Tom Vialle celkovým vítězem FIM MX2 GP Francie 2022

05.06.2022….

Desátým podnikem FIM Mistrovství světa v motokrosu 2022 byla Monster Energy MXGP Francie na další kultovní trati v Ernee. Sobotní program třídy MX2 přinesl jak slunečné, tak deštěm prolité jízdy. Nedělní odpoledne bylo naštěstí již mnohem vlídnější a slunečné. Zaplněné tribuny se tak mohli těšit na motokros těch nejlepších na světě.

MX2

1. jízda

Ani milimetr neujel od startovního zařízení jeden z domácích favoritů Thibault Beninstant (Yamaha), který ale dokázal nakonec dát svou fabrickou Yamahu do chodu a po třech kolech byl čtrnáctý. Startovní manévr nejlépe zvládl Kevin Horgmo (Kawasaki), před domácím Tomem Viallem (KTM), Simonem Laengenfelderem (GASGAS), Isakem Giftingem (KTM), Jagem  Geeertsem (Yamaha), Stefanem Evertsem, Pieerem Goupilonem (oba KTM), Polákem, Rubinim (oba Honda) a desátým Stauferem. Čtrnáctý byl při své premiéře v FIM MX2 Tomáš Kohút a dvacátý první Jakub Terešák (všichni tři KTM). Hned v prvním kole Laengenfelder předjel Viallla, který mu předjetí o kolo později vrátil. Postupně se Kohút propadl na osmnácté místo. Na desáté místo klesl Polák, když jej předjel, Andrea Adamo (GASGAS), který podle všeho bude v příští sezóně závodit v továrním týmu Red Bull KTM Factory Racing. I tak ale bylo Polákovo desáté místo balzámem na duši každého fanouška českého motokrosu a Petra Poláka. Ve čtvrtém kole byl domácí borec s červenou tabulkou na své KTM ve vedení. V témže kole se před Poláka dostal Beninstant. O kolo později se v jednom rozbahněném výjezdu dostal na druhé místo Geerts. Za ním byl Laengenfelder a čtvrtý Horgmo. V polovině jízdy jsme sledovali nádherný souboj mezi pátým Švédem Giftingem a Francouzem Rubinim. Necelé dvě sekundy za nimi jezdil Everts. Mezitím Polák po pádu z jízdy odstoupil. Kohút byl nejlepším Čechoslovákem na sedmnáctém místě. Osmnáctý Terešák byl jednu sekundu za ním. V osmém kole zajel druhý Geerts o tři sekundy lepší čas na jedno kolo než lídr Vialle. Ale následně Belgičan upadl. Vialle si tedy mohl na chvíli oddechnout, když na Geertse měl k dobru pět sekund. Rubini dokázal přeskočit Giftinga a byl pátý deset sekund za čtvrtým Horgmem. Po dvaceti minutách pokračovalo v závodě z šestadvaceti jezdců na startu dvacet. Postupně jak trať vysychala, jezdci jezdili neustále rychlejší časy. Ve třináctém kole se Everts dostal na šesté místo, když nádherným způsobem přeskočil Giftinga. Kohút i Terešák předjeli Valerio Latu (KTM) a byli šestnáctí respektive sedmnáctí. Při vjezdu do posledního kola byl Geeerts za Viallem jen a pouze se ztrátou 0,7 sekundy. Třetí skončil Laengenfelder, čtvrtý Horgmo, pátý Rubini, šestý Everts, sedmý Haarup, osmý Beninstant, devátý Gifting, desátý Adamo a po katastrofálním startu jedenáctý dojel Jan Pancar (KTM). Šestnáctý dojel a prvních pět bodů v životě v FIM MX2 vyjel Kohút. Terešák byl sedmnáctý. Polák po skvělém úvodu jízdu nedokončil.

2. jízda

Za příjemných klimatických podmínek, polojasno a teplota těsně pod dvacítkou, nastoupili jezdci MX2 ke své poslední jízdě GP Francie na 1.500 metrů dlouhé trati v Ernee.

Vialle, Beninstant, Geerts, Rubini, Everts, Polák, Adamo, Gifting, Horgmo a Guillem Farres (KTM). Patnáctý Pancar, sedmnáctý Kohút a osmnáctý Terešák, takové bylo pořadí po startu. Po prvním kole se na čtvrté místo dostal Everts, zatímco Polák jezdil desátý. Patnáctý byl Kohút a šestnáctý Terešák. Ve druhém kole využil Geerts toho, že Vialle jel jednu zatáčku po venku a svého největšího soupeře v boji o titul mistra světa MX2 podjel. Vedoucí trio po trati za obrovského řevu diváku letělo, na čtvrtého Evertse si vyjeli během čtyř kol náskok čtrnácti sekund. Na deváté místo se dostal Pancar, Polák byl desátý. V šestém kole náš jezdec na Hondě byl jedenáctý. V sedmém kole jezdil čtvrtý Horgmo, pátý Adamo, šestý Laengenfelder, sedmý po pádu Everts, osmý Pancar, devátý Guilod, desátý Polák. U svých mechaniků zastavil Haarup. Kohút již byl třináctý a Terešák šestnáctý. V devátém kole měl ve třetím sektoru potíže Vialle a rázem byl devatenáct sekund za jezdci tří ladiček. Naopak Horgmo byl jen jednu sekundu za Francouzem jedoucím v růžovém oblečení jako vzpomínka na prvního francouzského mistra světa Jacky Vimonta, který v současnosti je trenérem Jeremyho Seewera. Horgmo se s přibívajícím časem k Viallemu přibližoval čím dál blíže. Tři kola před cílem tvrdě předjel Laengenfelder pátého Adama. V témže kole zajel Geerts nejrychlejší čas na jedno kolo druhé jízdy. Boj o první místo byl tedy další učebnicovou ukázkou nejlepšího světového motokrosu. Dvě kola před cílem byl dvanáctý Polák a již třináctý Kohút. Oba dostali od dvou nejlpších naděleno jedno kolo. Vítězem druhé jízdy se stal za neskutečného rachotu domácích fanoušků Beninstant, před Geertsem a dalším Francouzem Viallem. Další pořadí bylo: Horgmo, Laengenfelder, Adamo, Everts, Pancar, Guyon, a Kay Karssemakers (KTM). Polák skončil dvanáctý, Kohút čtrnáctý a Terešák šestnáctý. Vítězem nádherné FIM MX2 GP Francie se stal Francouzský borec Vialle, před Geertsem z Belgie a dalším domácím jezdcem Beninstantem. Na pódium se nevešli: Horgmo, Laengenfelder, Everts, Adamo, Pancar, Gifting a Guyon. Čtrnáctý celkově skončil Kohút s dvanácti body. Patnáctý byl s devíti body Polák a sedmnáctý Terešák si ve Francii tvrdě odpracoval rovněž devět bodů. V průběžném pořadí seriálu FIM MX2 2022 je ve vedení Vialle, před Geertsem, Laengenfelderem, Horgmem, Haarupem, Adamem, Giftingem, Rubinim, Beninstantem a stále zraněným Kay De Wolfem (Husqvarna). Dvanáctý je Everts, který vynechal kvůli zlomenině prstu první čtyři Velké ceny. Třináctý je Pancar. Polák je dvacátý, Terešák dvacátý třetí a Kohút třicátý pátý.

Výsledky 1. jízdy

1. Tom Vialle (FRA, KTM), 35:05.601; 2. Jago Geerts (BEL, Yamaha), +0:01.451; 3. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:20.877; 4. Kevin Horgmo (NOR, Kawasaki), +0:30.875; 5. Stephen Rubini (FRA, Honda), +0:36.804; 6. Liam Everts (BEL, KTM), +0:40.889; 7. Mikkel Haarup (DEN, Kawasaki), +0:43.714; 8. Thibault Benistant (FRA, Yamaha), +0:47.257; 9. Isak Gifting (SWE, KTM), +0:55.892; 10. Andrea Adamo (ITA, GASGAS), +0:58.158; 11. Jan Pancar (SLO, KTM), +1:33.617; 12. Tom Guyon (FRA, KTM), +1:36.487; 13. Guillem Farres (ESP, KTM), +1:54.786; 14. Kay Karssemakers (NED, KTM), -1 lap(s); 15. Kevin Brumann (SUI, Yamaha), -1 lap(s); 16. Tomas Kohut (SVK, KTM), -1 lap(s); 17. Jakub Teresak (CZE, KTM), -1 lap(s); 18. Valerio Lata (ITA, KTM), -1 lap(s); 19. Dorian Werlé (FRA, KTM), -2 lap(s); 20. Florent Lambillon (BEL, Suzuki), -2 lap(s); 21. Marcel Stauffer (AUT, KTM), -9 lap(s); 22. Petr Polak (CZE, Honda), -11 lap(s); 23. Hakon Fredriksen (NOR, Honda), -11 lap(s); 24. Pierre Goupillon (FRA, KTM), -14 lap(s); 25. Filip Olsson (SWE, Husqvarna), -15 lap(s); 26. Glen Meier (DEN, KTM), -17 lap(s);

Výsledky 2. jízdy

1. Thibault Benistant (FRA, Yamaha), 34:01.927; 2. Jago Geerts (BEL, Yamaha), +0:01.655; 3. Tom Vialle (FRA, KTM), +0:24.933; 4. Kevin Horgmo (NOR, Kawasaki), +0:26.728; 5. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:35.451; 6. Andrea Adamo (ITA, GASGAS), +0:54.400; 7. Liam Everts (BEL, KTM), +1:22.819; 8. Jan Pancar (SLO, KTM), +1:26.609; 9. Tom Guyon (FRA, KTM), +1:31.603; 10. Kay Karssemakers (NED, KTM), +1:53.495; 11. Isak Gifting (SWE, KTM), +1:56.498; 12. Petr Polak (CZE, Honda), -1 lap(s); 13. Pierre Goupillon (FRA, KTM), -1 lap(s); 14. Tomas Kohut (SVK, KTM), -1 lap(s); 15. Valerio Lata (ITA, KTM), -1 lap(s); 16. Jakub Teresak (CZE, KTM), -1 lap(s); 17. Filip Olsson (SWE, Husqvarna), -1 lap(s); 18. Florent Lambillon (BEL, Suzuki), -2 lap(s); 19. Dorian Werlé (FRA, KTM), -3 lap(s); 20. Mikkel Haarup (DEN, Kawasaki), -10 lap(s); 21. Hakon Fredriksen (NOR, Honda), -12 lap(s); 22. Stephen Rubini (FRA, Honda), -14 lap(s); 23. Guillem Farres (ESP, KTM), -16 lap(s);