Představení: MXGP Španělska 2023 již tuto sobotu a neděli

04.05.2023....

FIM Mistrovství světa v motokrosu 2023 se tento víkend 6. a 7. května odjede na samém předměstí Madridu, na trati intu -Xanadú Arroyomolinos MXGP Španělska.

Nedaleko hlavního města Španělska Madridu se za poslední čtyři roky odehrálo mnoho vzrušujících závodů. Kategorii MXGP zde vloni vyhrál Maxime Renaux z týmu Monster Energy Yamaha Factory MXGP Teamu, jenž v roce 2021 ovládl třídu MX2. Dalšími jezdci, kteří na této trati v kategorii MXGP dokázali zvítězit byli domácí hrdina z Red Bull GASGAS Factory Racing Jorge Prado v roce 2020 a v roce 2021 z Red Bull KTM Factory Racing Jeffrey Herlings. Právě těmto jmenovaným by jejich triumfy mohli poskytnout výhodu nad svými soupeři při letošní pro šampionát velmi důležité Velké ceně. Na některých úsecích trati bylo provedeno několik úprav, díky nimž bude dráha ještě konkurenceschopnější.

MXGP Španělska bude také hostit čtvrté kolo mistrovství Evropy EMX250 a třetí kolo FIM Mistrovství světa žen, WMX s Andreou Bonacorsi z Hutten Metaal Yamaha Racing Teamu, který jelídrem v EMX250 a mladinkou a extrémně talentovanou Lottou Van Drunenovou, jenž je v čele ženského motokrosového šampionátu. Vítězka prvního podniku WMX na Sardinii, španělská, tedy domácí jezdkyně RFME GasGas WMX Teamu Daniela Guillenová, je momentálně na děleném druhém místě. Ve Španělsku se také uskuteční první kolo Evropské juniorské e-Motocross Series.

V loňském roce byla MXGP Španělska devátou zastávkou a byl to Maxime Renaux, který dokázal vyhrát svou první Grand Prix, třídy MXGP. Jeho triumf byl naprosto dominantní, když dokázal vyhrát obě jízdy.

Letos přijíždí jako lídr seriálu ke své domácí Velké ceně Jorge Prado, jenž se v této sezóně vždy dokázal umístit na stupních vítězů. Pradovy výsledky jsou neuvěřitelné, i k velkému počtu skvělých jezdců, kteří jsou schopni GP vyhrávat. Po vítězství ve Španělsku v roce 2020 je Prado odhodlaný znovu vyhrát na domácí půdě a tentokrát upevnit svou červenou tabulku.

Na druhém místě je v šampionátu nejlepších motokrosařů světa Jeffrey Herlings. Ten přijíždí do Španělska pln sebevědomí, po jeho 101 triumfu v seriálu mistrovství světa. Herlings je závod od závodu rychlejší. V posledních dvou odjetých GP zajel nejrychlejší čas, což v tuto chvíli ukazuje jeho pozitivní dynamiku. Je také jediným jezdcem ze smečky se dvěma vítězstvími v GP. Se zlepšujícími se začátky se stává ještě větší hrozbou a na Prada ztrácí sedmnáct bodů. Kromě toho všeho by Herlings mohl překonat rekord Stefana Evertse.

Romain Febvre z Kawasaki Racing Team, se po závodě v Portugalsku dostal na třetí místo. I on dokazuje, že s ním musíme počítat v bojích o vítězství. Jezdec Kawasaki získal v Portugalsku své druhé sezónní pódium. Febvrova jízda je na první pohled více než dynamická a pohodlná. Jeho souboje s Pradem a Herlingsem jsou vždy ozdobou každé GP. Stále mu ale letos chybí vítězství v GP a vězte, že udělá vše proto, aby to změnil.

Dvojnásobný vítěz Grand Prix Španělsku Maxime Renaux je čtvrtý v pořadí, když po Portugalsku ztratil druhé místo. Renaux neměl očekávané výsledky, protože v Portugalsku skončil třináctý a jedenáctý celkově jedenáctý. Kdy musel v sobotu odstoupit v RAM kvalifikačním závodě, kvůli mechanické závadě. To byl závod, na který musí Francouz rychle zapomenout. Na druhou stranu právě tento víkend pojede na jedné z jeho nejoblíbenějších trati, kde by mohl porazit ty absolutně nejlepší.

Dalším domácím jezdcem bude Ruben Ferrnandez z Team HRC, který ve Portugalsku skončil na pěkném čtvrtém místě, když neuvěřitelným způsobem vyhrál sobotní kvalifikaci, když dokázal předjet v boji o vítězství Herlingse. Získal deset bodů a dokázal, že je schopen po vítězství v MXGP Argentiny vyhrávat i nadále.

Šestým v pořadí je Calvin Vlaanderen z týmu Gebben Van Venroy Yamaha Racing, jeho výsledky jsou doslova ohromující, neboť pravidelně dojíždí v nejlepší desítce. Za ním v pořadí je jeho krajan Glenn Coldenhoff z týmu Monster Energy Yamaha Factory MXGP, který minulý víkend dosáhl dobrého výsledku se čtyři sedm a šestý celkově.

Jeremy Seewer z týmu Monster Energy Yamaha Factory MXGP Team předvádí neuvěřitelnou rychlost, ale také několik nepříjemných a bolestivých pádů. Minulý týden ovšem opět prokázal tu pozitivnější stránku motokrosu, když po pátém a čtvrtém místě bral celkově páté místo. Momentálně je osmý a MXGP Španělska pro něj může být skvělou příležitostí nasbírat cenné body.

3. Brian Bogers

V FIM MX2 zde zvítězil zvítězil Tom, před Simonem Laengenfelderem z Red Bull GASGAS Factory Racing a třetím Jago Geertsem z Monster Energy Yamaha Factory MX2 Team

Jago Geerts potvrdil minulý víkend, že je v současné době jasně nejlepším jezdcem ve třídě, když vyhrál nejen sobotní kvalifikační závod, ale také obě nedělní rozjížďky. Jeho náskok v čele seriálu je třicet šest bodů. Od úvodní GP v Argentině je držitelem červené tabulky. Ve Španělsku by rád potvrdil svou suverenitu, zvláště také proto, že zde ještě nikdy nevyhrál.

Andrea Adamo z Red Bull KTM Factory Racing je v šampionátu MX2 druhý a v Portugalsku mu jen těsně uniklo pódium, když nakonec byl čtvrtý. Jen Adamo a Geerts byli těmi, kteří minulý víkend jezdili několik kol ve vedení. Sicílián předvedl, že je schopen bojovat o titul mistra světa. MXGP Španělska pro něj bude další šancí, aby se bodově přiblížil Geertsovi.

Kay de Wolf z Nestaan Husqvarna Factory Racing a Thibault Benistant týmu Monster Energy Yamaha Factory MX2 Team, jsou na průběžném třetím a čtvrtém místě. De Wolf patřil v Portugalsku k nejlepším, když skončil dvakrát druhý. Bohužel již tak se nedařilo Benistantovi, který nemohl být se svým dvanáctým ani osmým místem spokojen. Jeho ztráta na Geertse se prohloubila na padesát devět bodů.

Simon Laengenfelder je v seriálu hned za Benistantem a do Španělska přijíždí po dobrém výkonu a celkovém pátém místě . Německý jezdec však v této sezóně ještě nevystoupí na stupně vítězů, i když byl několikrát blízko. Pro Roana Van de Moosdijka z Nestaan Husqvarna Factory Racing , který v Portugalsku získal své první pódium, když na pódiu doprovodil svého týmového kolegu De Wolfa a vítěze Geertse. V poslední době jdou jeho výkony rapidně nahoru, když dokázal z vítězit v jedné z jízd ve Švýcarsku a a o již zmiňovaných stupních vítězů v Portugalsku píšeme o něco málo výše.

V Portugalsku dokázali, že se nikdy nevzdávají dva Belgičané, Liam Everts z Red Bull KTM Factory Racing a Lucas Coenen z Nestaan Husqvarna Factory Racing. Prvně jmenovaný je na průběžném sedmém místě a ten druhý je devátý. Pro oba nebyla poslední odjetá Velká cena po několika pádech vůbec jednoduchá.

Na solidním devátém místě skončil v Portugalsku Kevin Horgmo z týmu F&H Kawasaki Racing Teamu. Svůj vysoký standart potvrdil šestým a desátým místem Jan Pancar z TEM JP253 KTM Racing Team.