Úspěšná motocyklová maturita Karla Haniky

24. 3. 2014....

Motocyklový jezdec Karel Hanika úspěšně složil svou motocyklovou maturitu ve světovém šampionátu Grand Prix, když hned ve svém premiérovém závodě byl šachovnicovým praporkem odmávnut na pozici, která mu zajistila jeho první historické body.

V prvním z letošních 18ti závodů Grand Prix, tedy Commercial Bank Grand Prix of Qatar se Kájovi příliš nepovedla kvalifikace: "Tak dneska to nebylo úplně ono. Vůbec se mně kvalifikace nepovedla, měl jsem kolem pořád hodně lidí a v závěru - v mém skoro jediném volném kole - jsem bohužel spadl. Snad to zítra vyjde líp.", nebyl se svou premiérovou kvalifikací vůbec spokojen český Rookie a tovární pilot KTM Karel Hanika. Ten se ve třech předcházejících volných trénincích musel především naučit pro něho úplně nový okruh a navíc se adaptovat na jízdu za umělého osvětlení. Ovšem jeho časový progres byl jednoznačný, když začal na úrovni 2.09.579 (21. místo v FP1), 2.07.962 (20. místo v FP2) a 2.06.631 (9. místo v FP3). Samotná kvalifikace ale rozhodně nesplnila Kájovo očekávání a dosažený čas - 2.08.109 i umístění na 19. pozici na startovním roštu - tedy až 7. Řada - byl zklamáním především pro něho samotného.

Do závodu na 18 kol ale tovární jezdec KTM vystartoval skvěle, a hned po prvním kole si proti pozici na startu polepšil o 5 míst, když se aktuálně nacházel na 14. místě. Pak se sice propadl o 2 pozice, ale brzy se zase do bodovaných míst vrátil. Celý závod se pohyboval mezi 13. až 15. místem, když bojoval se svým týmovým kolegou Dannym Kentem z Velké Británie a s Jihoafričanem Bradem Binderem. V cíli pak sice se zkušeným týmovým kolegou Kentem prohrál o 23/1000, ale jelikož naopak Bindera o 30/1000 porazil, tak z toho bylo velmi dobré 14. místo a jeho premiérové 2 mistrovské body v šampionátu. Ostatně, kterému ze současných hvězd GP se podařilo bodovat hned ve světové premiéře: Musíme vzít v úvahu, že do letošního závodu GP Katar nejel Hanika ani jeden závod s wild card, což nebyl případ ani jednoho z jeho 32 soupeřů.

Na týmového kolegu a vítěze Jacka Millera zaostal v cíli brněnský student o pouhých 11,292 sec., za už zmiňovaným Dannym Kentem o zanedbatelných 23/1000 a své další týmové kolegy s mnoha starty v GP na jejich kontě pak porazil, stejně jako své předchůdce v továrním týmu Aki Ajo Zulfahmi Khairuddina (18.) či Arthura Sissise, nebo své loňské soupeře z Red Bull Rookies Cupu Eneu Bastianniho (16.), Scotta Derueho (19.), respektive Philippa Oettla (20.).

"Tak nakonec spokojenost se 14. místem. První závod, nová trať, umělé osvětlení, a ještě úplně pokažená kvalifikace. Nebylo to jednoduché, ale udělali jsme hodně dobrý výsledek. Za 18kol jsem na Jacka ztratil jen 11 sekund, což je skvělé, dokázal jsem jezdit rychlá kola celý závod. A to je velmi dobré pro další závody. Už se těším do Texasu!".

zdroj+foto: hanikaracing.cz