Reportáž Jirky Šplíchala z 36. Janča Valašská rally 2017

31.03.2017....

Ve dnech 24. - 26. 3. 2017 se v okolí Valašského Meziříčí konal již 36. ročník Janča Valašské rally. V loňském roce se Valaška jela pouze jako jednodenní rally sprint. Letos se však vrátila po pětileté pauze do velkého Mistrovství ČR a stala se z ní tak plnohodnotná dvoudenní rally, která čítala 2 etapy po šesti rychlostních zkouškách.

Program byl zahájen v pátek 24. 3. v 17:00 na náměstí ve Valašském Meziříčí slavnostním startem. Každá z posádek vyjela na startovní rampu, kde proběhl z každým účastníkem krátký rozhovor a poté byla posádka vpuštěna do závodu odmávnutím českou vlajkou. Největší aplaus si získaly favorizované posádky Jan Černý s Petrem Černohorským, kteří vyhráli minulý ročník, Václav Pech s Petrem Uhlem a v neposlední řadě posádka továrního týmu Škoda Motorsport Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem. Diváky dostali do varu také závodníci z řad českých osobností: Daniel Landa, Lukáš Langmajer a Olga Lounová. Celý program končil až za úplné tmy a závodní posádky ještě čekal přesun na polygon Tatry do Kopřivnice, kde byla umístěna servisní zóna.

V ostřejším tempu však byly posádky k vidění až v sobotu ráno. Od 7:30 do 10:45 probíhal shakedown. Při shakedownu mají závodníci možnost otestovat svoje závodní stroje na cca 2km dlouhé zkušební trati. Během tohoto času posádky vyrazí na trať, kolikrát chtějí a mohou tak doladit poslední detaily nastavení jejich vozů, anebo vybrat správnou směs pneumatik.

Ve 12:00 se uskutečnil start 1. etapy, odkud posádky vyráželi k první rychlostní zkoušce s názvem Hukvaldy. 1.RZ měla start na konci města Příbor a vedla přes Lubinu kolem Hájovského rybníka, Hájov a Hukvaldy do kopřivnické části Mniší. První RZ ovládl Jan Kopecký se svojí tovární Fábií R5 s náskokem 7,8 sekund na překvapivě druhého Jana Černého. Až na třetím místě se umístil papírově největší soupeř Kopeckého Václav Pech, který na Černého ztratil 0,8 sekundy. V poslední ostré pravé zatáčce před cílem měla hrozivě vypadající nehodu posádka Miroslav Jakeš / Marcela Ehlová, se kterými se počítalo do TOP 10 celkového pořadí. Naštěstí vyvázla posádka z nehody bez zranění.

Na druhou RZ sobotního dne se piloti vrátili opět na tatrovácký polygon. Zde byla připravena náročná trať mezi spoustou barelů. Tato rychlostní zkouška spíše vyhovovala vozům specifikace R5. Speciály kategorie WRC jsou sice výkonnější, ale v takto namotaných tratích zaostávají za modernějšími vozy hlavně v pomalých retardérech, protože nedisponují takovou obratností a špičkovým podvozkem jako moderní vozy kategorie R5. Nejrychlejší byl opět Jan Kopecký, za kterým nyní dojel Václav Pech se svoji Fiestou R5 se ztrátou 2,4 vteřiny a třetí Jan Černý se ztrátou 0,9 vteřiny na Pecha. V průběžném pořadí se tak na druhou příčku posunul Pech před Černého o pouhou 1 desetinu vteřiny.

Václav Pech a Petr Uhel

Třetí RZ byla nejdelší rychlostní zkouškou celé Valašské rally. Měřila něco málo přes 17 km. Start byl poblíž Starého Jičína a trať pokračovala přes obce Kojetín, Stráník, Hostašovice, Jasenice, Mštěnovice, Příluky, Vysokou a Pernou do Lešné, kde byl cíl. Podle této obce také RZ nesla svůj název. Právě tento měřený úsek měl oddělit zrno od plev a ukázat tak, který z pilotů měl největší šanci na vítězství v letošním ročníku Valašské rally. Bezkonkurenční byl opět Jan Kopecký, který zvítězil s náskokem 5,8 vteřiny. Že jsou vozy Fabia R5 opravdu vydařeným strojem dokázal druhým místem Černý, který za sebou nechal Václava Pecha o 2,5 vteřiny.

Po čtvrtině soutěže se závodníci vrátili na kopřivnický polygon do servisní zóny v pořadí:

10. Karel Trojan +1:40.8

V Kopřivnici následoval malý servis, kde mechanici přezuli nové pneumatiky, dotankovali palivo a provedli menší dílčí opravy na vozech.

Druhá polovina dne do puntíku kopírovala již odjetý program. Na závodníky opět čekaly rychlostní zkoušky Hukvaldy, Tatra 1 a Lešná. Druhý průjezd RZ Hukvaldy se stal osudným pro Daniela Landu, který si do té chvíle nevedl vůbec špatně. Loňskou sezónu vynechal a tak bylo velkým otazníkem, jak se mu podaří vstup do té letošní. Na první RZ zajel sice 16. čas, ale dostal penalizaci 25 vteřin za chybné projetí retardéru, a tak byl klasifikován jako 32. Do servisu po 3 zkouškách už ale přijížděl na 16. příčce a bylo vidět, že Dan svoji Fabii R5 rozhodně nešetří. Bohužel v první polovině hukvaldské zkoušky Landa nevybral levotočivou zatáčku za horizontem a trefil strom. Pro Landu tak návrat do rally nedopadl zrovna nejlépe. Jak ale sám Landa řekl: „ Mám pouze naštípnutý prostředníček na ruce. Tato nehoda mě od rally rozhodně neodradí. Auto dáme do kupy a už se těšíme na Šumavu, protože MILUJEME RALLY!!!“

Kopecký si i nadále jel pro vítězství v další zkoušce. Ovšem druhý čas, 4. měřeného úseku, zaznamenal Jan Dohnal s Fordem Focus WRC, který zaostal za Kopeckým o 7 sekund. Třetí dojel Václav Pech pouhou desetinu vteřiny za Dohnalem. Jan Černý byl 4., ale celkově se propadnul z 2. pozice na 3. se ztrátou 0.3 s na Pecha.

Opět polygon a RZ5. Tatra nepoznala jiného vítěze než předešlé zkoušky. Bylo ovšem vidět, že na klikatějších úsecích jede celá špička závodníků vyrovnanější časy. Druhý dojel Pech, následován Dohnalem a Černým.

Olga Lounová

Poslední měřený úsek se jel už za šera a posádky od startovního čísla 30 dojížděly za tmy. Jan Kopecký ukázal svoji totální dominanci, když vyhrál všechny měřené úseky první etapy. Druhý na Lešné dojel Václav Pech a třetí dojel Jan Černý. Závodníci opět zamířili směr Kopřivnice a servisní zóna. První etapa už v tu chvíli byla minulostí.

10. Karel Trojan +3:05.6

V neděli se závodníci příliš nevyspali. Už v 8:15 posádky vyrážely směr Valašská Bystřice, kde krátce po 9. hodině odstartovala 2. etapa Valašky 7. RZ s názvem Bystřička. Zkouška se vinula okolo přehrady Bystřička a cíl byl ve stejnojmenné vesničce. Nejlépe se do druhého dne vyspal Jan Dohnal, který dokázal porazit všechny soupeře včetně leadera Jana Kopeckého. Černý dojel třetí a před Pecha se dokázal dostat Martin Vlček, a proto bral Pech 5. příčku. Na Černého ztratil pouze 2 sekundy, a tak se průběžné pořadí neměnilo.

RZ 8 nesla název Juřinka, podle okrajové části Valašského Meziříčí, kde byl start tohoto úseku. Po projetí velké části Juřinky zamířily posádky směr Lhotka nad Bečvou, kde byl umístěn cíl. Pořadí této „rychlostky“ bylo Kopecký, Černý a Pech. Třetí Pech ztratil na vítěze pouhou 1 vteřinu, a tak i nadále zůstalo pořadí na špici neměnné.

I ve druhé etapě se jela rychlostní zkouška na kopřivnickém polygonu. Tatra 2 byla úplně jinou tratí než Tatra 1 z předchozího dne. Trať měla pozměněné retardéry, jela se v opačném směru a navíc byla dráha jako okruh, kterým závodníci projeli dvakrát a až po té zamířili do cíle. V cíli se hlavní favoriti seřadili ve stejném pořadí jako v minulé RZ. Po odjetí 3/4 rally se opět Jan Černý dostal těsně za Pecha o 9 desetin vteřiny:

10. Vojtěch Štajf +4:02.4

Poté následoval opět menší servis. Další program byl až po poledni. Každá z již odjetých zkoušek se opakovala tak jako o den dříve. V neděli bylo ale pořadí zkoušek ve druhém průjezdu přehozené oproti průjezdu prvnímu. Pro zjednodušení se začínalo na Tatře 2, poté následovala Bystřička a vše vyvrcholilo na Juřince.

Na tatře chyboval Pech, kterému v jedné z šikan jeho Fiesta zhasla. Než Fiestu nastartoval, ztratil mnoho času, a tak se na průběžnou druhou pozici dostal Černý s náskokem 11 sekund na Pecha.

Na Bystřičce bylo největším překvapením až 6. místo Černého. Důvodem byly problémy s levým předním kolem. Posádka měla podezření, že jim odešlo ložisko kola. S takovouto závadou není jasné, jak dlouho vůz vydrží, a zda bude moci posádka dojet do cíle alespoň v nižším tempu. Pech tak před závěrečnou zkouškou ztrácel na druhou příčku 5.2 vteřiny.

Daniel Landa

Celá Rally vygradovala až poslední zkouškou celé Valašky. Jan Kopecký už si mohl jet v poklidu, s více jak minutovým náskokem, pro prvenství. Za ním ale nastalo drama. První otázkou bylo, zda Černému vydrží Fabie a dojede do cíle. Tou druhou, zda Václav Pech dokáže využít Černého problémů a dostane se na druhou příčku. Kopecký vyhrál i poslední zkoušku. Za ním dojel se ztrátou 1.4 sekundy Pech. Černý cílem projel na 5. místě se ztrátou 7.6 vteřin na Kopeckého. V konečném pořadí tak Pech obsadil druhou příčku před Černým o pouhou jednu vteřinu.

10. Vojtěch Štajf +4:52.4

Janča Valašská Rally 2017 je tak úspěšně za námi. Pořadatelé se zhostili organizace velkého Mistrovství ČR po pětileté přestávce se ctí. Nezbývá než popřát organizátorům, aby i nadále Valašská rally zůstala v tomto šampionátu a aby se podařilo najít ještě atraktivnější tratě na užších cestách s menším množstvím retardérů.

Text: Jiří Šplíchal