Rozhovor s lídrem seriálu FIM MXGP 2023 Jorgem Pradem

09.05.2023....
Jezdec továrního týmu GASGAS Jorge Prado nemá sice na svém kontě titul motokrosového mistra světa v kategorii MXGP, ale rok 2023 je zatím zcela určitě jeho nejúspěšnějším. Od prvního podniku v Argentině má na svém motocyklu červenou tabulku, znamenající vedoucího jezdce šampionátu. Pokud Španěl dokáže odstartovat na prvním místě, je hodně těžké jej porazit.

V poslední odjeté Grand Prix, kterou byla jeho domácí MXGP Španělska právě starty vyhrát nedokázal, ale zase předvedl, když nezíská holeshoty své další schopnosti. Za necelé dva týdny jej čeká MXGP Francie, kde bude chtít být opět nejlepším startérem a z vedoucí pozice hned od startu ovládnout závod, což umí jako kdokoli jiný.

Otázka: Jorge, jak si se cítil po celý víkend?

Prado: Myslím, že to byl dobrý víkend. V sobotu jsem vyhrál holeshot a vyhrál kvalifikaci. Když se mi podaří být po startu první, vše je poté jednoduší. V neděli jsem si zvolil špatný výběr místa za startovacím zařízením. Proto moje starty nebyly dobré. Byl jsem za Jeffreyem Herlingsem, takže asi je jasné, jak to bylo těžké. Dokázal jsem se jej držet a dojet druhý. Do druhé jízdy jsem odstartoval ještě hůře. Postup na přední pozice byl ovšem velmi těžký. Myslím si, že jsem za víkend předjel více jezdců než v předešlém průběhu sezóny. Snažil jsem se předjet Seewera, což se mi málem v poslední zatáčce povedlo, byl jsem opravdu blízko, ale nevyšlo to. Trať byla náročná

Otázka: Divácká atmosféra byla vynikající, fanoušci tebe a Rubena Fernandeze opravdu skvěle podporovali. Stále máš červnenou tabulku, což je jistě důležité.

Prado: Ano, skvělá domácí Grand Prix. Pro mě je to vždy velmi příjemné, ale zároveň je to velký tlak a velký stres. Mnoho schůzek, mnoho lidí, kteří za vámi chodí a pak ten stres se závoděním. Chce to hodně energie, ale největší problémy mi dělaly starty, ale stále mám červenou desku, takže jsem za to rád a teď se přesouváme do Francie.

Otázka: Když vedeš, vypadá tvoje jízda opravdu hezky. Dokážu si představit, že jezdci, kteří jsou pomalejší než ty, ti rozhodí rytmus, je to tak?

Prado: To je pravda, když jsi mezi jezdci a oni jsou pomalejší než ty, určitě to naruší rytmus a někdy mám pocit, že kvůli tomu jedu pomaleji. Nejsem nejlepší v předjíždění, ale tento víkend jsem předjel spoustu kluků a stále se v tom zlepšuji. Cítil jsem fyzicky dobře, ale neustále děláme vše pro zlepšení. Potřebuji jen dva solidní starty, abych získal nějaké vítězství.

Otázka: Obrovské uznání zaslouží španělští fanoušci motokrosu, kteří vás stejně jako v minulých letech skvěle povzbuzovali. Myslím, že takové fandění ti, a nejen tobě musí dát spoustu energie.

Prado: Ano, španělský dav je šílený, jak říkáš. Je hezké, jak fandí, což dělá velmi speciální GP. I letos byly tribuny plné skvělých fanoušků.

Otázka: Když Jeffrey vyhrál svou první GP v roce 2010, byl si malým chlapcem. Pamatuješ si ten památný den v roce 2010, kdy vyhrál ve Valkenswaardu jeho vůbec první GP

Prado: V roce 2010 jsem jel na 65 ccm a bylo mi devět. Tehdy jsem mistrovství světa nesledoval, jen jsem jezdil a závodil, ale závodění jsem nesledoval. Posléze jsem viděl záběry z Herlingsova vítězství na videu. O dva roky později, v roce 2012 jsem se dostal do týmu KTM a viděl jeho výhry zblízka.

Otázka: Po prvním kole v Argentině jsi řekl, že jsi nikdy v MXGP neměl červenou tabulku a od té doby jí stále vozíš na svém motocyklu. Jak moc tě to motivuje?

Prado: No, mám devět vítězných jízd. Myslím, že to není špatné, když vedu šampionát a chci si červenou tabulku udržet mnohem déle. Tento šampionát je nyní mezi Jeffreym a mnou a já jen potřebuji dát všechno dohromady, abych byl jako on.

zdroj: Infront Moto Racing