Představení: Gran Premi Monster Energy de Catalunya, MotoGP

10.06.2015....

Sezóna seriálu Mistrovství světa silničních motocyklů má za sebou odjetých šest Velkých cen, tudíž je to celá jedna třetina letošního kalendáře. Nyní se všichni jezdci, týmy a jejich zázemí vrací do Španělska, kde už se jednou závodilo. Tentokrát jde o populární trať v Katalánsku poblíž hlavního města Barcelony.

Celková délka tratě je 4,7 km, ze kterých je 1,047 km dlouhá cílová rovinka. Je zde 5 levých a 8 pravých zatáček. Šířka asfaltu je 12 m. Sedmý podnik bude náročný pro pneumatiky Bridgestone, protože trať kombinuje tvrdé brzdné momenty, rychlé zatáčky a hlavně jsou zde vysoké teploty tratě. Zátěž obou stran pneumatik je rozdílná, proto budou k dispozici asymetrické zadní pneumatiky, které budou mít o 2 úrovně tvrdší směs na pravé straně než na levé. Přední pneumatika musí poskytovat dobrou stabilitu při brzdění a také vynikající přilnavost v rychlých táhlých zatáčkách.

Tovární týmy Hondy a Yamahy budou mít k dispozici střední a tvrdou směs zadní pneumatiky, zatímco zbytek startovního pole bude mít měkkou a střední směs. Přední směs bude měkká, střední a tvrdá. Katalánská Grand Prix je jedním ze 4 závodů, kde je doporučována jako hlavní pneumatika tvrdá směs.

Jako vedoucí muž šampionátu i tentokrát přijíždí do Katalánska Valentino Rossi z týmu Movistar Yamaha. VR 46 má na svém bodovém kontě 118 bodů a zatím se pokaždé dostal na stupně vítězů. Na španělské trati je historický nejúspěšnějším jezdcem, když zde 9x vyhrál v různých třídách (1x125ccm, 2x250ccm a 5xMotoGP), ale poslední výhra je z roku 2009. V loňském roce zde skončil druhý, půl sekundy za vítězem Marcem Marquezem. Valentino by měl rychle začít zlepšovat sobotní kvalifikace, protože kvůli špatným startovním pozicím se musí v závodech prodírat startovním polem a těžko dohání jezdce na předních pozicích. Před touto Grand Prix se nejvíc řeší jeho týmový kolega Jorge Lorenzo, který vyhrál 3 závody v řadě a dotáhl se na Valeho i v tabulce, když ztrácí jen 6 bodů. Jorge v posledních závodech vedl hned od prvního kola a na čele ho nikdo neohrozil. Nyní má na dosah 4 výhru a ani zde to není nereálné, protože v MotoGP v Katalánsku slavil už 3 vítězství a navíc je to pro něj domácí trať. Loni skončil až 4.

Andrea Dovizioso a Andrea Iannone z továrního týmu Ducati drží průběžnou 3. a 4. příčku v tabulce hodnocení. Od sebe je dělí jen 2 body. Dovi musel v posledním závodě v Itálii odstoupit, protože měl problémy s řetězem a rozetou a přišel o spoustu cenných bodů, protože bojoval o druhé místo. V Barceloně vyhrál v roce 2006 ještě ve třídě 250 ccm a pak slavil třetí místo v týmu Tech3 v roce 2012. Andrea Iannone v Mugellu získal první pole position v MotoGP a pak se mu do závodu podařilo opravdu se štěstím odstartovat nejdříve. I přes zraněné rameno vydržel odjet těžký závod a získat stupně vítězů. V Barceloně chce na tento úspěch navázat. V roce 2012 zde slavil ještě ve třídě Moto2.

Marc Marquez z týmu Repsol Honda nyní prožívá nejtěžší období své kariéry. V Mugellu mu nevyšla kvalifikace a pak v závodě spadl, letos už podruhé. Marc má se svou RC213V spoustu problémů, zejména bojuje s chováním motoru. V loňském roce Marc před domácím publikem zvítězil a letos chce předvést to samé hlavně proto, aby stáhl bodovou ztrátu na vedoucí duo Yamahy. Jeho týmový kolega Dani Pedrosa se postupně dostává do formy po návratu do MotoGP. I on chce domácím fanouškům ukázat nejlepší výkon. Honda při příležitosti této Grand Prix ve čtvrtek slavnostně odhalí nový civilní model motorky RC213V-S, která vychází ze speciálu MotoGP. Této akce se zúčastní i Casey Stoner, který s touto motorkou bude jezdit na trati.

Tým Suzuki Ecstar si pro 7. závod nachystal novou aktualizaci motoru, který by měl Aleixi Espargarovi a Maverickovi Viñalesovi pomoci hlavně ve vyšší rychlosti. U Suzuki během italské Grand Prix zapracovali na podvozku, který se významně zlepšil. Aleix pokračuje v zotavování zraněného palce, který si poranil už v Le Mans. Maverick v posledním závodě dojel na nejlepším místě v MotoGP, když byl 7. Oba jezdci jsou dalšími domácími závodníky.

O pozici nejlepšího satelitního jezdce se budou ucházet jezdci týmu Monster Yamaha Tech3 Bradley Smith a Pol Espargaro. Pol se také zotavuje z operace, kterou měl před italským závodem. Jejich tradičním soupeřem je Cal Crutchlow z týmu CWM LCR Honda. Cal v posledním závodě spadl a poranil si kotník, proto bude muset před závodem ještě navštívit lékařskou kontrolu a tam se rozhodne, zda je schopný závodit. Dalším jezdcem, který má dobrý potenciál do závodu je Scott Redding, který má na své satelitní Hondě tovární podporu.

Ve třídě Open je nejlepším závodníkem domácí jezdec Hector Barbera. Hector byl minulý týden také na operaci (pravé předloktí), proto v Barceloně nebude ještě 100%. Jeho nejbližší soupeři jsou pokaždé Loris Baz a Nicky Hayden. Karel Abraham má před sebou další závod, ve kterém se může utkat o první mistrovské body.

Třída Moto3 přináší tradičně skvělé závody plné předjíždějících soubojů až do poslední zatáčky. Prakticky nikdy není jasné, kdo bude vítězem, případně kdo skončí na stupních vítězů. Přesto se ve velké konkurenci dokázal nejlépe zorientovat Danny Kent, který je stále vedoucím jezdcem tabulky šampionátu s výrazným bodovým ziskem. Za ním jsou seřazeni dva italští závodníci Enea Bastianini a Romano Fenati. Oba dva se pravidelně pohybují mezi nejlepšími a zejména v domácím závodě v Mugellu byli hodně vidět. Čtvrtým v tabulce je Miguel Oliveira, který minule získal první vítězství v kariéře Grand Prix. Největšími domácím nadějemi jsou bezesporu Efren Vazquez a Isaac Viñales. V silné konkurenci se neztrácí ani naši závodníci Jakub Kornfeil a Karel Hanika, kteří měli v minulém závodě stupně vítězů opravdu na dosah. Kluci jsou dobří během tréninků i závodů, ale často chybí ten závěr, ve kterém se každou chvíli něco pokazí. Snad si na náročné trati v Katalánsku konečně spraví chuť.

zdroj: Dorna Sports