Tisková zpráva: Vítěz 61. ročníku novinářské ankety Sportovec roku ČR 2019 bude znám 20. prosince.

29.11.2019....

Vůbec nejstarší anketou v České republice, kterou je anketa o nejlepšího sportovce roku pořádá Klub sportovních novinářů ve spolupráci s agenturou BPA sport marketing. Společně s anketou o sportovce roku 2019 bude vyhlášen pochopitelně i nejlepší kolektiv za rok 2019, stejně jako nejlepší junior roku. Do pomyslné síně slávy pak bude uvedena další legenda českého sportu, která se stane držitelem Ceny Emila Zátopka.

Nominovanou desítku určilo pořadí z prvního kola hlasování. Právo hlasovat mají jen novináři z Klubu Sportovních Novinářů. Mezi nominovanými je pět mužů a pět žen. Mimochodem v nejužší desítce je pět mistrů světa. Slavnostní vyhlášení proběhne na slavnostním galavečeru v hotelu Hilton Prague v Praze a to 20. prosince od 21:30 a v přímém přenosu ČT1. Celý večer bude moderovat Daniela Písařovicová. Na galavečeru zazní písně v podání Leny a Marka Ztraceného. režie se již tradičně ujme Roman Petrenko.

Hlasování sportovních novinářů je dvoukolové. V prvním kole rozhodli sportovní novináři svými hlasy o nominaci 10 jednotlivců a 3 kolektivů postupujících do druhého kola. Ve druhém kole pak z těchto deseti nominovaných jednotlivců vzejde konečné pořadí v anketě Sportovec roku. Stejným způsobem je určeno i pořadí tří nejlepších kolektivů za rok 2019.

(V abecedním pořadí bez bodového zisku)

V nominované desítce se objevuje pět mistrů světa. Rychlobruslařka Martina Sáblíková vybojovala na světovém šampionátu hned tři zlaté medaile (na 3000 a 5000 metrů a ve víceboji), judista Lukáš Krpálek vyhrál titul v těžké váze nad 100 kilogramů, sportovní lezec Adam Ondra v lezení na obtížnost, Eva Samková dominovala snowboardcrossu a vodní slalomář Jiří Prskavec byl zlatý mezi kajakáři.

Ester Ledecká vyhrála celkové pořadí Světového poháru v alpském snowboardingu. Tenistka Karolína Plíšková zakončila sezonu jako světová dvojka a Barbora Strýcová ukončila rok dokonce jako deblová jednička.

Zbylí dva nominovaní byli členy úspěšných týmů a sami sbírali i individuální úspěchy. Basketbalista Tomáš Satoranský na to může navázat dokonce i v anketě Sportovec roku, protože do desítky postoupil jako jednotlivec a nominaci má i jeho tým, česká reprezentace.

Hokejista David Pastrňák se dostal s Bostonem do finále Stanley Cupu a v úvodu letošní sezony v NHL doslova září.

V desítce nejlepších jednotlivců jsou tři bývalí vítězové a dva úplní nováčkové. Sportovce roku z let minulých v nominaci reprezentují loňská vítězka ankety Ester Ledecká, trojnásobná vítězka Martina Sáblíková, která vyhrál v roce 2007, 2009 a 2010, a poslední mužský vítěz ankety Lukáš Krpálek, Sportovec roku 2016.

Rychlobruslařka Sáblíková se mezi nejlepšími deseti sportovci objevuje už potřinácté, naopak Tomáš Satoranský a Barbora Strýcová jsou v nominaci poprvé.

Pro Strýcovou však pozvánka na závěrečné vyhlášení není žádnou novinkou, neboť už pětkrát byla členkou vítězného kolektivu, české fedcupové reprezentace. V jednotlivcích se pouze v roce 2016 umístila na 13. pozici, jinak nikdy nedostala ani jeden bod. Satoranský dosáhl svého dosavadního maxima loni, kdy byl čtrnáctý. Z loňské elitní desítky v sestavě zůstali jen Ledecká, Pastrňák, Sáblíková a Samková

Na hlasovacích lístcích se objevilo celkem 64 jmen jednotlivců. Dvojnásobné vítězce ankety tenistce Petře Kvitové scházelo na desáté místo mezi jednotlivci 29 bodů