Tisková zpráva Jakuba Kornfeila: Změna počasí a hra vabank v kvalifikaci na Velkou cenu Ameriky Moto3

22.04.2018....

Kvalifikací na Velkou cenu Ameriky na okruhu Circuit Of The Americas ve třídě Moto3 pěkně zamíchalo počasí. Jezdci nastupovali do bojů o pozice na startu za lehkého deště. Pak ale trať oschla a začaly se dít věci.

Jakub Kornfeil se na vlhké trati postupně zlepšoval a průběžně se nacházel za hranicí první desítky. Déšť ale ustal a trať se postupně začínala měnit v suchou. Časy na jedno kolo se dostávaly pod dvě a půl minuty. V tom Jakub zaznamenal své mokré maximum 2:28.250 a byl šestý. Phillip Oettl jako první jezdec v poli nazul suché pneumatiky a v jednu chvíli vedl startovní pole asi o šest vteřin. Začínalo se tedy od nuly - zbytek co nejdříve mířil k mechanikům, aby zbylých třináct minut využil pro změnu nastavení a ještě zbyl čas na zajetí rychlého kola. Kubajz vyjížděl na trať šest a půl minuty před koncem tréninku a měl něco málo přes čtyři minuty po objetí vyjížděcího kola. Prozatímně byl až šestadvacátý, takže na bedrech našeho jezdce ležela poměrně velká zodpovědnost. V prvním měřeném kole zaznamenal čas 2:23.021 a posun na 23. místo. Další a zároveň poslední okruh znamenal 2:20.824 a 17. příčku. V té chvíli ale na trati nebyl snad nikdo, kdo byl nebyl ve svém nejrychlejším kole. Přesýpání pozic tedy trvalo až do úplného konce a nakonec náš Jakub Kornfeil z kvalifikace odchází jako 21. nejrychlejší.

Jakub Kornfeil: „První část kvalifikace šla docela dobře. Pořád jsem zrychloval a pak jsem se dostal až na šesté místo. Podmínky dneska byly hodně proměnlivé. Opravdu těžké soudit, jestli trať oschne, nebo déšť zesílí a bude konec. Scénář šel opačně než v Argentině. Chtěl jsem se vyvarovat stejné chybě - zůstat na trati co nejdýl, dokud jsem se zlepšoval. Jenže tato hra "vabank“ nevyšla. Na zajetí rychlého kola mně zbylo něco málo přes čtyři minuty, což je za daných povětrnostních podmínek, kdy se znatelně zlepšíte v každém kole, dost málo. Zítra to bude chtít absolutní maximum v prvních dvou kolech. Teď ještě uděláme menší úpravu na převodovce, abychom byli více konkureneceschopní, co se slip streamu týká a uvidíme. Na závod se moc těším!"