Tom Vialle vyhrál 1. jízdu FIM MX2 Francie

05.06.2022….

Desátým podnikem FIM Mistrovství světa v motokrosu 2022 byla Monster Energy MXGP Francie na další kultovní trati v Ernee. Sobotní program třídy MX2 přinesl jak slunečné, tak deštěm prolité jízdy. Nedělní odpoledne bylo naštěstí již mnohem vlídnější a slunečné. Zaplněné tribuny se tak mohli těšit na motokros těch nejlepších na světě.

MX2

1. jízda

Ani milimetr neujel od startovního zařízení jeden z domácích favoritů Thibaulth Beninstan (Yamaha), který ale dokázal nakonec dát svou fabrickou Yamahu do chodu a po třech kolech byl čtrnáctý. Startovní manévr nejlépe zvládl Kevin Horgmo (Kawasaki), před domácím Tomem Viallem (KTM), Simonem Laengenfelderem (GASGAS), Isakem Giftingem (KTM),Jagem  Geeertsem (Yamaha), Stefanem Evertsem, Pieerem Goupilonem (oba KTM), Polákem, Rubinim (oba Honda) a desátým Stauferem. Čtrnáctý byl při své premiéře v FIM MX2 Tomáš Kohút a dvacátý první Jakub Terešák (všichni tři KTM). Hned v prvním kole Laengenfelder předjel Viallla, který mu předjetí o kolo později vrátil. Postupně se Kohút propadl na osmnácté místo. Na desáté místo klesl Polák, když jej předjel, Andrea Adamo (GASGAS), který podle všeho bude v příští sezóně závodit v továrním týmu Red Bull KTM Factory Racing. I tak ale bylo Polákovo desáté místo balzámem na duši každého fanouška českého motokrosu a Petra Poláka. Ve čtvrtém kole byl domácí borec s červenou tabulkou na své KTM ve vedení. V témže kole se před Poláka dostal Beninstant. O kolo později se v jednom rozbahněném výjezdu dostal na druhé místo Geerts. Za ním byl Laengenfelder a čtvrtý Horgmo. V polovině jízdy jsme sledovali nádherný souboj mezi pátým Švédem Giftingem a Francouzem Rubinim. Necelé dvě sekundy za nimi jezdil Everts. Mezitím se Polák po pádu z jízdy odstoupil. Kohút byl nejlepším Čechoslovákem na sedmnáctém místě. Osmnáctý Terešák byl jednu sekundu za ním. V osmém kole zajel druhý Geerts o tři sekundy lepší čas na jedno kolo než lídr Vialle. Ale následně Belgičan upadl. Vialle si tedy mohl na chvíli oddechnout, když na Geertse měl k dobru pět sekund. Rubini dokázal přeskočit Giftinga a byl pátý deset sekund za čtvrtým Horgmem. Po dvaceti minutách pokračovalo v závodě z šestadvaceti jezdců na startu dvacet. Postupně jak trať vysychala, jezdci jezdili neustále rychlejší časy. Ve třináctém kole se Everts dostal na šesté místo, když nádherným způsobem přeskočil Giftinga. Kohút i Terešák předjeli Valerio Latu (KTM) a byli šestnáctí respektive sedmnáctí. Při vjezdu do posledního kola byl Geeerts za Viallem jen a pouze se ztrátou 0,7 sekundy. Třetí skončil Laengenfelder, čtvrtý Horgmo, pátý Rubini, šestý Everts, sedmý Haarup, osmý Beninstant, devátý Gifting, desátý Adamo a po katastrofálním startu jedenáctý dojel Jan Pancar (KTM). Šestnáctý dojel a prvních pět bodů v životě v FIM MX2 vyjel Kohút. Terešák byl sedmnáctý. Polák po skvělém úvodu jízdu nedokončil.

Výsledky 1 jízdy

1. Tom Vialle (FRA, KTM), 35:05.601; 2. Jago Geerts (BEL, Yamaha), +0:01.451; 3. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:20.877; 4. Kevin Horgmo (NOR, Kawasaki), +0:30.875; 5. Stephen Rubini (FRA, Honda), +0:36.804; 6. Liam Everts (BEL, KTM), +0:40.889; 7. Mikkel Haarup (DEN, Kawasaki), +0:43.714; 8. Thibault Benistant (FRA, Yamaha), +0:47.257; 9. Isak Gifting (SWE, KTM), +0:55.892; 10. Andrea Adamo (ITA, GASGAS), +0:58.158; 11. Jan Pancar (SLO, KTM), +1:33.617; 12. Tom Guyon (FRA, KTM), +1:36.487; 13. Guillem Farres (ESP, KTM), +1:54.786; 14. Kay Karssemakers (NED, KTM), -1 lap(s); 15. Kevin Brumann (SUI, Yamaha), -1 lap(s); 16. Tomas Kohut (SVK, KTM), -1 lap(s); 17. Jakub Teresak (CZE, KTM), -1 lap(s); 18. Valerio Lata (ITA, KTM), -1 lap(s); 19. Dorian Werlé (FRA, KTM), -2 lap(s); 20. Florent Lambillon (BEL, Suzuki), -2 lap(s); 21. Marcel Stauffer (AUT, KTM), -9 lap(s); 22. Petr Polak (CZE, Honda), -11 lap(s); 23. Hakon Fredriksen (NOR, Honda), -11 lap(s); 24. Pierre Goupillon (FRA, KTM), -14 lap(s); 25. Filip Olsson (SWE, Husqvarna), -15 lap(s); 26. Glen Meier (DEN, KTM), -17 lap(s);

zdroj: Infront Moot Racing