Tisková zpráva KTM: MIGUEL OLIVEIRA vítězem Moto3 ve finále sezony ve Valencii

11.11.2015....

Miguel Oliveira z Portugalska (Red Bull KTM Ajo) jel závod svého života v nedělním finálovém kole Moto3 2015 Mistrovství světa ve Valencii ve Španělsku, aby se dočkal vítězství před Jorge Navarrem a jezdcem KTM, Jakubem Kornfeilem.

Miguel Oliveira, který vyhrál čtyři z posledních šesti kol, a skončil na druhém místě v dalších dvou, se nakonec musel vzdát světového titulu, který získal britský jezdec Danny Kent, jež překročil cílovou pásku na devátém místě. Oliveira šel do posledního kola s 24-bodovým schodkem a měl jen minimální šance na titul. Musel by vyhrát a Kent nedokončit výš než patnáctý. A to byl nadlidský úkol.

Kent vyrazil z 18. pozice na roštu a Oliveira, který byl ve druhé řadě na startu, vystřelil jako tygr, a byl hlavní postavou 24-kolového závodu. Vedl 18 z 24 kol. V 15. kole byl jen tři body od titulu, ale události v posledním kole posunuly Kenta až na deváté místo. Oliveira byl nakonec jen šest bodů od vítězství. Oliveira a Red Bull KTM Ajo tým věděli, že je jen malá šance na titul, ale Oliveirova forma ve druhé polovině sezony dávali naději, že by to mohlo vyjít.

Miguel Oliveira: "Mám smíšené pocity, protože i když jsme věděli, že máme jen malou šanci na zisk šampionátu, věděl jsem, že jsem schopen o to bojovat a opravdu tomu věřil. Samozřejmě, že jsem vyhrál závod, poslední v sezóně a můj poslední v Moto3. Jsem velmi šťastný za tým. Byl to úžasný rok, zejména konec šampionátu byl docela dobrý. Chtěl bych poděkovat všem v týmu za skvělou práci, kterou udělali."

Český jezdec Jakub Kornfeil uvedl, že v průběhu závodu byl a doufal, že se udrží v první skupině, ale nevěřil ani v poslední zatáčce, že by mohl skončit na stupních vítězů.  "Byl jsem za Antonellim a byl velmi rychlý, takže jsem řekl v pořádku, páté nebo šesté místo by bylo skvělé. Měl jsem dnes hodně štěstí." Skutečně, incident v posledním kole mu pomohl na stupně vítězů.

Oliveirův týmový kolega, Brad Binder z JAR, skončil čtvrtý. S šestým Isaacem Vinalesem a desátým Philippem Öttlem tak KTM měla pět z deseti nejlepších po závěrečném kole.

Zklamáním byl poslední závod pro Karla Haniku, třetího jezdce Red Bull KTM Ajo, který havaroval v 11. kole.

Oliveirova výhra zachovala vynikající bilanci KTM na okruhu ve Valencii. Rakouská značka vyhrála každý závod od roku, kdy Moto3 nahradila bývalou kategorii 125cc. V roce 2016 se portugalský jezdec posune do Moto2. Brad Binder zůstane s týmem Red Bull KTM Ajo a bude závodit po boku Bo Bendsneydera, který je vítězem Red Bull MotoGP Rookies Cupu.