Rozhovor s vítězem 102. motokrosových Velkých cen Jeffreyem Herlingsem

08.09.2023….

Tovární jezdec Red Bull KTM Jeffrey Herlings v nedělním po závodu MXGP Španělska stal rekordmanem v počtu vyhraných Velkých cen. Zatímco Stefan Everts zůstává králem motokrosu s deseti vyhranými tituly mistra světa, Herlings přepsal historii svými 102 vítěznými GP.

MXGP Španělska odjel dle mnohých nejlepší motokrosař všech dob další podnik.ve stylu dravce, když svými výkony vyslal dosavadnímu vedoucímu jezdci MXGP Jorge Pradovi jasný signal pro další zbytek sezóny. Webový portál MXLarge přináší s Herlingsem zajímavý rozhovor týkající se nejen na Španělský víkend, rekord a bláznivou myšlenku závodit v jednom víkendu v USA a v Evropě.

Otázka: Jeffreyi, než začneme mluvit o závodním víkendu zde ve Španělsku, promluvme si o tvém 102 vítězství v Grand Prix, kdy jsi překonal Stefanův rekord a zapsal se do historie.

Herlings: Víš, měl by mi být vděčný, že mám křehké kosti, protože bych jinak překonal i jeho rekord v počtu jeho deseti titulů mistra světa. To již bohužel nedokážu překonat. Jsem nesmírně šťastný, že jsem vyhrál nejvíce Grand Prix. Mým cílem je vyhrát možná jeden nebo dva tituly mistra světa, abych si potom mohl užívat na pláži. Ve své kariéře jsem toho udělal dost.

Otázka: Je úžasné, že jsi překonal Stefanův rekord, je jako když on překonal před lety rekord Joela Roberta. Kolik ti vlastně bylo, když v roce 2006 Stefan vyhrál svou 101 GP?

Herlings: Bylo mi dvanáct. Narodil se v roce 1972 a byl v té době starší než já teď. V roce 2006 mu bylo kolem třiceti čtyř let. V jeho nejlepší době získal po sobě šest titulů. Chci říct, že já nevyhraji šestkrát v řadě, ale vlastně nikdy nevíš, kolik jich vážně vyhraji. Mám smlouvu s KTM na roky 2024 a 2025, takže mám ještě roky, abych to stihl.

Otázka: Když jsi v roce 2010 vyhrál ve Valkenswaardu, byl jsi ještě malé dítě, přemýšle jsi tehdy, že překonáš rekord Stefana?

Herlings: Tehdy jsem měl radost z jednoho vítězství. Přemýšlet o 102, o tom nikdo nikdy nepřemýšlel. Vyhrajete GP nebo šampionát a myslíte na další. Ani při 50 vítězstvích v GP jsem nemohl pomýšlet na překonání rekordu. Teď to mám, cítím se jako stařec. Těmto klukům na pódiu je něco kolem 20 let a mně je skoro 30. Jorgemu Pradovi je 22, Mattiovi Guadagninimu je  22 a Rubenovi Fernandezovi  24. Jsem nejstarší muž mezi elitou, nejsem si jistý, zda je to pozitivní.

Otázka: Do sezóny jste vstoupili po těžkém roce 2022 a ještě nejsi podle tvých slov stoprocentní. Čekal si, že budeš letos tak brzo vyhrávat?

Herlings: Upřímně, ne a myslím tím, že ostatní kluci jsou hodně rychlí. I proto je tolik kluků zraněných. Je škoda, že nezávodí Tim Gajser a teď vypadli Romain Febvre a Maxime Renaux. Všichni tihle kluci jsou superrychlí. Jednu neděli může vyhrát ten, další onen. Je vážně škoda, že jsou někteří mimo hru. Uvidíme, jak sezóna půjde dál. Nečekal jsem, že budu schopen vyhrát tři GP z dosud šesti odjetých. Dokonce jsem si to ani neuměl představit. Moje starty stále nejsou skvělé, ale zlepšuji se. Nyní jsem dokázal být po startu v nejlepší pětce, což je určitě zlepšení. Za dva týdny máme Francii, o které jsem slyšel, že trať pozměnili. Není to právě moje oblíbená trať, ale vždy jsem tam zajel dobré výsledky.

Otázka: A jaký byl nedělní den ve Španělsku?

Herlings: Nejprve chci poděkovat své konkurenci, protože jsme letos všichni závodili čistě a všichni k sobě máme velký respekt. Ke všem těm klukům mám velký respekt. Dnešek byl dobrý, v první jízdě jsem si zazávodil s Jorgem, se kterým máme vždy čisté souboje. Podařilo se mi probít dopředu. Nebylo to snadné, která měla jen jednu dobrou stopu, takže jste museli čekat na chybu soupeře nebo mýt štěstí. Naštěstí jsem v závěrech fyzicky silný a mohl provést některá předjetí. V druhé jízdě jsem odstartoval podobně a viděl vedoucího jezdce. Byl jsem pátý a podařilo se mi dostat dopředu. Poměrně rychle jsem byl ve vedení a snadno vyhrál. Dnes jsem si užíval diváky, neustále byli slyšet. To také znamenalo, že Ruben nebo Jorge byli blízko, když tolik slyšet nebyli, věděl jsem, že jsem v bezpečí. Španělští fanoušci jsou dobří jak pro své hrdiny, tak i pro nás.

Otázka: Včera jsi navštívil Maxima Renauxe a dal mu rady ohledně jeho zranění. Můžeš nám říct, proč jsi to udělal?

Herlings: Jsem teď jako lékař, po tolika zraněních a můžu se na zranění podívat a v podstatě vím, co to je. Po tolika zraněních sám vím, o jakou kost se jedná a jak dlouho budeš mimo. Viděl jsem jeho zranění a věděl jsem, co to bylo, protože bylo podobné mému. Byl jsem docela v šoku, jelikož bylo shodné mému. Nemyslím si, že jej letos uvidíme ještě závodit. Odhaduji dobu léčby na čtyři až šest měsíců, kdy bude zažívat také bolesti. Nechci o tom moc mluvit, protože je to jezdec, který měl cíl být mistrem světa. Také o Timovi říkali, že je z gumy, a teď má jedno, ale zato složité zranění. Přeji jim všem, aby byli co nejdříve zpátky, protože zranění nejsou legrace.

Otázka: Chybí ti boj s Timem?

Herlings: Ne, protože teď je to o něco jednodušší. Je to silný, rychlý chlap a také fyzicky silný na konci závodů. Nechybí mi zde, ale přeji mu, aby byl co nejdříve zpátky, protože nikdo nechce, aby se jezdec zranil.

Otázka: Budeš nadále pokračovat v závodění každý víkend, dokud tvoje úroveň nebude tam, kde ji chceš.Nebo zeptám se jinak, jsi už tam, kde chceš být?

Herlings: Ano, jistě, ale miluji závodění a pokračuji v tom. Také přemýšlím o tom, že bych udělal nějaké závody v USA. Máme nabitý program, počkejme a uvidíme. Příští týden pojedu v Anglii a další víkend ve Francii.

Otázka: Myslíš, že teď po překonání rekordu se ti bude závodit o něco lépe. I když máš před sebou cíl v podobě šestého titulu?

Herlings: Ano, asi ano, dnes jsem vyhrál, ale zítra budu zpět na motocyklu a půjdu tvrdým tréninkerm k dalším vítězstvím. Moc si toho rekordu enužiji, ale tak to podle mě v závodění chodí. Za sedm dnů si na tento víkend nikdo nevzpomene. Stefan byl nejlepším ve své době na světě, takže jsem rád, že jsem jeho rekord překonal. Myslím si ale, že i dnešní doba měla a má mnoho skvělých jezdců: Tim Gajser, Tony Cairoli, Gautier Paulin a celá řada dalších. Závodit s někým jako byl Tony bylo vždy těžké. Někteří lidé říkají, že mám mnoho vítězství z MX2, ale to jsou jen řeči!!! Jakékoli vítězství v GP je těžké. Stefan vyhrál v mnoha třídách. Ano, je jiná doba, ale vítězná GP, je vítězná GP.

Otázka: Jorge o trati ve Španělsku řekl, že to bylo velmi těžké. Riskoval si hodně?

Herlings: Neriskoval jsem, protože se nechci znovu marodit, ale souhlasím, trať byla náročná.  Jsem rád, že trať neupravovali a nechali jí drsnou.

Otázka: jak máme rozumět tomu, že by jsi rát tento měsíc závodil Americe? To jako, že by jsi tam chtěl odjet první podnik jejich šampionát“

Herlings: Ano, je to tak. Dnes ráno jsem viděl superkros a vuděl, kolik kluků je tam zraněných. Ani nevím, zda má skupina KTM zdravého nějakého jezdce, a tak jsem si myslel, že bych tam mohl jet já. V pondělí 29. Května mám závod mistrovství Nizozemska. Dnes ráno jsem sledoval lety, abych si zjistil, zda bych se dokázal vrátit včas vyhrát nizozemský šampionát.

Otázka: Bylo by skvělé vyhrát na obou kontinentech ve stejný víkend?

Herlings: Ano, od února závodím každý víkend a potřebuji mluvit s KTM, protože motorky jsou jiné. Zatím je to jen divoký, divoký nápad, protože jsem se na nic takového Pita Beirera ani Roberta Jonase neptal a oni nevědí, že o tom přemýšlím. Chci říct, alespoň chci odjet jeden podnik, protože Southwick je také závod, kde jsem vždy chtěl závodit. I v tom termínu je volný víkend. Vše záleží na harmonogramu a na tom, co si v Rakousku vymyslí.

Otázka: Závodit s Jett Lawrence by byl cool, protože je další generací?

Herlings: Ano! Bohužel spousta kluků tam a i zde je zraněných. Slyšel jsem, že by Tomac měl skončit kariéru, ale zda je to fáma, nevím. Stále chci závodit s Elim jindy a pro mě je jedním z nejlepších v USA a vždy ho respektuji a chci s ním závodit znovu. Vždycky se ptáme, kdo je nejlepší, ale to se nedá rozhodnout, pokud jsem tam nejezdil celou sezónu nebo on celou sezónu tady.

Otázka: A co Supermotokros na konci roku?

Herlings: Ne, ne. V supermotokrosu závodit nebudu. Jsou to dva jiné sporty. Je to jako jízda na horském kole nebo silniční cyklistika. Viděli jsme, co to udělalo s Timem, když závodil v Monster Energy Cup v Los Angelis. Já to nepojedu.

Otázka: Jsi znám tím, že jak mile získáš důvěru, jsi nejnebezpečnější. Zmínil jsem se ve své zprávě o závodě, že to opět začíná vypadat trochu jako rok 2018. Jaké je v tuto chvíli tvé sebevědomí?

Herlings: Sebevědomí přichází rychle, ale také rychle odchází. Pokud dostanu výprask, pak to naruší sebevědomí, ale jakmile se dostanu do role vítěze, pak je sebevědomí velmi dobré. Počkejme a uvidíme, závod od závodu. Na konci dne je cílem výhra v šampionátu a Jorge udělal od loňska velké kroky. Musím tvrdě trénovat, abych porazil jeho a jeho starty, největší slabinou jsou pro mě moje starty a to je zase jeho silná stránka, ale ani on dnes neměl skvělé starty.

Otázka: Poslední otázka. Dokážeš vybrat tvé nejlepší tři GP z těchto 102 vítězství v GP?

Herlings: Zřejmě první ve Valkenswaardu v roce 2010. Nechte mě přemýšlet, také ten v roce 2018, kdy v Assenu jsem vyhrál 1:1 a wow, třetí, obtížný.

Otázka: A co Lierop v roce 2012?

Herlings: Ach, ano, to bylo také zatraceně úžasné. Vybírám ty tři.

zdroj: MXLarge

zdroj foto: Ray Archer