Pátá etapa Rally Dakar 2015 pro Marca Comu. Štefan Svitko na skvělém čtvrtém místě

08.01.2015....

Meraný úsek mal charakter húsenkovej dráhy, jazdilo sa v kopcoch vo veľkej nadmorskej výške od 1500 do 3000 m.n.m. Začiatok trasy mal viacej vyhovovať rýchlym pretekárom, pretože profil trate umožňoval jazdiť vo vysokých rýchlostiach. Celý meraný úsek bol plný kamenia a feš-fešových prachových zón, ktoré sú veľmi zradné. Pretekári museli byť totálne sústredení, aby sa vyhli aj tým najmenším chybám a zaváhaniam.

Po navigačnej stránke bola dnešná etapa jedna z tých ľahších, rozhodovať mali výkony motorov a tiež pud sebazáchovy. Na prvom waypointe sa vedenia ujal domáci pretekár Quintanilla, ten už včera poriadne ťahal za plyn a etapu došiel rovnako ako dnes na 3. mieste. Veľkú radosť robil svojim fanúšikom aj Štefan Svitko, na začiatku etapy držal 4. miesto, a mal iba malú časovú stratu na prvých. Chuť na víťazstvo si robil aj ďalší domáci pretekár Israel Esquerre, ktorý štartoval v druhej desiatke. Spolu s ním zo zadných radov atakovali čelo etapy pretekári: Walkner, Price a Rodrigues. To však netrvalo dlho a na CP1, v polovici etapy  už viedol Štefan Svitko! Dnes ukázal, že patrí na Dakare medzi top pretekárov, a etapu v cieli dojazdil na výbornom 4. mieste, čo ho posunulo už do TOP 10 na 9. miesto. Nakoniec vyhral Coma pred Baredom a Quintanillom. Ivan Jakeš si držal svoj štandard, jazdil na istotu a počas dňa mal vyrovnané výkony, ktoré mu vyniesli 14. miesto v etape a celkovom hodnotení zostal na 19. pozícií. Pre Ivana to bolo úplne rovnaké umiestnenie ako včera. Veľmi slušné výkony podávajú aj český pretekári, ktorých je alebo bolo na Dakare 2015 až päť. Už vieme, že Zdeněk Gottvald ukončil svoju premiéru, ale v hre zostali ďalší štyria. Najlepšie spomedzi štvorice sa darilo Davidovi Pabiškovi, ktorý vybojoval v etape 32. miesto a celkovo mu patrí 31. priečka. Ondrej Klymciw je na svojom prvom Dakare a darí sa mu výborne. V 5. etape obsadil 39. miesto a priebežne sedí na 35. mieste. Ďalší v poradí videl cieľ a to na 47. mieste Milan Engel, tento mladík je tiež na svojom prvom Dakare, ktorý zvláda na výbornú. Priebežne mu patrí 44. miesto. Pre Jana Veselého je už 6x Dakar. Aj tak to je  pre neho stále veľká výzva a potvrdzuje to aj svojimi výsledkami. V 5. etape získal 79. miesto a celkovo je na 66. mieste.

!Po tom, čo Metge dostal 4 min. penalizáciu sa Ivan Jakeš posúva na priebežné 18. miesto!