Pátou etapu Rallye Dakar 2016 vyhrál Price. Svitko dojel třetí a celkově je již druhý. Z Českých jezdců byl nejlepší Klymčiw

07.01.2016....

Jezdci se během páté etapy, která vedla z argentinského Salvador de Jujuy do bolívijského Uyuni, jenž leží na pobřeží legendárního solného jezera vyšplhali až do výšky 4600 m nm, což bylo během "speciálu" nejvýše položené místo v celé historii Dakaru. 327 km dlouhá etapa vedla po celou dobu v náročných podmínkách v těsné blízkosti téměř šestitisícových horských vrcholů.

Skvěle se opět předvedli oba slovenší zástupci na této prestižní rallye. Štefan Svitko v ní obsadil třetí příčku se ztrátou 2:33 min na vítězného Australana Toby Pricea a v celkovém pořadí se vyšvihl ze čtvrtého na druhé místo Svitkovi patřila v úvodních měřených úsecích devátá pozice. Dravou jízdou se ale nakonec dokázal prodrat až na pódiové umístnění. Na lídra Paula Goncalvese z Portugalska ztrácí 1:45 min. Jeho krajan Ivan Jakeš skončil ve čtvrtek na sedmé pozici (+7: 19 min), celkově je jedenáctý. Ivan Jakeš měl bohužel těžký pád a odneslo to nejvíce koleno. Ivan se po dojetí do cíle podrobil lékařskému vyšetření a lékař mu start v zítřejší etapě nezakázal. Takže bude záležet na tom, jak se Jakeš bude cítit před startem zítřejší etapy

Všichni čeští jezdci dnes zaslouží absolutní respekt. Již tradičně nejlepší Ondřej Klymčiw se konečně v etapě dostal do Top 20,  když dojel na 18. místě. V celkové klasifikaci po pěti etapách mu patří pozice 26., pokud ale pojede tak jak dnes zcela určitě se v průběžném pořadí soutěže posune více do předu. Milan Engel a David Pabiška opět bojovali bok po boku a výsledkem je 44., respektive 45. místo. Jan Veselý i s poškozenými předními vidlicemi obsadil 70. místo, Rudolf Lhotský byl 76., čímž si polepšil o pět míst na celkové 88. pořadí.