Rozhovor s Jeffreyem Herlingsem

23.06.2020....

Jezdec Red Bull KTM Factory Racing Jeffrey Herlings je znám díky úžasné rychlosti přezdívkou "Bullet" (Kulka). Redaktor MX Large v pondělí zavítal do stále ještě relativně neznámého Motorsport Parku Gelderland Midden, který leží ve středním Nizozemsku. Právě tam, v tu dobu trénoval a při jízdě na motocyklu dokazoval, že je skutečně jedním, ne-li nejlepším jezdcem na světě právě Jeffrey Herlings. Bylo až neuvěřitelné s jakou rychlostí se po tamní pískové trati proháněl.

Původně jel redaktor MX Large do Motorsport Parku Gelderland Midden sbírat informace o možném uspořádání na zdejší trati FIM MXGP 2021, ale nemohl si pomoci a čtyřnásobného mistra světa vyzpovídal.

Otázka: Prakticky jsem sem přijel, abych udělal rozhovor s majitelem tratě, protože jsem slyšel, zde bude v roce 2021 MXGP Nizozemska, slyšel jsi ty o tom něco?

Herlings: Musím přiznat, že jsem se na to ptal taky, ale nechtěl mi to říct. Jen mi řekl, že to zatím ještě není jisté. Musím také zmínit, že tento pán byl v minulosti mým sponzorem a je dlouholetým kamarádem. Je pravdou, že by bylo skvělé zde mýt jednu, dvě motokrosové Velké ceny.

Otázka: Bylo by ale patrné, že kdyby tomu tak bylo, skončilo by mistrovství světa ve Valkenswaardu, nechyběl by ti?

Herlings: Tak určitě, vyhrál jsem tam devětkrát a bylo by pěkné tam vyhrát i podesáté.

Určitě by to byl rekord, kdo by na jedné trati v mistrovství světa vyhrál. Mám rád Valkenswaard, ale i zde je to skvělé místo.

Otázka: Mluvili jsme spolu asi tak před téměř dvěma měsíci, vlastně na začátku blokování. Jak si na tom teď?

Herlings: Hm, tak hlavně jsem měsíc a půl nejezdil na motocyklu. Měl jsem dva až tři měsíce volno, protože jak víš, zde v Holandsku, kde žiji bylo všechno zavřené, myslím tím, co se motokrosu týče (tratě, závody, tréninky). Teď již trénovat můžeme, ale je to stále divné, když nevíme, kdy začneme závodit a kdy budeme muset být 100% připraveni. Jasně že chci být mistrem světa, ale teď vlastně nevím, kdy bude sezóna restartovaná, zda to bude v červenci, srpnu nebo v září. Možná nebudeme závodit celý rok. Tohle je vážně složitá otázka a najít odpověď je ještě těžší.

Otázka: Pro všechny není toto období normální, když se máte připravovat na něco, když nevíš, zda máš být připraven za měsíc nebo za tři?

Herlings: Přesně, tohle je divné. Bohužel je to pro mě druhý rok po sobě, protože minulý rok jsem byl zraněný a teď toto. Je divné mít opět v létě volno. Je ale jasné, že si přeji, aby se závodilo. Všichni sponzoři, závodníci chtějí závodit, alespoň tak jako v Americe. Tak či onak chci, abychom závodili s diváky, ale i bez nich, protože není dobré, aby motokros neměl závody.

Otázka: Plánuješ v příštích týdnech závodit v České republice?

Herlings: Dokud neznáme kalendář nic neplánujeme. Nevíme zda začneme v srpnu nebo v září. Pokud tedy nebudeme mít jasně určené termíny MXGP nemůžeme nic plánovat ani my. Kalendář MXGP se v posledních týdnech několikrát změnil, ale zároveň chápu, že jej vymyslet je v těchto dnech nadlidský výkon. Doufám, že příští kalendář bude konečně ten konečný.

Otázka: Vím, že po celou svou kariéru bojuješ se svou tělesnou váhou, jak si na tom po dlouhé pauze?

Herlings: Přibral jsem kolem šesti kilo a ještě jsem je neshodil. Se svou současnou váhou jsem spokojený a vím, že dokud nezačneme závodit budu na ní. Normálně mám kolem 5 % tuku a nyní jsem na 10 až 11 %. Jakmile začnu trénovat a závodit vím, že budu mít svou správnou váhu.

Otázka: V USA se v posledních týdnech odjel seriál FIM AMA Mistrovství světa v supercrossu. Osobně mě se líbilo, že se závodilo v neděli a ve středu. Sledoval jsi vůbec supercross?

Herlings: V neděli jsem sledoval celý program. Bylo dobré, že se jelo i pro nás v Evropě v dobrý čas. Vše začalo kolem 19:00 a do 24:00 byl konec. Hlavně třída 250 byla skvělá a nevím kdy jsem viděl lepší závody se vším, co k nim patří. Moc se mi líbila i trať, která byla tvrdá a celkem rovná. Byl jsem také rád, že Osborne vyhrál 450. Závody jsem si skutečně užíval.

Otázka: V minulosti byl Tomac brán za "psychicky labilního" jezdce. Bylo na něm vidět, že míval problémy s tlakem, se kterým se nedokázal vyrovnat. Letos ale v závodech v Salt Lake City vypadal, že je silný jako nikdy před tím. Zapůsobil také na tebe?

Herlings: Víš, několikrát jsem s ním závodil a vím jak vynikající je motokrosař. Když měl den a vše mu sedlo, nebylo mnoho lidí na světě, kteří by jej porazili. Myslím si, že by s ním měli problémy Villopoto a dokonce i Stewart. Bohužel měl i špatné dny a ty mu v minulosti šampionát prohráli. Vyhrát jakýkoliv světový šampionát není nikdy otázkou náhody a vítězství Reeda, Stewarta, Carmichaela, Vollopta a Dungeye byly vždy zasloužené.

zdroj: MX Large
zdroj foto: Roman Borák