Představení: MXGP Španělska již tento víkend

25.05.2022….

Po víkendové přestávce pokračuje FIM Mistrovství světa v motokrosu 2022 tento víkend devátým kolem série, která se vrací do intu Xanadú – Arroyomolinos na MXGP Španělska!

Hard-pack okruh v Arroyomolinos v těsné blízkosti španělského hlavního města Madridu byl poprvé uveden do kalendáře MXGP v roce 2020, kdy navzdory pandemii přinesl fantastickou Grand Prix.

Mezi prvními vítězi GP v intu Xanadú – Arroyomolinos byli Jorge Prado z Red Bull GasGas Factory Racing (MXGP) a Tom Vialle z Red Bull KTM Factory Racing (MX2). Mezitím v minulé sezóně to byli Jeffrey Herlings z Red Bull KTM Factory Racing (MXGP) a Maxime Renaux z Monster Energy Yamaha Factory Racing (MX2),

Víkendový závod bude třetím v řadě, který se zde uskuteční. Pořadatelé očekávají obrovský divácký zájem, které se postará o neuvěřitelnou atmosféru.

V doplňkových kategoriích uvidíme závod FIM Mistrovství světa ŽEN a mistrovství Evropy EMX125. Zahajovací závod si odbude i juniorská série e-Motocross.

Celé Španělsko bude upřeno k jejich největšímu favoritu na vítězství k Jorgemu Pradovi z Red Bull GasGas Factory Racing. Jeho fanoušci budou doufat, že jim dvojnásobný mistr světa předvede show a něco, nad čím budou jásat, což bude umístnění na stupních vítězů a nejlépe vítězství.

Prado se vrátil k závodění na Sardinii po zranění ramene, které utrpěl při tréninku. MXGP Sardegna byla zatím jednou z nejtěžších GP roku a přesto dokázal skončit na stupních vítězů, což bylo pro něj a možná i pro několik dalších překvapení. Ne proto, že by toho nebyl schopný, ale proto, že jezdit se zraněním není nikdy snadné!

Tim Gajser z Team HRC se mezitím bude chtít odrazit od těžkých chvil v Riola Sardo poté, co si ho nemoc vybrala a připravila mu náročný víkend. Slovinec zvládl výsledeky 2:12 a poprvé v této sezóně se nedostal na pódium, i když stále vede průběžné pořadí šampionátu o 79 bodů před Maximem Renauxem a Jeremym Seewerem (oba Monster Energy Yamaha Factory Racing).

Dvojice prožila náročný víkend na Sardinii, zatímco jejich týmový kolega Glenn Coldenhoff si zajistil své první pódium v ​​sezóně 2022 a skončil celkově třetí. Přestože Renaux a Seewer jsou známí jako silní na tvrdých okruzích, když Renaux v minulé sezóně vyhrál právě zde ve třídě MX2, takže oba by mohli být na víkend hrozbou na pódiu.

Vynikajícím jezdcem v předchozí GP byl bezpochyby Calvin Vlaanderen z Gebben Van Venrooy Yamaha Racing. Vlaanderen pokračoval v ovládnutí víkendu, byl nejrychlejší v měřeném tréninku, vyhrál kvalifikační jízdu i oba závody. Byl to víkend snů, když získal své první celkové vítězství v premiérové ​​kategorii MXGP, a takový výsledek ho bezpochyby naplnil spoustou sebevědomí do zbytku sezóny, která pro něj, doufejme, bude vzrušující.

Další pozoruhodný výkon přinesl Mattia Guadagnini z Red Bull GasGas Factory Racing, který se rázem přesunul do třídy MXGP. Po pomalém začátku sezóny v MX2 a poté, co nedodal výsledky, ve které doufal, nastal čas na změnu prostředí a tempa, když se posunul do třídy „velkých chlapců“. Guadagnini předvedl dobrý výkon v Riola Sardo, kde skončil celkově 8., což je velmi dobrý výchozí bod a výsledek, na kterém lze stavět.

Samozřejmě tento víkend budou všechny zraky upřeny na místní jezdce, nejen na Prada, ale také na jezdce Honda 114 Motorsports Rubena Fernandeze, který také předvedl řadu silných výsledků s umístění na stupních vítězů v Lotyšsku. A jako každý jezdec bude chtít před domácím publikem vydat ze sebe maximum. Další místní jméno je Jorge Zaragoza z KMP Honda Racing, který se také představí ve Španělsku.

MXGP –Průběžné pořadí seriálu FIM Mistrovství světa po 8. z 19. GP: 1. Tim Gajser (SLO, HON), 367 points; 2. Maxime Renaux (FRA, YAM), 288 p.; 3. Jeremy Seewer (SUI, YAM), 264 p.; 4. Jorge Prado (ESP, GAS), 260 p.; 5. Glenn Coldenhoff (NED, YAM), 234 p.; 6. Ruben Fernandez (ESP, HON), 213 p.; 7. Brian Bogers (NED, HUS), 205 p.; 8. Jeremy Van Horebeek (BEL, BET), 189 p.; 9. Calvin Vlaanderen (NED, YAM), 178 p.; 10. Pauls Jonass (LAT, HUS), 172 p.;

Tom Vialle z Red Bull KTM Factory Racing byl vítězem předchozího kola MXGP v Sardinie na písečné dráze, což byl velký úspěch pro Francouze, který není typickým jezdcem na písku, na rozdíl od jeho rivala o titul Jaga Geertse z Monster Energy Yamaha Factory Racing.

Vialle a Geerts v průběhu Velké ceny tvrdě bojovali, což je jen dokonalá reprezentace toho, jak vypadá boj o mistrovství, přičemž tuto dvojici od sebe dělí pouhých šest bodů. Červenou tabulku má na svém motocyklu Geerts. GP Španělska je na tvrdé trati, ale oba jezdci letos dokázali, že dokážou vyhrát na různých terénech, takže není tak snadné říct, kdo bude mít navrch. Vialle již dříve vyhrál v Arroyomolinos, zatímco Geerts bude usilovat o své první vítězství, které by mohlo přijít o tomto víkendu.

Před pár týdny se k této dvojici na pódiu v Riola Sardo připojil Thibault Benistant z Monster Energy Yamaha Factory Racing. Benistant dosáhl dvou velmi solidních výsledků a v závodech skončil 3-3. Benistant je obvykle mnohem silnější hard-pack jezdec, což bude pozitivní věc, když zamíří do závodů o tomto víkendu, díky čemuž bude možnost umístění na stupních vítězů zády k sobě.

Kevin Horgmo z F&H Kawasaki Racing skončil na Sardinii celkově čtvrtý po několika nákladných chybách, což byl také příběh Isaka z Giftinga Hitachi KTM Fueled Milwaukee, kteří byli na písku nejlepšími kandidáty na stupně vítězů. Bude zajímavé sledovat, jak se dokážou tento víkend odrazit na jiném okruhu.

Jezdcem, který by mohl být tento víkend silný, je Simon Längenfelder z Red Bull GasGas Factory Racing, který se začíná připravovat na své domácí kolo, které přijde už za pár týdnů. Od jeho působivého vítězství v Matterley Basin jsme Němce ještě neuviděli na stupních vítězů, i když při několika příležitostech nebyl příliš daleko a GP Španělska by pro něj mohla být příležitostí vrátit se do boje na ostrém konci.

MX2 –Průběžné pořadí FIM Mistrovství světa po 8. z 19. GP: 1. Jago Geerts (BEL, YAM), 338 points; 2. Tom Vialle (FRA, KTM), 332 p.; 3. Simon Längenfelder (GER, GAS), 245 p.; 4. Mikkel Haarup (DEN, KAW), 239 p.; 5. Kevin Horgmo (NOR, KAW), 233 p.; 6. Kay de Wolf (NED, HUS), 211 p.; 7. Andrea Adamo (ITA, GAS), 198 p.; 8. Isak Gifting (SWE, KTM), 193 p.; 9. Stephen Rubini (FRA, HON), 175 p.; 10. Mattia Guadagnini (ITA, GAS), 172 p.;

ČASOVÝ HARMONOGRAM

SOBOTA: 08:50 WMX Free Practice, 09:15 EMX125 Free Practice, 09:45 MXE Free/Time Practice, 10:05 WMX Qualifying Practice, 10:50 MX2 Free Practice, 11:20 MXGP Free Practice, 12:10 EMX125 Qualifying Practice, 12:55 MXE Race 1, 13:25 MX2 Time Practice, 14:00 MXGP Time Practice, 14:45 WMX Race 1, 15:30 EMX125 Race 1, 16:25 MX2 Qualifying Race, 17:10 MXGP Qualifying Race.

NEDĚLE: 09:40 EMX125 Race 2, 10:25 MX2 Warm-up, 10:45 MXGP Warm-up, 11:15 WMX Race 2, 13:15 MX2 Race 1, 14:15 MXGP Race 1, 16:10 MX2 Race 2, 17:10 MXGP Race 2.

Veškeré fotografie z MXGP Španělska najdete ZDE.