Toby Price vítězem 1. etapy 43. ročníku Rallye Dakar. Nejlepší Čech Martin Michek desátý

03.01.2021....

Ač Dakar 2021 začal prologem již včera, vše podstatné začíná dnes. Zmiňovaný prolog rozhodl o tom, v jakém pořadí se jezdci postaví na start dnešní 1. etapy.

V dnešní 1. etapě museli závodníci absolvovat 622 kilometrů, z čehož 277 kilometrů bylo rychlostní zkouškou (speciálem). Na jezdce čekala řada extrémních úseků, s řadou přejezdů hlubokých údolí, s množstvím navigačních nástrah. Soutěžící si museli dávat obrovský pozor na kamenitý povrch, aby se co nejvíce vyvarovali defektů pneumatik.

Opět a zase se prokázalo, že vyhrát úvodní prolog není žádná výhra. To se potvrdilo i letos, když jeho vítěz Ricky Brabec vyjížděl do dnešní "speciálky" jako první, ale v cíli jsme jej zaregistrovali, pro něj až na dvacátém čtvrtém místě. Stejně tak se vedlo i jezdcům, kteří startovali těsně za ním. Naopak od samého úvodu do toho pořádně "šláply" Francouz Xavier De Soultrait, Australan Toby Price a Argentinec Luciano Benavides. Překvapivě s nimi drželi krok i mladý Polák Maciej Giemza či Argentinec Franco Caimi. Na 135. kilometru už ale vedl zkušený Price, o 38 sekund před De Soultraitem. Pohled více dozadu startovního pole byl ale šokující, když Chilan Pablo Quintanilla, Španěl Joan Barreda a Brabec ztráceli přes 12 minut. Velké problémy měl také Francouz Xavier Flick, který havaroval a zranil si nohu. Po chvíli ale pokračoval v soutěži.

V dalším průběhu si Price držel vedení. Druhý byl stále Kevin Benavides, třetí Xavier De Soultrait. Hned za nimi se drželi Rakušan Matthias Walkenr a Brit Sam Sunderland. Vítězem dnešní etapy se stal nakonec dvojnásobný dakarský vítěz Toby Price, Kevinem Benavidesem, další sekundu ztrácel skvěle finišující Walkner. Čtvrté místo si vyjel Sunderalnd, páté Španěl Santolino. Výborného výsledku dosáhl Martin Michek, jenž obsadil desáté místo se ztrátou 8:10 minut, čímž zcela určitě udělal velkou radost šéfovi týmu Ervínu Krajčovičovi. V průběžném hodnocení je Michek dvanáctý. Čtrnáctý dojel u nás velmi populární Slovák Štefan Svitko. Pořadí dalších Čechů bylo následovné: 28. Jan Brabec, 30. Milan Engel, 38. David Pabiška, 43. Roman Krejčí, 43. Libor Podmol, 53. Rudolf Lhotský.

Toby Price: „Dneska byla hodně obtížní navigace, sedm kilometrů před cílem jsem se trochu ztratil a trvalo mi, než jsem našel správnou cestu. Ale jinak to byl pro náš tým výborný den, bez ztrát. Myslím, že v příštích dnech budeme svědky častých zvratů ve výsledkových listinách. Je třeba zůstat v klidu.“

Ricky Brabec: "Ten roadbook nedával vůbec smysl, je třeba si něj pořádně zvyknout.  Zajel jsem dobře prolog, a pak taková hrozná etapa, to je prostě neskutečné. Ale věděl jsem, že startem z prvního místa dnes můžu něco ztratit. Je to jenom jedna etapa, dalších jedenáct jich zbývá. Na můj vkus byla ta dnešní etapa dost krátká.“

Martin Michek

„Etapa byla úplně šílená, kolem třiceti kilometrů se jelo jenom po poli plných kamenů. Ale výsledek je skvělý, chci neustále nahánět strach těm nejlepším. Mě se jen tak nezbaví. Dvakrát jsme spadl, jednou docela dost, motorka je trošku poškrábaná. Takové brutální kameny vůbec neznám. Snažil jsem se držet tempo, dával si pozor, abych nedostal defekt. Špička ale jede opravdu rychle i na těch kamenech, valí to. Mě rozhodně vyhovuje více měkčí podklad. Budu do toho dávat sto dvacet procent. Nejedu jenom za sebe, ale za celý tým, fanoušky a rodinu. Chtěl bych lidem přenášet z Dakaru můj adrenalin, aby mi věřili a fandili mi. To je pro mě také velmi důležité.“

Ervín Krajčovič, manažer Moto Racing Group Team

„Je to určitě velký úspěch, protože kategorie motorek je nejlépe obsazenou na Dakaru a desátá místa si musíme hodně vážit. Nicméně ze zkušenosti víme, že po skvělém výsledku může přijít tvrdý pád, takže makáme dál,“