Rus Emil Sajfutdinov vítězem 68. Zlaté přilby města Pardubice. Českým jezdcům se nedařilo

18.09.2016....

68. ročník Zlaté přilby města Pardubice v neděli v podvečer ukončil třídenní skvělý plochodrážní víkend na svítkovském oválu. Před početnou diváckou návštěvou si nakonec po opakovaném startu finálové jízdy odváží ceněnou trofej společně s plochodrážním motocyklem a překrásným broušeným pohárem Emil Sajfutdinov do Ruska. Pro tohoto šestadvacetiletého rodáka z dalekého Salavatu to byl prakticky první start v závodě o Zlatou přilbu. Posledním vítězem z dnešního Ruska a dřívějšího Sovětského svazu byl v roce 1968 Genadij Kurilenko.

Na druhém místě skončil třiačtyřicetiletý dvojnásobný vítěz z let 2009 a 2011 Norský rodák Rune Holta, žijící a jezdící za Polsko. Třetí příčku si do Německa stejně jako vloni odváží Martin Smolinski, jezdící na českém stroji JAWA.

Ve finálové jízdě se vážně zranil po pádu při pokusu o předjetí Sajfutdinova Dán Nicky Pedersen, když musel být bleskově převezen do nemocnice, kde mu diagnostikovali zlomené pravé zápěstí, dvě zlomená žebra a otřes mozku. Nicky do té doby předváděl divácky atraktivní souboje a potvrdil roli jezdce, který je za svůj jezdecký styl fanoušky milován nebo nenáviděn.

Emil Sajfutdinov: „Moc se těším, jak přivezu Zlatou přilbu ukázat domů. Říkali mně, že naposledy ji tady nějaký ruský plošinář získal před 47 lety. I proto jsem vážně rád za takového obohacení historie slavného závodu. „Bylo to pro mě mimořádně náročné, ve finále jsem musel odjet vlastně 11 kol. Přiznávám, že po tom nezaviněném incidentu, kdy se Pedersen vůbec nezvedal z dráhy, se asi nikomu už znovu na start ani moc nechtělo. Ale museli jsme to vzít jako profesionálové a závodit, ke konci už mě děsně bolely ruce, ale udržel jsem vedení, i když Holta hodně dotíral,"

Až jedenáctý skončil loňský překvapivý vítěz Chorvat Jurica Pavlic. Ale i to bylo lepší, než umístnění nejlepšího českého plošináře, kterým byl domácí Hynek Štychauer, kterému k postupu mezi dvanáct nejlepších chyběl jeden bod. Velmi sklamaný byl také další Pardubický odchovanec Aleš Dryml, pro kterého to byla poslední šance získat ve světě hodně ceněnou cenu. Nakonec svou helmu věnoval fanouškům.

Aleš Dryml: „Veliká škoda, moc jsem se těšil a představoval si závod úplně jinak. Jenže nevyšly starty, nebo chybělo zrychlení, jaké bylo potřeba,"