezóny 2005 v Jerezu, který skončil Rossiho vítězstvím, zatímco Gibernau byl nucen vjet do štěrku poté, co došlo ke kontaktu obou jezdců. Gibernau byl viditelně nespokojený, ale potřesení rukou, které mu Valentino nabídl, přijal. Rossi po závodě na tiskové konferenci řekl, že chápe, že byl Sete naštvaný, ale že "takové jsou závody". Gibernau zůstal viditelně naštvaný, ale sportovně řekl, že se tím nechce dál zabývat a chce se raději soustředit na další závod. Pro srovnání, velmi podobný incident nastal v Kataru v roce 2004, když se Valentino srazil s Alexem Barrosem, když se ho snažil v první zatáčce vybrzdit. Tady ale po srážce okamžitě zvedl ruku, aby se Barrosovi omluvil.

Gibernau ukončil kariéru v Grand Prix po neúspěšné sezóně 2006 na Ducati, kterou mu pokazilo zranění. Po Kataru už nikdy jiný závod nevyhrál, což se údajně snažil ve španělském a italském motocyklovém tisku vysvětlit "katarským prokletím".

Nicky Hayden

Největší souboje Rossiho s Haydenem se datují do roku 2006. Tento rok byl velice vyrovnaný a také to byla poslední sezóna strojů královské kubatury o objemu 1000ccm. O titul bojovalo více jezdců, více jezdců se také střídalo na stupních vítězů a bojovalo se téměř do konce sezóny. Hayden měl během sezóny mírný náskok před Rossim. V Estorilu jej však nepochopitelně srazil týmový kolega Dani Pedrosa a Valentino se tak bodově na jezdce z Kentucky dotáhl. Kdo bude mistrem světa 2006 se rozhodovalo až v posledním závodě, tedy ve Valencii. Před posledním závodem byl ve vedení průběžného pořadí Valentino Rossi, který startoval do závodu z první pozice. Na tento závod však Valentino nevzpomíná rád, protože první, kdo udělal chybu, byl právě on, když v levotočivé zatáčce hned v pátém kole upadl, a tak se připravil o šanci na titul. Propadl se až na 20. místo, stíhací jízda mu stačila už jen na 13. pozici. Závod vyhrál nečekaně superbikový šampion Troy Bayliss před Lorisem Capirosim, Nicky Hayden skončil třetí a získal svůj první a prozatím poslední titul mistra světa před Valentinem Rossim o pouhých 5 bodů. Následující dva roky se Nicky na své Hondě RC12V o objemu 800ccm trápil a nebyl schopen bojovat o titul. V roce 2009 přestopil k Ducati, kde se postupně zlepšuje a v sezóně 2010 se již několikrát podíval na stupně vítězů. Valentino Rossi podepsal v roce 2010 smlouvu u Ducati, a tak budou opět tito dva jezdci úřadovat ve stejném týmu jako tomu bylo již u Hondy v roce 2003.

Jorge Lorenzo

V roce 2008 přestoupil z 250ccm do královské kubatury MotoGP. Podepsal smlouvu s továrním týmem Fiat Yamaha a stal se týmovým kolegou Itala Valentina Rossiho. V první sezóně od něj nikdo neočekával takové výsledky, jaké zajížděl. V půli sezóny však přišly ošklivé pády a Lorenzo musel pár závodů vynechat. Po návratu na trať už však nedokázal navázat na své předešlé výsledky a několik závodů trvalo, než se dostal zpět do formy. Ve své premiérové sezóně v královské kubatuře skončil celkově čtvrtý a stal se velkým příslibem do budoucna. Z titulu mistra světa se radoval poosmé Valentino Rossi. Oba jezdci podepsali smlouvu s Yamahou až do roku 2010. V sezóně 2009 už s Lorenzem museli počítat všichni přední jezdci startovního pole. Tato sezóna byla plná ostrých soubojů s Valentinem a Lorenzo se tak ukázal v plné síle. V tomto roce oba jezdci k sobě našli "mírnou" nenávist a rivalitu i z toho důvodu, že Lorenzo je dobrým přítelem Maxe Biaggiho. Sezónu však ovládl Valentino Rossi a získal svůj 9. titul mistra světa. O rok později už to mezi Lorenzem a Rossim pořádně vřelo. Neobešlo se to ani bez ostřejších slov mezi oběma jezdci. Na dráze předváděli úžasné souboje, jako by ani nevnímali to, že jsou z jednoho týmu. Tento rok byl smolným pro Valentina Rossiho, při domácím závodě v Mugellu si zlomil nohu a boj o titul se mu vzdálil. Valeho rekonvalescence byla nezvykle rychlá (6 týdnů), čemuž s úžasem přihlížel celý motoristický svět. Po návratu na trať obdobně jako Lorenzo nemohl Rossi najít svůj rytmus a také ho trápilo zranění ramene, které si přivodil před začátkem sezóny na motokrosu. Několik závodů však spolu jezdci bojovali doslova "krev na krev" především v japonském Motegi, kdy jezdci sice nebojovali o vítězství, ale o pódium takovým způsobem, že se všem fanouškům silničních motocyklů tajil dech. V tomto roce slavil titul Jorge. Valentino již po závodech v Brně zveřejnil dopis, v němž se loučí s Yamahou, a naplnily se tak předzvěsti o tom, že pojede příští sezónu u továrního týmu Ducati. V současné době je Jorge Lorenzo největším soupeřem a rivalem Valentina Rossiho.

zdroj+foto: valerossi.cz

zdroj foto: mundo.esp.br