Už ve čtvrtek startuje sezóna MotoGP

19. 3. 2014....

Velká cena Kataru zahájí o tomto víkendu sezonu 2014. Jednadvacetiletý Marc Márquez má před sebou obhajobu titulu mistra světa, který získal hned ve své první sezoně v královské třídě, čímž se zapsal do historie.

Závod v Kataru bude už jedenáctým závodem na pouštním Mezinárodním okruhu Losail. Tento okruh je v kalendáři od roku 2004. Poprvé se tady jel úvodní závod v roce 2007 a od roku 2008 se tu jezdí večerní závod.

Prvním vítězem v Kataru byl Sete Gibernau, i když v poslední době si připomínáme spíš Jorge Lorenza, který zvítězil v posledních dvou závodech. Lorenzo z týmu Movistar Yamaha MotoGP si při testech na Phillip Islandu vedl lépe než při předcházejících testech v Sepangu a teď se bude snažit v Losailu zvládnout hat trick - získat své třetí vítězství v řadě. Také jeho týmový kolega Valentino Rossi se bude snažit bojovat o přední pozice. Loni tady sváděl tvrdý boj s Márquezem.

Márquez není před začátkem sezony 2014 ve špičkové kondici. Před šesti týdny si zlomil nohu při nehodě v tréninku. Jeho týmový kolega Dani Pedrosa se také bude určitě snažit získat vítězství v prvním závodě sezony.

Spotlight on top men as riders get the final word

Tým Ducati se během zimní přestávky často dostával do titulků novin kvůli svému přechodu do kategorie "Open". Od roku 2014 musí všechny motocykly používat speciální hardware ECU, který dodává Dorna Sports a Magneti Marelli. Kromě toho si týmy musí pro své motocykly vybrat kategorii "Factory Option" nebo "Open". Tovární stroje musí snížit loňský limit 21 litrů paliva na pouhých dvacet. Motocykly, které jezdí jako kategorie "Open" musí používat také určený software ECU a také určený hardware. Za to budou mít motocykly "Open" určité výhody, jak například maximální množství paliva 24 litrů na závod, 12 motorů na sezonu (tovární stroje mají pouze pět) a nebude se jich týkat pravidlo o zmrazení vývoje motoru. To jim umožní pracovat na motocyklech během sezony. Motocykly kategorie "Open" také mají možnost neomezeného testování.

Ducati získala Cala Crutchlowa, který bude jezdit týmu vedle Andrey Doviziosa. Monster Yamaha obsadí v týmu Moto3 mistra světa Moto2 Pola Espargaró vedle Bradleyho Smithe. Španělský závodník je jedním ze čtyř nováčků královské třídy roku 2014. V posledních minutách posledního předsezonního testu se bohužel zranil - zlomil si klíční kost.

Movistar-Yamaha-MotoGP-unveils-2014-colours-567107

Další tři debutanti jsou Francouz Mike di Meglio (Avintia Racing), Angličan Scott Redding, který skončil ve třídě Moto2 na druhém místě (GO&FUN Honda Gresini) a Australan Broc Parkes (Paul Bird Motorsport, týmový kolega Michaela Lavertyho).

Překvapením předsezonních testů byl Aleix Espargaró, Polův starší bratr. Na motocyklu týmu NGM Forward Racing dosahoval skvělých časů. Maximálně zúročil leasingovou smlouvu s Yamahou. Lidé z paddocku tipují, že Aleix může během sezony přinést další velká překvapení a že spolu vystoupí na pódium a stanou se prvními sourozenci na stupních vítězů od závodu v Imole roku 1997, kdy na stupních vítězů stanuli Nobuatsu a Takuma Aoki.

Další významnou změnou týmu je přechod Nickyho Haydena k týmu Drive M7 Aspar, kde jezdí vedle Hirošiho Aojamy. Spolu s Reddingem a Karlem Abrahamem budou jezdit na úplně novém zákaznickém motocyklu Honda RCV1000R. Stefan Bradl a Álvaro Bautista budou dál jezdit pro své satelitní týmy LCR Honda MotoGP a GO&FUN Honda Gresini. Yonny Hernández bude jezdit vedle Andrey Iannoneho pro tým Pramac Racing. Colin Edwards zůstává u týmu Forward a Danilo Petrucci bude jediným jezdcem týmu IodaRacing Project.

previous

Na startovním roštu sezony 2014 MotoGP bude celkem 11 mistrů světa, kteří ve všech třídách dohromady získali celkem 26 titulů. Kromě toho je mezi současnými závodníky MotoGP celkem 16 jezdců, kteří někdy během své kariéry vyhráli závod. Celkem vyhráli 333 závodů, což bude další rekord, pokud se všichni úspěšně shromáždí na startovní čáře nedělního úvodního závodu.

Úvodní trénink MotoGP začne ve čtvrtek v 19.55 místního času, tedy ve 21.55 našeho času.

zdroj+foto: motogp.com

zdroj foto: world.honda.com