Představení: MXGP míří do hlubokého valkenswaardského písku k MXGP Nizozemska 2020

05.03.2020....

Další zastávkou v harmonogramu FIM Mistrovství světa v motokrosu je MXGP Nizozemska, která se tento víkend koná na historické trati ve Valkenswaardu. Holandská trať je v historii motokrosu považována za korunovační, neboť se zde, na pískové trati, poprvé nejlepší jezdci světa představili v roce 1974.

V roce 1974 to byl  Sylvian Geboers, kdo vyhrál Velkou cenu Nizozemska třídy 250cc. Co se ale nejvíce vítězství týče, tak zde nejčastěji vyhrál Jeffrey Herlings z Red Bull KTM Factory, jenž vyhrál osmkrát, sedm vítězství má jeho týmový kolega Antonio Cairoli.

Od roku 1992 je zdejší pískové místo prakticky každý rok v kalendáři FIM MXGP, nejelo se zde jen v letech 2005 a 2006, což z něj dělá jedno z nejvýznamnějších míst příběhů mistrovství světa v motokrosu.

MXGP Nizozemska může být povařována za domácí GP pro mnoho nejlepších jezdců světa, jelikož většina z nich žije v Holandsku a v nedaleké Belgii. Zdejší areál je známý jako centrum motokrosu a není tajemstvím, že má na zdejší trati odjeto mnoho a mnoho kol.

Tento víkend se zde k jezdcům MXGP a MX2 opět, stejně jako minulý týden v Anglii, představí v závodu mistrovství světa ženy (WMX). Dále uvidíme třídu mistrovství Evropy EMX250.

Je tedy pravděpodobné, že tento víkend nabídne jinou výzvu, než jsme viděli minulý týden v Matterley Basin. Jasně největším favoritem bude zcela bez pochyby Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory). Nejen že je to jeho domácí MXGP, ale také že se může pochlubit osmi vítězstvími. Nemluvě o tom, že je považován za nejlepšího motokrosaře na světě na pískových tratích. Své kvality bezpochyby potvrdil svým celkovým vítězstvím v MXGP Velké Británie.

Pochopitelně musíme počítat s tím, že jeho umístění bude chtít atakovat Antonio Cairoli (Red Bull KTM Factory), který v minulosti také mnohokrát dokázal závody mistrovství světa vyhrát. I když bude možné, že ještě nebude 100% fit, v Británii celkovým třetím místem potvrdil, že je velkým favoritem MXGP Nizozemska.

Tim Gajser (Team HRC) zcela určitě bude pokračovat v tempu, které nastolil v Anglii, kde skončil celkově druhý. Nesmíme zapomenout, že Gajser byl minulý rok vítězem třídy MXGP při MXoN v Assenu, který se konal v ještě snad horším písku, než je ten zde ve Valkenswaardu. Dále také vloni dokázal Slovinec celkově vyhrát v MXGP Belgie v Lommelu. Je tedy správné říci, že i Slovinec patří k nejlepším světovým jezdcům na písku a tedy může být v neděli velkým uchazečem na celkového vítěze.

Jeho týmový kolega Mitch Evans přijede do Nizozemska s velkou dávkou sebevědomí. Jeho páté místo v MXGP Velké Británie nelze brát lehkovážně. Evans potvrdil své kvality v předsezónních závodech v Itálii.

Jezdec Standing Construct GasGas MXGP Glenn Coldenhoff je dalším, který i kdyby v neděli celkově vyhrál, už nás tím nemůže překvapit. Zvláště také proto, že již  ve zmiňovaném loňském Motokros Národů vyhrál vše, co se dalo. Nizozemského reprezentanta poženou dopředu stejně jako Herlingse zaplněné tribuny a meze kolem tratě.

Tovární jezdec Rockstar Energy Husqvarna Factory Arminas Jasikonis skončil loni na zdejší trati celkově pátý, když v obou jízdách dojel shodně na čtvrtém místě. Je tedy jasné, že jeho rychlost na pískových  tratích je obrovská. Jeto týmový kolega Pauls Jonass dorazí do Valkenswaardu plný očekávání po nevydařené britské GP.

Minulý rok předváděl velkou rychlost Jeremy Van Horebeek t Team Honda SR Motoblouz). Oblíbený Belgičan zcela jistě pojede tak, aby obhájil loňské čtvrté místo .

Není vyloučeno, že na stupních vítězů uvidíme Clementa Desalla (Monster Energy Kawasaki (MXGP) nebo Gautiera Paulina (Monster Energy Yamaha MXGP). Desalle při MXGP Nizozemska 2019 skončil celkově druhý a je patrné, že i letos po následném vážném zranění kolene z Ruska skočil do sezóny více než skvěle. Bohužel jeho týmový kolega Romain Febvre nevkročil do letošní sezóny šťastně, když v Anglii kvůli problémům s kolenem vůbec nestartoval.

Dobře si vedl v MXGP Velké Británie 2020 Jeremy Seewer (Monster Energy Yamaha Factory MXGP), kdy v úvodní jízdě skončil druhý a kdy předvedl nejlepší start a získal FOX Holeshot. Také postavou malého, ale výkony velkého Švýcara musíme řadit na jezdce s možností získání stupňů vítězů.

Zmiňme i nováčky v letošním seriálu MXGP. Minulý rok se Španělský týnejdžr předvedl na zdejší trati ve velkém stylu, když v obou jízdách ovládl třídu MX2. Letos se však stále zotavuje z prosincové zlomeniny stehenní kosti, ale kdo jej viděl minulý týden v Anglii, musí říct, že po trati doslova a do písmene letěl, tudíž je jasné, že by i zde chtěl Prado získat, co největší porci bodů.

Dalším nováčkem, který minulý týden byl více než vidět, byl Henry Jacobi (SM Action MC Migliori). Jeho premiérový závod v MXGP byl více než působivý. Dokonce se mu v druhé jízdě zdařil husarský kouskek, kdy získal před Cairolim, Gajserem a Herlingsem FOX Holeshot.

Průběžné pořadí FIM MXGP 2020 Top 10: 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 47 points; 2. Tim Gajser (SLO, HON), 38 p.; 3. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 38 p.; 4. Jeremy Seewer (SUI, YAM), 35 p.; 5. Mitchell Evans (AUS, HON), 34 p.; 6. Gautier Paulin (FRA, YAM), 32 p.; 7. Clement Desalle (BEL, KAW), 32 p.; 8. Glenn Coldenhoff (NED, GAS), 30 p.; 9. Henry Jacobi (GER, YAM), 23 p.; 10. Jorge Prado (ESP, KTM), 21 p.

Výsledky MXGP Nizozemska MXGP 2019 Top 3:

1. Antonio Cairoli

2. Clement Desalle

3. Tim Gajser

Jago Geerts (Monster Energy Yamaha Factory MX2) z nedaleké Belgie přijíždí do Valkenswaardu s červenou tabulkou lídra seriálu FIM MX2. V loňském roce zde Geerts skončil celkově třetí a vzledem k tomu, z jaké země pochází, je jasné, že jeho jízda na písku je jako kapra vidět ve vodě. To potvrdil i v loňské GP Belgie, kde z posledního místa dokázal dojet třetí. Jeho loňské výsledky jej staví do pozice jednoho z největších kandidátů na vítězství.

Jeho týmový kolega Ben Watson neměl minulý víkend na domácí trati vůbec vydařený. Je ale jasné, že teď v hlubokém valkenswaardském písku bude chtít dojet ještě lépe než v loni, kdy skončil celkově šestý.

Nezáviděný začátek sezóny zažil Thomas Kjer Olsen (Rockstar Energy Husqvarna MX2). V předsezónním období si totiž velezkušený Dán poranil ruku, což jej společně s notnou dávkou smůly vyřadilo z bojů o přední pozice v Matterley Basin. Loni zde skončil Olsen druhý za Pradem, který již ale startuje v MXGP. To tedy znamená, že má Olsen otevřenou cestu za vítězstvím.

Jed Beat (Rockstar Energy Husqvarna MX2) je také velkým aspirantem na pódium ve Valkenswaardu. Výbornou vákonost tento Australan předvedl v Matterley Basin, kde skončil celkově čtvrtý, tři body za třetím.

Koho nesmíme v žádném případě opomenout, jsou dva jezdci z Red Bull KTM Factory, Tom Vialle a Rene Hofer. Oba jezdci dokazovali od startu do cíle obrovskou rychlost. Vialle je o něco málo zkušenější než Hofer, což může být na zdejší trati velká výhoda. V každém případě jsou oba mladí jezdci silnými uchazeči o pódium.

Možná jsou ještě většími kandidáty na vítězství jezdci F&H Kawasaki Racing Mikke Haarup, Roan Van De Moosdijk a Mathys Boisrame. Všichni tři byli v Anglii více než působiví. Není pochyb o tom, že v týmu F&H Racing dělají všichni svou práci skvěle, jelikož všichni tři jmenovaní jezdci patří k tomu nejlepšímu, co v FIM MX2 letos uvidíme. Vždyť Haarup skončil celkově třetí. Lze také očekávat, že  Van De Moosdijk, mimochodem další Nizozemec, bude na zdejší trati dle mého mínění hlavním kandidátem na vítězství.

Průběžné pořadí FIM MX2 2020 Top 10: 1. Jago Geerts (BEL, YAM), 43 points; 2. Tom Vialle (FRA, KTM), 40 p.; 3. Mikkel Haarup (DEN, KAW), 40 p.; 4. Jed Beaton (AUS, HUS), 37 p.; 5. Rene Hofer (AUT, KTM), 35 p.; 6. Alberto Forato (ITA, HUS), 28 p.; 7. Thomas Kjer Olsen (DEN, HUS), 26 p.; 8. Roan Van De Moosdijk (NED, KAW), 22 p.; 9. Conrad Mewse (GBR, KTM), 22 p.; 10. Mathys Boisrame (FRA, KAW), 21 p.

MXGP Nizozemska MX2 2019 Top 3:

1. Jorge Prado

2. Thomas Kjer Olsen

3. Jago Geerts

Aby jste mohli sledovat MXGP Velké Británie ŽIVĚ a pohodlně ze svého domova nezapomeňte se přihlásit na MXGP-TV.com!

ČASOVÝ HARMONOGRAM MXGP Nizozemska 2020

SOBOTA: 07:50 WMX Free Practice, 08:15 EMX250 Group 1 Free Practice, 08:40 EMX125 Group 2 Free Practice, 09:05 WMX Qualifying Practice, 09:50 MX2 Free Practice, 10:20 MXGP Free Practice, 11:10 EMX250 Qualifying Practice, 11:45 EMX250 Qualifying Practice, 12:25 MX2 Time Practice, 13:00 MXGP Time Practice, 13:45 WMX Race 1, 14:30 EMX250 Race 1, 15:15 MX2 Qualifying Race, 16:00 MXGP Qualifying Race.

NEDĚLE: 08:45 WMX Race 2, 09:25 MX Warm-up, 09:45 MXGP Warm-up, 10:30 EMX250 Race 2, 12:15 MX2 Race 1, 13:15 MXGP Race 1, 15:10 MX2 Race 2, 16:10 MXGP Race 2.