Pražský závod MAXXIS FIM Mistrovství světa v SuperEnduru vyhrál Haaker, před Robertem a třetím Blazusiakem

14.03.2016....

12. březen 2016, se zapsal tučným písmem do historie Českého motoristického sportu. To se totiž v legendární sportovní hale v Praze - Holešovicích představil specifický závod série mistrovství světa v SuperEnduru, kdy se v prostoru vyhrazené pro lední hokej objevil během několika dní místo ledové plochy povrch úplně jiný. Pořadatelé navozili do Tipsport Arény, jak se dnes někdejší svatostánek Českého a dříve Československého sportu jmenuje 1.000 tun zeminy, 150 tun písku, 200 tun velkých balvanů, 200 dřevěných špalků a 20 pneumatik z traktoru o průměru 2 metry., která byla svědkem premiérového závodu MAXXIS FIM Mistrovství světa v SuperEnduru na území naší země.

SuperEnduro je obdoba superkrosu, který se jezdí v uzavřených halách, jen jako překážky zde slouží klády, balvany, či kameny a koná se vždy v zimním období.  To se poprvé odjelo v roce 2007, jako FIM Indoor Enduro Světový pohár, aby v sezóně 2010/11 byl poprvé přejmenován na FIM FIM Indoor Enduro Mistrovství světa. Poslední změnou názvu byla sezóna 2011/12 od té doby se jezdí pod názvem FIM Mistrovství světa SuperEnduro. Od sezóny 2012/13 se připojili ke kategorii Prestige, třídy juniorů a žen. SuperEnduro bylo do sezóny 2013/14 prakticky vyhrazené jen pro evropské země, ale právě v této sezóně zavítali všichni zúčastnění mimo kontinent a to do Brazílie a Mexika.

V závodě Prestige, který je tím nejlepším co může SuperEnduro nabídnout se mezi šestnácti zúčastněnými objevil i Český jezdec Petr Bartoš, který byl sice zařazen přímo do skupiny A mezi nejlepší piloty což se nakonec ukázalo jako velká nevýhoda, protože se Petr nenaučil projed trať, tak aby stačil právě těmto nejlepším jezdcům. Výhodou startu ve skupině B bylo, že jezdci absolvovali dva volné tréninky a jednu kvalifikační jízdu. Což bylo nakonec velkou výhodou například pro známého Maďarského ridera Kornel Nemetha, který měl právě výhodu těchto tréninkových jízd. Zajímavostí bylo, že někteří jezdci na KTM jako např. Blazusiak startovali na čtyřtaktních motocyklech o objemu 250ccm. Dále jsme mohli vidět i několik dvoutaktů. Pneumatiky jeli jezdci na zadním kole 18 palcové, v předu 21 palcové, ale o něco širší. Pneumatiky byli rovněž z měkčí směsi a namísto klasické duše měli jezdci nasazené takzvané speciální mjusi. Nakonec se ukázalo, že jezdci ze zkušenostmi z trialu měli při překonávání balvanů a klád přeci jen velkou výhodu.

V kvalifikace samotná se nakonec stala kořistí Colton Haakera z USA, který za sebou nechal Cody Webba.  Petr Bartoš skončil v kvalifikační jízdě 15 s velkou ztrátou na nejlepší. Závěr kvalifikační jízdy poznamenal velký pád šestinásobného mistra světa Taddy Blazusiaka, který naštěstí odešel po svých. Bolestivé svalové zranění si přivodil i doposud vedoucí muž průběžného pořadí Joony Walker.

Další specifikou série bylo takzvané Superpole, kdy se již před zraky solidně zaplněné arény představilo 8 nejlepších jezdců z měřeného tréninku a po jednom byli vypuštěni na trať, aby se pokusili v jednom rychlém kole zajet nejlepší čas, který rozhodoval o postavení na startu první a třetí jízdy. Zde se nejvíce dařilo Taddy Blazusakovi, který se v seriálu mistrovství světa objevil pauze, kdy vynechal díky operaci zlomeného palce dva poslední podniky.

1. jízda Prestige:

Do první ze tří finálových jízd se start podařil nejlépe polskému pilotovi Taddy Blazusiakovi, za kterým se objevili Taylor Robert z USA, Cody Webb z Velké Británie, další dva skvělý jezdci z poza velké louže (USA) Ty Tremaine a Colton Haaker. Petr Bartoš, který na si na startu vybíral startovní pozici jako patnáctý tedy poslední se v samém úvodu rozjížďky držel dvanáctý. Úvod se vůbec nevyvedl zraněnému lídru průběžného pořadí mistrovství světa, který byl po pádu nakonec určitě rád za konečné sedmé místo. Od poloviny jízdy se na vedoucích čtyřech místech sjeli v těsných odstupech Blazusiak, Webb, Haaker a Robert. Situace na trati se měnila každým ujetým  metrem a každou sekundou. Tři kola před cílem padá Webb. O další kolo se do vedení probil Robert a Blazusiaka předjel brzy na to i Haaker, který v posledním kole padá. V nájezdu do poslední zatáčky první rundy tvrdě atakoval o kolo jedoucí Andreass Linusson ze Švédska v té době druhého Blazusiaka a oba se poroučeli k zemi. Než polský jezdec nasedl znovu na motocykl, předjeli jej další tři jezdci a musel se spokojit "až" z pátým místem. před ním dojeli čtvrtý Webb, třetí Haaker, druhý "nenápadný" španěl Alfredo Gomez a první protnul pomyslnou cílovou pásku Robert. Petr Bartoš dojel ze ztrátou tří kol jako poslední tedy patnáctý.

2. jízda Prestige:

Do druhé jízdy nastupovali jezdci za startovní zařízení v obráceném pořadí z měřeného tréninku a Superpole, takže první si startovní místo vybíral Petr Bartoš a Taddy Blazusiak naopak jako poslední. V této jízdě jsme postrádali Němce Edward Heubnera. Start vyšel nyní nejlépe Joan-Pau Segurovi ze Španělska, před Bartošem, dalším Španělem Mario Romanem, čtvrtý již byl Haaker, pátý Webb a šestý Robert. Po prvním kole jezdil Bartoš sedmý. V třetím kole z jedenácti nakonec odjetých jezdil první Haaker, před Webbem, Romanem, Robertem. Blazusiak byl v těchto chvílích osmý. Jízda byla opět stejně jako vlastně všechny rozjížďky večera neuvěřitelně dramatická, kdy se situace měnila každou sekundou a pořadí jezdců se neustále měnilo. V cíli bylo nakonec konečné pořadí Haaker, Webb, Robert, Gomez, Roman, Walker a sedmý Blazusiak. Bartoš dojel poslední čtrnáctý opět se ztrátou tří kol.

3. jízda Prestige:

V poslední jízdě večera se piloti řadili jezdci opět jako do jízdy první. Start se nejlépe podařil Blazusiakovi, za kterým jeli za první zatáčkou Webb a Robert. naopak smůlu měl Webb, který upadl na klopené zatáčce ztlučené z prken a do něj narazil Linusson. V druhém kole se za stále vedoucím polským šestinásobným mistrem světa objevil Roman, dále potom Haaker a Robert. Po pádu odstoupl z rozjížďky Webb. V šestém kole se na druhé pozici držel skvělý Robert, když předjel jak Haakera, tak i Romana. O kolo později se na zemi ocitá Haaker. V posledních kolech se Robert dotáhl těsně za vedoucího Blazusiaka, ale prakticky vzápětí se po jezdecké chybě propadl na pozici čtvrtou. nakonec třetí jízdu vyhrál z vekým náskokem třinácti sekund Blazusiak, před Haakerem, který se nakonec stal i celkovým vítězem pražského závodu. Třetí projel cílem Robert, čtvrtý Roman, pátý Gomez. Na sedmém místě skončil Walker a čtrnáctý Bartoš, který dojel opět ze ztrátou tří kol.

Za celkovým vítězem FIM Mistrovství světa SuperEnduro v Praze Haakerem, skončil druhý jeho krajan z USA Robert a třetí navrátilec po zranění Polák Blazusiak. Závodní večer byl pohromou pro největší favority na zisk titulu mistra světa, když Webb skončil pátý a Walker sedmý. Nakonec ale jde do posledního závodu seriálu mistrovství světa, který se jede ve španělském Madridu Walker, ale už jen z jedno bodovým náskokem na Haakera a sedmi body před Webbem.