Představení: Tento víkend zde máme MXGP Trentina v Pietramuratě

11.04.2024….

FIM Mistrovství světa v motokrosu MXGP 2024 se tento víkend odjede v po sobě jdoucích víkendech, když týmy a posádky míří přímo z ostrova Sardinie ke čtvrtému kolu na krásnou trať „Il Ciclamino“ v Pietramuratě, ležící mezi městy Arco a Trento v severní Itálii. MXGP Trentina se koná 13. a 14. dubna!

S úžasnou polohou na úpatí pohoří Garda a šíleným nadšením italských i slovinských fanoušků není pochyb o tom, že toto místo je jedním z klenotů koruny MXGP. Od prvního podniku světového šampionátu v roce 1987, se zde odjelo následně devatenáct závodů GP. Prvním vízem se v úpatí Dolomit stal Ital Massimo Contini ve třídě 125 ccm, na motocyklu Cagiva. V Pitramuratě se v posledním desetiletí konalo více Grand Prix než kdekoliv jinde, protože je na programu každý rok od roku 2013 a během dvou let postižených pandemií COVID se na něm konalo šest akcí.

Vedoucí tři jezdci letošního ročníku FIM MXGP dosáhli na této trati velkého množství úspěchů, zatímco pouze jeden jezdec v současné sestavě MX2 může tvrdit, že vyhrál v Trentinu. S neuvěřitelnými davy a elektrizující atmosférou je to jedna z bucket listu každého fanouška MXGP, takže určitě doufáme, že se na nás můžete naladit, nebo ještě lépe se k nám připojit osobně a užít si nezapomenutelný víkend závodní akce!

Šampionát EMX125 jsme sledovali již jeho první podnik minulý víkend na Sardinii, přičemž maďarská motokrosová naděje Noel Zanocz (Fantic Factory Racing EMX125) chce obhájit své vítězství z Riola Sardo. V tom mu bude chtít zabránit mimo jiné Gyan Doensen (Racestore KTM Factory Rookies), který vyhrál první jízdu, ale v té druhé dojel po pádu čtvrtý.

Druhé kolo si v Arcu odjedou jezdci EMX250. Lídrem seriálu je v Římě narozený, Valerio Lata (Beddini GASGAS Factory Juniors)

Minulou neděli jsme sledovali velkolepou show v MXGP Sardinie od Jorgeho Prada (Bull GASGAS Factory Racing). Jeho náskok se navýšil na sedmnáct bodů, i když jeho prozatímní hlavní soupeř Tim Gajser (team HRC) dojel vždy druhý. Díky dvěma třetím místům se na třetí pozici posunul Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory Racing), i když je čtyřicet devět bodů za Pradem.

Všichni tři muži mají v Trentinu skvělé výsledky. Gajser a Herlings tam vyhráli každý 10 individuálních závodů a 5 celkových Grand Prix. Nedělní vítězství každého z nich bude znamenat rekord vítězství v GP na zdejší trati, ten již nepřekoná Antonio Cairoli, který rovněž má pět vítězných GP, ale Ital již ukončil svou závodní profesionální kariéru. Herlings zde vyhrál FIM MX2 v letech 2013, 2014 a 2015. V MXGP tady zvítězil v letech 2018 a prvním ze tří závodů v roce 2021. Gajser zde vyhrál v roce 2015 ve třídě MX2, když se zároveň stal i FIM MX2 mistrem světa. V MXGP tady triumfoval v letech 2019 a dvakrát v 2022. Jezdec Hondy zde má rok, co rok skvělou diváckou podporu svých fanoušků ze Slovinska, kteří to sem mají ze slovinsko-italských hranic tři sta kilometrů.

Pokud ovšem bude Prado pokračovat ve své dosavadní sérii úspěchů v každé dosavadní GP v letošním roce, připojí se k již zmiňovaným v počtu pěti vítězství. Španěl zde triumfoval v roce loňském v MXGP a předtím v letech 2017, 2018 a 2019. Loni v Pietramuratě Prado zajel pro něj nejhorší kvalifikaci roku, když skončil desátý. V nedělních jízdách byl poté první a třetí, čímž celkově zvítězil. Herlings první rozjížďku dokončil devátý a druhou první, aby byl celkově klasifikován jako třetí. Celkové druhé místo bral, momentálně zraněný Maxime Reanaux (Monster Energy Yamaha Factory MXGP).

Vítězem RAM kvalifikačního závodu se stal Romain Febvre (Kawasaki Racing Team), ale po jeho vysněné sobotě následovala nedělní noční můra s první pádem v zatáčce v prvním závodě, aby bral umístnění dvanáct-čtyři, celkově sedm. Francouz zde vyhrál závody v letech 2016, 2020 a 2021, ale nikdy to nebylo lepší než celkové druhé místo. V Trentinu byl také třikrát třetí.

Jedním z jezdců s vynikajícími výsledky na zdejší, i když ve třídách Youth a EMX, je Mattia Guadagnini, který žije jen něco málo přes hodinu jízdy od svého rodného města, není jasné, zda Mattia bude debutovat v Nestaan Husqvarna Factory Racing, ale je zapsán ve startovní listině a domácí fanoušci budou doufat, že se může připojit k týmu. Další domácím jezdcem je v Anconě narozený Ivo Monticelli (BETA MTR Racing Factory Racing), jenž je v průběžném pořadí momentálně patnáctý.

Pauls Jonass Standing Construct Honda) je pouze deset bodů na pátém místě za Febvrem. Cílem Lotyšského závodníka je, být co nejdříve na pódiu, protože na něm byl naposledy v roce 2017, tedy v roce, kdy se stal mistrem světa v MX2. Šestým v současném pořadí seriálu je Jeremy Seewer (Kawasaki Racing) vyhrál GP v Trentinu, v roce 2021. Seewer nadále pokračuje s žitím v pro něj novém týmu. Dalším, který je zapsán mezi vítězi na zdejší trati je momentálně dvanáctý Ben Watson (BETA MRT Racing Team).

Hlavní otázkou ovšem je, kdo dokáže porazit a zastavit vítěznou šňůru Jorgeho Prada? Nebo zvítězí některý z dvojice pětinásobných mistrů světa (Herlings, Gajser).

MXGP – FIM Mistrovství světa nejlepší desítka: 1. Jorge Prado (ESP, GAS), 174 bodů; 2. Tim Gajser (SLO, HON), 157 bodů; 3. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 125 bodů; 4. Romain Febvre (FRA, KAW), 123 bodů ; 5. Pauls Jonass (LAT, HON), 113 bodů; 6. Jeremy Seewer (SUI, KAW), 99 bodů; 7. Calvin Vlaanderen (NED, YAM), 90 bodů; 8. Glenn Coldenhoff (NED, FAN), 83 bodů; 9. Kevin Horgmo (NOR, HON) 64 bodů; 10. Maxime Renaux (FRA, YAM), 63 bodů;

Třída MX2 již letos poskytla skvělé závody, ale zatím se na nejvyšším stupínku neustále ukazoval l.ídr seriálu Kay De Wolf (Nestaan Husqvarna Factory Racing). Nizozemskému teenagerovi se v této sezóně podařilo vyhrát každou GP, ale v rozjížďkách zvítězili i tři další jezdci. Simon Laengenfelder (Red Bull GASGAS Factory Racing), který je v honbě za titulem druhý, když vyhrál úvodní jízdu roku v Argentině. Ve Španělsku ovládl jízdu číslo dvě, Andrea Adamo (Red Bull KTM Factory Racing). Týmový kolega De Wolfa, Lucas Coenen, byl nejlepším v první jízdě na Sardinii. Nizozemec na vedoucí příčce drží devětadvacetibodový náskok na Německého borce. De Wolf byl loni v Pietramuratě pátý a čtvrtý a rok předtím byl na skvělém druhém místě.

Jeho letošní hlavní vyzyvatel, Laengenfelder, vyhrál v loni jak kvalifikační závod RAM, tak i druhou jízdu. Bohužel deváté místo v jízdě první jej připravilo o pódium. Lucas Coenen zde loni nezažil nejlepší dny. Mladičký Belgičan zde ovšem v roce 2021 vyhrál obě jízdy, tak i celkově ve třídě EMX125. S jeho rychlostí je ovšem schopen letos celkově zvítězit.

Bude to domácí hrdina Adamo, kdo se bude snažit zopakovat své vítězství z loňské sezóny, které bylo první v jeho kariéře. Nyní se vrací jako mistr světa a hlavní zdroj naděje na domácí vítězství v očích svých domácích fanoušků. O jeho rychlosti není pochyb a také sedmdesátibodová ztráta na lídra je jasným důkazem, že potřebuje stůj, co stůj uspět. Právě Adamo je jediným jezdcem ve startovním poli MX2, který zde celkově vyhrál.

Liam Everts (Red Bull KTM Factory Racing), zde v roce 2023 dokončil první a druhý. Letos ovšem chyběl kvůli zranění palce na ruce v Argentině a v průběžném pořadí seriálu je společně se svým týmovým kolegou Sachou Coenenem na děleném desátém místě. Šesté místo momentálně drží Mikkel Haarup, který se tady v roce 2022 radoval z jednoho ze šesti kariérních umístění na stupních vítězů. Jeho týmový kolega Camden McLellan (oba Monster Energy Triumph Racing) je po svém prvním kariérním pódiu minulý víkend na Sardinii jeden bod za ním.

Kromě svého šampiona Adama se místní příznivci těší na Andreu Bonacorsiho (Monster Energy Yamaha MX2), jenž zde v loni vyhrál třídy EMX250.Opět bude chybět další Ital Ferruccio Zanchi (Team HRC), který se zranil při tréninku v Chorvatsku na GP Sardinie.

MX2 – FIM Mistrovství světa nejlepší desítka: 1. Kay de Wolf (NED, HUS), 170 bodů; 2. Simon Laengenfelder (GER, GAS), 141 bodů; 3. Lucas Coenen (BEL, HUS), 124 bodů; 4. Thibault Benistant (FRA, YAM), 106 bodů; 5. Andrea Adamo (ITA, KTM), 100 bodů; 6. Mikkel Haarup (DEN, TRI), 96 bodů; 7. Camden McLellan (RSA, TRI), 95 bodů; 8. Marc-Antoine Rossi (FRA, GAS), 80 bodů; 9. Rick Elzinga (NED, YAM), 78 bodů; 10. Sacha Coenen (BEL, KTM), 77 bodů;

ČASOVÝ HARMONOGRAM

SOBOTA: 07:55 EMX125 Free practice Group 1, 08:25 EMX125 Free practice Group 2, 08:55 EMX250 Free practice Group 1, 09:25 EMX250 Free practice Group 2, 09:55 EMX125 Qualifying practice Group 1, 10:30 MX2 Time Practice, 11:00 MXGP Free Practice, 11:30 EMX125 Qualifying practice Group 2, 12:25 EMX250 Qualifying practice Group 1, 13:00 EMX250 Qualifying practice Group 2, 13:40 MX2 Time Practice, 14:15 MXGP Time Practice, 15:00 EMX125 Race 1, 15:45 EMX250 Race 1, 16:35 MX2 RAM Qualifying Race, 17:25 MXGP RAM Qualifying Race.

NEDĚLE: 09:45 EMX125 Race 2, 10:25 MX2 Warm-up, 10:45 MXGP Warm-up, 11:30 EMX250 Race 2, 13:15 MX2 Race 1, 14:15 MXGP Race 1, 16:10 MX2 Race 2, 17:10 MXGP Race 2.