Tom Vialle vyhrál 1. jízdu GP Turecka a do poslední rozjížďky roku jde s jednobodovým náskokem před Geertsem

04.09.2022….

Poslední osmnácté kolo FIM Mistrovství světa v motokrosu 2022, se odjelo první poprázdninový víkend v Afyonkarahisaru jako MXGP Turecka. Již ve Finsku se rozhodlo o tom, že mistrem světa nejprestižnější motokrosové kategorie se stal Tim Gajser se Slovinska na tovární Honda CRF450R. V sobotu odpoledne se ve třídě mistrovství Evropy EMXOpen stal kontinentálním šampionem Jose Butron z týmu JD Gunnex KTM Racing. Svůj triumf potvrdil známý Španěl i celkovým vítězstvím v na trati supekrosového typu v Turecku. V zemi půl měsíce skončil druhý Tomáš Kohút z týmu MX Osička Racing. V Česku populární Slovák obsadil druhé místo i v konečném hodnocení seriálu. Výborně si vedl i Kohútův týmový kolega Šimon Jošt, který v EMXOpen 2022 obsadil konečné čtvrté místo. V Turecku se rpozhodlo i FIM Mistryni světa v kategorii ŽEN (WMX). Tou se stala Nancy Van De Ven z Nizozemska, jejímž trenérem je bývalý trojnásobný mistr světa ve třídě 125 devětačtyřicetiletý Alessio (Chico) Chiodi. Van De Ven si zažila v Afyonu krušný víkend, jelikož tíha okamžiků ji více než bránila k podání nejlepšího výkonu. Druhé místo v seriálu nejlepších motokrosařek světa obsadila Lynn Valk. Nizozemka je sestrou letošního mistra Evropy EMX125 Case Valka. Mimochodem bratr Lynn, Cas si v Turecku odbyl premiéru ve třídě FIM Mistrovství světa třídy MX2. Bronzovou medailii FIM si na krk pověsila Larissa Papenmeier z Německa (všechny tři sedlají stroje Yamaha). Velkou cenu ŽEN v Turecku ovládla mistryně světa z posledních tří let Courtney Duncan z Nového Zélandu. Ta bohužel letos absolvovala ze pěti Grand Prix tři a mnohonásobná sportovkyně roku Nového Zélandu se musela spokojit se sedmým místem. V Afyonu startovala poprvé v FIM Mistrovství světa ŽEN, 9. srpna patnáctiletá Nizozemská obrovská motokrosová naděje Lotte Van Drunen, která v dětských kategoriích, kde startovala společně s chlapci a patřila k absolutní světové špičce. V Turecku Lotte startovala na dvoutaktní KTM 125. Od příští sezóny bude závodit v týmu F&H Kawasaki, pod trenérským dohledem Marca De Rouvera.

MX2

Ovšem to nejdůležitější se odhrává v MXGP Turecka v kategorii MX2, kde v průběžném pořadí vedoucí jezdec Jago Geerts (Yamaha), měl před dnešními posledními dvěma jízdamy jen a pouze dva body náskoku na Toma Vialla (KTM). Takže o dramatičnost nebyla jízda MX2 nouze.

1. jízda MX2

Holeshot získal Tom Vialle (KTM), před Kayem De Wolfem (Husqvarna), Simonem Laengenfelderem (GASGAS), Jagem Geertsem (Yamaha), Liamem Evertsem (KTM), Thibultem Benistatntem (Yamaha), Roamen Van Moosdijkem (Husqvarnä), Andreaou Adamem (GASGAS), Stephanem Rubinim (Honda) a letošním mistrem Evropy EMX250 Rickym Elzingou (Yamaha). Geerts se okamžitě začal talčit do předu a na konci prvního kola byl v nelítostné bitvě s druhým De Wolfem. Mezitím Vialle získal náskok téměř tří sekund. Ve třetím kole chyboval Everts, aby dále jezdil osmý. Na konci třetího kola dokázal Geerts konečně předjelt De Wolfa. V tuto chvíli Belgičan ztrácel na Vialla více jak čtyři sekundy. V pátém kole zajel Vialle prozatímně nejrychlejší kolo první jízdy. Geerts byl o jednu sekundu a dvě desetiny pomalejší. Po prvních deseti minutách se zdálo, že to byl Vialle, který se lépe vypořádával s psychickým tlakem, který musel být více než extrémní. V šestém kole byl po startu na šestnáctém místě devátý Jan Pancar (KTM). Jakub Terešák (KTM) se držel od samého začátku kolem sedmnáctý. V závodě po odstoupení Rubiniho, který měl těžký pád v sobotní kvalifikaci, pokračovalo jedenadvacet jezdců. První kritický moment prožil Vialle v sedmém kole, kdy jej „nakopl“ jeden z nenápadných hrbů, a jen tak tak situaci ustál. V témže kole Geerts zajel prozatímně nejrychlejší kolo první jízdy. Na Vialleho ale ztrácel přes čtyři sekundy. Pád s následkem poranění ruky vyřadil z dalších bojů Elzingu. V kole desátém to byl Geerts, jenž jako první stlačil čas pod 1:54. Třetí byl De Wolf a čtvrtý již jeho krajan a týmový kolega De Moosdijk. POZOR!!! V jedenáctém kole naštěstí jen lehce upadl Geerts (členové jeho týmu byli v Pit Line va stádiu klinické smrti) a jeho ztráta byla na Vialla deset sekund. Před Belgičana se dostal De Wolf. O další kolo později byl Geerts opět druhý. Jeho ztráta na Vialla byla pět minut plus dvě kola před cílem osm sekund. Kolo na to byl Everts pom předjetí Benistanta šestý, ale jeho ztráta na pátého Laengenfeldera byla deset sekund. Předci jen závěr rozjížďky byl ovlivněn relativně velkými odstupy mezi jezdci. Nejblíže k sobě měli (dvě sekundy) sedmý Adamo, osmý Pancar a devátý Kevin Horgmo (Kawasaki) Z vítězství v první jízdě se radoval Vialle, když druhý skončil jeho soupeř v boji o titul Geerts. Do poslední jízdy roku šel Vialle s jednobodovým náskokem v průběžném pořadí na Geertse. Třetí v první rundě dojel De Wolf, čtvrtý Van De Moosdijk, pátý laengenfelder, šestý Everts, sedmý skvělý Pancar, osmý Adamo, devátý Horgmo a desátý Benistant. Šestnáctý dojel Terešák.

Tom Vialle: Skvělý, skvělý začátek. Trať byla ze začátku kluzká, ale pro všechny stejná. Druhájízda bude těžká, protože Jago bude bojovat.

Výsledky 1. jízdy MX2

1. Tom Vialle (FRA, KTM), 34:40.047; 2. Jago Geerts (BEL, Yamaha), +0:10.015; 3. Kay de Wolf (NED, Husqvarna), +0:18.089; 4. Roan Van De Moosdijk (NED, Husqvarna), +0:25.823; 5. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:29.658; 6. Liam Everts (BEL, KTM), +0:39.076; 7. Jan Pancar (SLO, KTM), +0:44.717; 8. Andrea Adamo (ITA, GASGAS), +0:45.908; 9. Kevin Horgmo (NOR, Kawasaki), +0:48.473; 10. Thibault Benistant (FRA, Yamaha), +1:04.158; 11. Andrea Bonacorsi (ITA, Yamaha), +1:19.606; 12. Kay Karssemakers (NED, KTM), +1:20.358; 13. Mikkel Haarup (DEN, Kawasaki), +1:31.999; 14. Cornelius Toendel (NOR, Fantic), +1:42.007; 15. Emil Weckman (FIN, Honda), +1:49.108; 16. Jakub Teresak (CZE, KTM), +1:54.274; 17. Cas Valk (NED, Fantic), -1 lap(s); 18. Scotty Verhaeghe (FRA, KTM), -1 lap(s); 19. Hakan Halmi (BUL, KTM), -1 lap(s); 20. Dimitar Grozdanov (BUL, GASGAS), -2 lap(s); 21. Rick Elzinga (NED, Yamaha), -6 lap(s); 22. Stephen Rubini (FRA, Honda), -15 lap(s);

zdroj: Infront Moto Racing