Představení: MXGP Flander v belgickém Lommelu již tento víkend

15.10.2020....

Po španělské GP přijíždí cirkus FIM Mistrovství světa v motokrosu na písek k Monster Energy MXGP Flander. Bude první ze tří Velkých cen, které se během týdne odjedou na veleslavné trati v belgickém Lommelu.

Lommelská trať, je považována za srdce motokrosu, hraje v mistrovství světa již řadu let velkou roli a je také považován a znám jako jeden z nejtěžších pískových drah na světě.

V roce 1981 se na belgickém pískovém okruhu konal Motocross of Nations, který byl pro tým USA historickým dnem, když poprvé jejich jezdci tuto trofej vyhráli. První mistrovství světa jednotlivců se v Lommelu jelo v roce 1990 a ve třídě 250cc celkově vyhrál Fim Pekka Vehkonen. Mezi dalšími vítězi v tamním hlubokém písku najdeme jména jako třeba Marnciq Bervoets, Stefan Everts, Avo Leok, Ken Roczen, Max Anstie, Jeffrey Herlings, Antonio Cairoli a Tim Gajser.

Nejvíce z jezdců, kteří zde nejvíce krát vyhráli patří, Cairoli, Herlings, Anstie a Jorge Garcia Prado, všichni mají sshodně po třech vítězných Velkých cenách. Cairoli zde zvítězil v letech 2010, 2011 a 2014, Helrings v letech 2011 (MX2), 2017 (MX2) a 2018 (MXGP). Anstie vždy zvítězil v MX2 (2014, 2015, 2016). Stejně tak i Prado (2017, 2018 a 2019).

Lommel je domovem mnoha jezdců GP. Také v blízkosti tratě je mnoho týmů, které zde mají svá sídla. Proto je jasné, že mnoho jezdců má na zdejší těžké a hluboké pískové trati odjetých mnoho a mnoho hodin a kol. Letos se očekává mnoho změn. Tou zásadní bude, pozměněné místo startu.

Tento víkend uvidíme i kategorie EMX250 a EMX125.

V MXGP vstoupí Tim Gajser (Team HRC) do Monster Energy MXGP Flander s náskokem 24 bodů na svého nejbližšího rivala Antonia Cairoliho (Red Bull KTM Factory). Gajser je dokonce loňským vítězem v MXGP Belgie, když dojel dvakrát druhý. Je jasné, že i letos bude velkým favoritem a bude chtít na své nejbližší soupeře své bodové konto navýšit.

Mezi tím Tony Cairoli bude chtít bezpochyby navázat na své výsledky v nejlepší pětce. Jelikož Tony stále bojuje o zisk letošního titulu mistra světa, lze očekávat, že i v Lommelu dá do závodu veškeré své jezdecké umění. Bohužel jeho lepší výsledky limituje jeho zraněné koleno. I tak pětatřicetiletý Sicílián letos nashromáždil pět pódii, dvě celková vítězství a dvě vítězné jízdy.

Jeremy Seewer (Monster Energy Yamaha Factory Racing) ztratil ve Španělsku trochu půdu pod nohama a rázem se na něj bodově dotáhl Jorge Garcia Prado (Red Bull KTM Factory). Loni Seweerovi nechybělo mnoho, aby se dostal na pódium. Není pochyb o tom, že tento týden se bude chtít Seewer znovu dát do kupy a vrátit se k honbě za šampioném. Teď, když do konce seriálu zbývá šest GP, ztrácí na Cairoliho jedenadvacet bodů.

S velkým sebevědomím vstoupí do prvního belgického trojzávodu Jorge Garcia Prado, který minulou neděli jasně ovládl obě jízdy v jeho domácí MXGP Španělska. Jeho cílem teď bude se co nejvíce přiblížit k jezdcům, kteří jsou v průběžném pořadí před ním. Prado letos dokázal získat třináct Fox Holeshot a šest pódií, což je druhé nejvyšší číslo v MXGP, vzhledem k tomu, že jde o jeho premiérovou sezónu v FIM MXGP klobouk dolů. Mladý Španěl již ve svých devatenácti letech dobře ví, jaké to je zde v Lommelu vyhrávat, když v MX2 vyhrál poslední tři zde odjeté GP.

Romain Febvre z Monster Energy Kawasaki Racing Teamu bude dalším silným uchazečem o celkové vítězství v Lommelu. V loni mu k tomu chyběl jeden jediný bod, když vyhrál první jízdu a v druhé byl čtvrtý. Přestože na samém začátku letošní sezóny vynechal kvůli zranění dva závody, udělal Francouz během dalších závodů velký pokrok a očividně si sedl z novým motocyklem i novým týmem, když letos již získal tři pódiová umístění,m včetně jednoho vítězství.

Jezdec Standing Construct GasGas Factory MXGP Glenn Coldenhoff bude další velkou hrozbou v boji o stupně vítězů. Naposledy byl celkově třetí a vždy se o něm vědělo, že je v písku z jedním z nejlepších jezdců na světě. Zároveň patří k sedmi jezdcům, kteří v letošním roce dokázali již vyhrát GP. To se mu podařilo v prvním závodu po přestávce, je tedy jasné, že bude schopen vyhrát i Lommelu.

2019 MXGP of Belgium Top 3:

1.Tim Gajser

2.Romain Febvre

3.Glenn Coldenhoff

MXGP - World Championship Classification: 1. Tim Gajser (SLO, HON), 441 points; 2. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 417 p.; 3. Jeremy Seewer (SUI, YAM), 396 p.; 4. Jorge Prado (ESP, KTM), 391 p.; 5. Glenn Coldenhoff (NED, GAS), 375 p.; 6. Romain Febvre (FRA, KAW), 346 p.; 7. Gautier Paulin (FRA, YAM), 311 p.; 8. Clement Desalle (BEL, KAW), 294 p.; 9. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 263 p.; 10. Arminas Jasikonis (LTU, HUS), 248 p.

V MX2 není pochyb o tom, že bitva o vítěze se pravděpodobně odehraje mezi Tomem Viallem z Red Bull KTM Factory Racing), Jagem Geertsem z Monster Energy Yamaha Factory Racing a Thomasem Kjer Olsenem z Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing.

Vialle přijede do Belgie jako vítěz poslední GP ve Španělsku, které bylo jeho pátým v letošním roce. Mimo toho má na druhého Geertse v průběžném pořadí padesát dva bodů náskoku, což mu dává určitě větší prostor k lepšímu dýchání, i když je jasné, že si nemůže dovolit výdechu. Je totiž zřejmé, že právě Geerts se bude chtít ve své domácí GP představit v tom nejlepším světle.

Pro Geertse bude skutečnost, že pojede na domácí trati ležící velmi blízko jeho domova velkou motivací. Loni Geerts vyhrál první jízdu, ale v té druhé kvůli poruše jeho motocyklu nedojel.

Kjer Olsen pokračuje v posledních GP v jeho pozitivním postupu, když minulý týden ve Španělsku bral čtvrté pódium v řadě za sebou. I když je pro letošek jeho cesta za titulem spíše z říše snů, není pochyb o tom, že Dánský jezdec bude chtít sezónu v MX2 zakončit na vysoké úrovni, protože je to již vlastně příprava na vstup do MXGP. Loňská GP v Lommelu byla pro Kjera Olsena hodně smolná, neboť první jízdu nedokončil a v druhé byl pátý. Právě tam tehdy přišel o mnoho životně důležitých bodů v šampionátu. Je více než možné, že letos, když pojede bez psychického tlaku v boji  o titul bude více než možné, že jej letos potřetí uvidíme na nejvyšším stupínku vítězů.

V loňském roce skončil Ben Watson z týmu Monster Energy Yamaha Factory Racing v GP Belgie na třetím místě. Je možné, že výsledek z roku 2019 mu dá další sílu vybojovat pódium.

Potom je zde jeden jezdec, na kterého v žádném případě nesmíme zapomenout. Je jim Roan Van de Moosdijk z F&H Kawasaki. Právě tento mladíček z Holandska v loňském roce jasně v Lommelu ovládl v obou jízdách třídu EMX250, což mu ve velkém pomohlo k zisku titulu mistra Evropy.

1.Jorge Prado

2.Calvin Vlaanderen

3.Ben Watson

MX2 - World Championship Classification: 1. Tom Vialle (FRA, KTM), 525 points; 2. Jago Geerts (BEL, YAM), 473 p.; 3. Jed Beaton (AUS, HUS), 379 p.; 4. Maxime Renaux (FRA, YAM), 372 p.; 5. Thomas Kjer Olsen (DEN, HUS), 347 p.; 6. Roan Van De Moosdijk (NED, KAW), 326 p.; 7. Ben Watson (GBR, YAM), 314 p.; 8. Conrad Mewse (GBR, KTM), 279 p.; 9. Mathys Boisrame (FRA, KAW), 234 p.; 10. Ruben Fernandez (ESP, YAM), 226 p.;

Aby jste mohli sledovat MXGP Flander ŽIVĚ a pohodlně ze svého domova nezapomeňte se přihlásit na MXGP-TV.com!

ČASOVÝ PLÁN

SOBOTA: 09:00 EMX125 Group 1 Free Practice, 09:25 EMX125 Group 2 Free Practice, 09:50 EMX250 Group 1 Free Practice, 10:15 EMX250 Group 2 Free Practice, 10:45 EMX125 Group 1 Qualifying Practice, 11:20 EMX125 Group 2 Qualifying Practice, 11:55 EMX250 Group 1 Qualifying Practice, 12:30 EMX250 Group 2 Qualifying Practice, 14:00 EMX125 Race 1, 14:50 EMX250 Race 1, 16:00 EMX125 Race 2, 16:50 EMX250 Race 2.

NEDĚLE: 09:15 MX2 Free/Time Practice, 10:15 MXGP Free/Time Practice, 12:05 MX2 Race 1, 13:05 MXGP Race 1, 15:00 MX2 Race 2, 16:00 MXGP Race 2.