Neuvěřitelně suverénní vítězství v Moto3 sedmnáctiletého Khairul Idham Pawiho z Indonesie. Kornfeil devátý, Hanika dvacátý čtvrtý

03.04.2016....

Závodníci třídy Moto3 to měli před závodem hodně těžké, protože trať začínala osychat. Místy byla mokrá a místy suchá. Teplota vzduchu byla kolem 24°C. Na startovním roštu jsme také mohli vidět, že někteří jezdci byli potrestáni za včerejší chování v kvalifikaci a byli odsunuti na startovním roštu vzad. Závod byl vypsán jako mokrý, přesto téměř všichni jezdci volili slicky. Jediný Livio Loi vyrazil na mokrých pneumatikách.

Nejlepší start do závodu předvedli Romano Fenati a Brad Binder. Dobře vyjel i Livio Loi, který se tlačil dopředu, a také Khairul Idham Pawi předvedl skvělý výkon, když se hned po prvních zatáčkách dostal do vedení. Za Pawim jel Loi a oba dva si na čele okamžitě vytvořili náskok. Kuba Kornfeil byl na 14. místě a Karel Hanika na 27. místě.

Po prvním kole měl Pawi na čele náskok přes vteřinu na Loie, za kterým byl ve ztrátě pěti vteřin Adam Norrodin. Za ním už pak jela početná skupina, kde byli Ono, Martin, Locatelli, Canet, Navarro, Binder, Quartararo, Mir, Guevara, McPhee, Kornfeil, Herrera a Rodrigo. Velké problémy měl na začátku Romano Fenati, který se propadl na 18. místo. Karel Hanika se posouval vpřed a po dvou kolech byl už na 24. místě.

Khairul Idham Pawi jel v prvních kolech opravdu neskutečně. Po třech kolech měl na čele náskok už přes 7 vteřin. Trať postupně začínala osychat, což bylo vidět i na časech, které jezdci zajížděli. Všichni se postupně zlepšovali a zrychlovali. Nejlepším ze všech ale byl Pawi, když měl po šesti kolech náskok 16,3 s.

Na druhém místě jel Livio Loi, který trochu zpomaloval, protože se na něj začínali dostávat ostatní závodníci, přitom měl původně náskok přes 3 vteřiny. V 7. kole už Loie dohnal Adam Norrodin a utkali se spolu o druhé místo. Toho využil i Jorge Navarro, který se na oba dotáhl. Loi pak udělal chybu a oba dva ho předjeli. Loie následně dojeli i ostatní jezdci, kteří ho začínali postupně předjíždět a mladý Belgičan se propadal startovním polem dozadu.

V polovině závodu byl Khairul Idham Pawi stále na čele, když měl náskok 21 vteřin. Za ním pak jeli Navarro, Norrodin, Binder, Martin, Ono, Canet, McPhee, Locatelli, Mir, Guevara, Kornfeil, Loi, Antonelli a Herrera. Naopak moc se nedařilo Romanovi Fenatimu, který byl na 20. místě a podobně na tom byl i Enea Bastianini, který byl dvacátý pátý. Karel Hanika byl na 26. místě.

Jedenáct kol do konce se Kuba Kornfeil posunul na 11. místo a Karel Hanika předjel Bastianiniho.

Závod jednoznačně ovládl Pawi, který ve 13. kole zajel nejrychlejší kolo závodu s hodnotou 1:57,688. Na čele si stále držel náskok 22 vteřin, který s dalšími koly ještě navyšoval. Pět kol před koncem měl už náskok 25 vteřin a rozhodně byl největším překvapením celého závodu. Jeho jízda na slickách na stále ne úplně suché trati byla opravdu působivá. Tři kola před koncem už nadělil kolo třem závodníkům.

Čtyři kola před koncem zajel nejrychlejší kolo závodu s hodnotou 1:57,372 Joan Mir, který bojoval o čtvrté místo. Kuba Kornfeil se neustále pohyboval ve skupině bojující o 10. místo. Karel Hanika se pohyboval kolem 25. místa.

Tři kola před koncem spadl v 7. zatáčce Aron Canet a jeho motorka zůstala ležet na trati. To byl překvapivě teprve první pád závodu, ale nic se mu nestalo.

Vítězem závodu se stal jednoznačně v třetím závodu v životě v mistrovství světa Moto3 Khairul Idham Pawi, který projel cílem s náskokem 26 vteřin. Khairul nebyl doposud mezi prvními 20 jezdci. Ve svém třetím závodě v mistrovství světa si dojel pro vítězství, navíc po tak suverénním výkonu.

Adam Norrodin v polovině posledního kola zaútočil na Jorgeho Navarra a oba dva jezdci předvedli ještě v posledních zatáčkách pěknou bitvu o druhé místo. Bohužel na výjezdu z předposlední zatáčky před cílem Adam Norrodin spadl při highsideru, což byla obrovská smůla. Adam nakonec motorku zvedl a dotlačil ji do cíle na 11. místě. Ze třetího místa se tak raduje Brad Binder, který jel na čele další skupiny jezdců. Jakub Kornfeil si připsal další umístění v desítce nejlepších, když dojel devátý. Karel Hanika projel cílem na 24. místě.