Red Bull Grand Prix of the Americas: Překoná Katar?

06.04.2015....

Po nesmírně dramatickém úvodním podniku v katarském Dauhá má MotoGP před sebou  druhý díl osmnáctidílného seriálu v americkém Austinu na trati Circuit of the Americas. Závod na okruhu Losail v Kataru byl velmi zajímavý a fanoušci teď přemíšlí nad tím, jestli je ještě možné takový závod překonat. Velká cena se v Austinu koná letos potřetí. V obou předcházejících závodech obsadili Marc Márquez a Dani Pedrosa první a druhé místo.

Ducati v Kataru potvrdila, že v letošní sezoně se s ní musí počítat. Od doby, kdy do čela továrního týmu nastoupil Luigi Dall'Igna, pohnuly se věci u Ducati kupředu. Italský technik přešel k Ducati od Aprilie na konci sezony 2013. Nový motocykl GP15 dokázal, že není jen "zázrakem na jedno kolo" na měkčích pneumatikách. Dovizioso loni získal pro Ducati své první umístění na pódiu právě v Austinu.
Světové sdělovací prostředky se po Kataru soustředily na Valentina Rossiho, který zajel skvělý závod a vyhrál. Dokáže Rossi zopakovat svůj výkon i v Austinu? Není pochyb, že devítinásobný mistr světa stále ještě touží po úspěchu, stejně jako při svém debutu před dvaceti lety, i když jeho nejlepším umístěním v Austinu bylo 6. místo v roce 2013. Jorge Lorenzo se musel v Kataru smířit se čtvrtým místem, poté co měl kuriózně problémy s přilbou, což zmařilo jeho šance na vítězství. Španělský závodník v určitých fázích závodu vedl a předjížděl se vzájemně s jezdci Ducati, dokud nepřišel problém. Je ale přesvědčený, že v Austinu, kde zatím byl jeho nejlepší výsledek třetí místo, může bojovat o vítězství.

Marc Márquez zahájil obhajobu loňského titulu nejhorším možným způsobem, když v úplně první zatáčce vyjel z dráhy. Nakonec dojel do cíle jako pátý. Buďte, ale přesvědčeni, že v Austinu  se zase dokáže vrátit na stupně vítězů - na trati, kde doposud kraloval jen on. Loni byl v Austinu v čele všech tréninků, kvalifikoval se na pole position a vedl ve všech kolech závodu. Zajel také nový rekord na kolo na tomto okruhu.

Dani Pedrosa vynechá závody v Austinu a Argentině kvůli problémům se syndromem karpálního tunelu, které se projevily v Kataru. Dočasně ho nahradí Hiroshi Aoyama, který už ho v minulosti zastoupil v roce 2011 při TT Holandska v Assenu. Aoyama má za sebou 64 závodů MotoGP, loni jezdil pro tým Aspar Honda na motocyklu RCV1000R a v Austinu byl dvanáctý.

Suzuki se v Kataru vrátila do MotoGP. Podle očekávání se projevily určité problémy způsobené tím, že motocykl japonského výrobce je stále ještě ve stádiu vývoje. Aleix Esparagaró a Maverick Viñáles nemohli soupeřit s výkonnějšími stroji svých soupeřů. Týmu Suzuki Ecstar nikdy na okruhu v Austinu nezávodil, protože tato trať se poprvé objevila v kalendáři MotoGP poté, co v roce 2011 Suzuki z MotoGP odešla.
Cal Crutchlow z týmu CWM LCR Honda byl v Kataru nejlepším jezdcem satelitního týmu. do cíle dojel o půl sekundy dřív než jeho krajan Bradley Smith z týmu Monster Tech 3 Yamaha. Crutchlow loni v Austinu závod  nedokončil kvůli nehodě, ale v roce 2013 dojel do cíle jako čtvrtý. Tito dva jezdci zřejmě budou po celou sezonu bojovat o prvenství v satelitních týmech. I Smithovi zřejmě trať v Austinu vyhovuje, protože tam loni skončil na pátém místě a byl nejlepším jezdcem Yamahy v tomto závodě. Jejich těsným soupeřem by měl být také Pol Espargaró, který měl v Kataru na svého britského kolegu ztrátu pouhé jedné desetiny sekundy.

Scott Redding z týmu Estrella Galicia 0,0 Marc VDS  loni v Austinu spadl ve druhém kole, ale letos by mohl podat dobrý výkon. Také jezdci týmu Pramac Racing Yonny Hernández a Danilo Petrucci  by opět mohli zabodovat v kvalifikaci, protože mohou použít měkčí pneumatiky.

Héctor Barberá z týmu Avintia Ducati byl v Losailu nejlepším jezdcem třídy Open, i když tentokrát může být jeho výrazným soupeřem německý jezdec Stefan Bradl z týmu Athiná Forward Racing, který loni v Austinu skončil na čtvrtém místě.

Nováček MotoGP Jack Miller z týmu CWM LCR Honda při svém debutu v Kataru spadl (po kolizi s Karlem Abrahamem). Loni v Austinu, když jezdil ve třídě Moto3, startoval v pol position a závod vyhrál.
Jediným Američanem, který se bude snažit uspět před domácími fanoušky, je Nicky Hayden z týmu Aspar MotoGP. Má před sebou 200. start do závodu MotoGP. Jeho nejlepším výsledkem v Austinu bylo 9. místo v roce 2013.