Rozhovor s Klemenem Gerčarem

19. 9. 2013....

O svém vítězném boji s Martinem Michkem o historicky poslední titul třídy MX3, o českém týmu UFO Racing i o svých plánech na rok 2014 vypráví slovinský motokrosař Klemen Gercar. Touží po přestupu do třídy MX1 a hledá proto novou stáj.

Slovinsko - malá země u Jadranu ležící mezi Chorvatskem a Itálií nikdy nevyprodukovala motokrosového mistra světa. Až do nedávného závodu MX3 ve slovenských Šenkvicích, kde Klemen Gercar v koncovce světového seriálu o šest bodů porazil našeho Martina Michka. „Titul patří tomu nejlepšímu jezdci. Po celou sezonu byl neuvěřitelně vyrovnaný a nedělal moc chyb,“ složil mu poklonu mistr světa MX3 2012 Rakušan Matthias Walkner. A Martin Michek dodal: „Byl to naprosto férový souboj a nejlepší muž ho vyhrál.”  Gercar si ještě stále není schopen plně uvědomit, co vlastně dokázal. "Potřebuju ještě nějaký čas na to, abych to vstřebal,” říká dnes sympatický Slovinec.

Do Šenkvic k posledním dvěma jízdám šampionátu přijížděl s ošidným 13bodovým náskokem na Michka. V první jízdě pak po hromadném pádu v první zatáčce ztratil na českého mistra osm bodů. „Ztratit tolik bodů bylo velmi znepokojující. A to jsem docela dobře odstartoval, ale pak mě někdo trefil z boku, já byl vytlačen z trati a po cestě mě sundal další jezdec. Potom toho kolem nás popadalo ještě víc. Naštěstí jsem mohl rychle zvednout svou Hondu a pokračovat v závodě. V pořadí jízdy jsem se ale pochopitelně propadl pořádně dozadu. Už v sobotním kvalifikačním závodě jsem ale prokázal, že se umím probíjet klubkem jezdců dopředu a to jsem také v nedělní první jízdě předvedl. Druhá jízda pak byla velkým soubojem mezi mnou a Martinem. Ani jeden z nás to nechtěl vzdát a vyměňovali jsme si pozice v každém kole. Za ceý závod jsme od sebe nebyli víc než několik metrů. Byl to krásný závod a také férový. Párkrát jsme se i dotkli motorkama, ale to je v motokrosu normální, vždyť jsme závodili o světový titul,“ vzpomíná s odstupem času na rozhodující moment šampionátu Gercar.

Na motokrosové scéně se pohybuješ už několik let a stále je v paměti, jak jste doma ve Slovinsku oslavili Tvoje první vítězství v závodě MS.

Ano, to bylo v roce 2012, když jsem vyhrál závod MX3 na domácí trati Orehova Vas. Letos jsem to zopakoval. Je to opravdu krásný a uspokojující pocit vyhrát takový závod před očima svých vlastních fanoušků. Letos jsem to v Orehové Vsi málem celé pokazil. Vyhrál jsem první jízdu a vedl v té druhé. Na konci závodu jsem nechtěl nic riskovat a zpomalil jsem. Jel jsem jedno kolo o 3 až 4 sekundy pomaleji než normálně. A v tom jsem upadl a propadl se na čtvrté místo. Naštěstí bodově mi to na celkové vítězství stačilo.

Kdo Tě přivedl k závodění?

Táta. On nikdy nezávodil, ale bral mne s sebou na různé motocyklové akce. Zkusil jsem se potom také svézt a už mne to nepustilo. Začínali jsme s minibajkama, pak přišly na řadu větší stroje.

Bylo to pořád nahoru a dolů. Jednu chvíli už jsem dokonce uvažoval o předčasném ukončení kariéry, protože nebyly peníze. V roce 2007 jsem vyhrál evropský juniorský titul, o rok později Evropu a pak jsem šel do slavného týmu Gariboldi. V roce 2009 jsem byl třetí za současnými hvězdami MX2 Charlierem a Herlingsem v evropských dvěstěpadesátkách, a pak jsem přestoupil do týmu Silver action. Před sezonou jsem měl ale nehodu a od té chvíle nic nešlo, jak by mělo. V roce 2011 jsem jezdil jako soukromník v Itálii a před loňskou sezonou jsem to podepsal u Ládi Exnera.”

Jaký je rozdíl mezi Klemenem Gercarem 2012 a 2013?

Velký! Dokázal jsem letos být mnohem víc vyrovnanější ve výkonech. Můj nový trenér Nenad Sipek z Chorvatska na mě měl velký vliv, takže jsem byl opravdu silnější. Toto byla moje druhá sezona s Láďou Exnerem a jeho Ufo Racing Teamem a oni odvedli opravdu obrovský kus práce. Letos jsem i více věřil svému motocyklu díky tomu, že dostal lepší pérování.

Který byl letos Tvůj nejlepší závod?

Asi ten poslední, kdy jsem si zajistil titul, ale fakticky to byla Anglie, kde jsem po dlouhé letní pauze dojel první a třetí. Pobral jsem o tři body víc než Michek, což bylo důležité před jeho domácím závodem v Pacově. Tam jsem zase dva body ztratil.

A nejhorší závod?

To byl ten první na Ukrajině. Přijel jsem tam jako leader šampionátu a cítil jsem kvůli tomu velký tlak. Jel jsem tam s velkým předstihem, abych se dobře připravil, ale motorky přijely až v sobotu v pět ráno, protože se zdržely na ukrajinské hranici. Nakonec jsem tam skončil třetí, ale byl to si můj nejhorší závod.

Kdo byl letos tvým nejsilnějším soupeřem?

Na začátku sezony to byl Estonec Gert Krestinov, který vyhrál na písku v Nizozemsku a na tom základě se rozhodl, že pojede celý seriál. Později už ale nedokázal své výkony z úvodu zopakovat. Pak se začal prosazovat Matthias Walkner, který získal double v Bulharsku. No a každopádně každý závod to byl velmi rychlý Michek.

A teď, když už třída MX3 historií, bude ti chybět?

Byl to super šampionát a já ho měl moc rád. Užíval jsem si ho po mnoho let. Už když jsem jezdil Evropu společně s třídou MX3. Byl to mnohem lepší třída, než o ní někteří lidé soudí. Už v průběhu letošního seriálu šly zvěsti, že bude tato kategorie zrušena, ale já na to nedbal a soustředil jsem se jen na to, abych získal titul.

A co bude Klemen Gercar dělat příští rok?

Jo, to je těžká otázka. Láďa Exner nechce jít do třídy MX1, takže si budu hledat nový tým, protože právě tam já chci startovat. Doufám, že mi ten titul otevře některé dveře. Nepocházím z bohatých poměrů a nemám velké sponzory, takže musím pořád dokazovat, že je ve mě dost potencionálu a talentu.