Něco málo o Karlu Hanikovi

19. 9. 2013....

U Haniků platí víc než u kohokoli jiného, že jablko nepadlo daleko od stromu. Karel starší patřil ke špičkovým jezdcům našeho mistrovství. Svoji závodní kariéru zakončil v roce 1992 mistrovským titulem ve třídě superbike.

Po narození malého Káji bylo otázkou času, kdy se v něm probudí „rodinné geny“ a začne mu vonět benzín. Stalo se a v šesti letech jel první závod na minibiku. Jen co získal víc jistoty, bylo jasné, že se za závodní řídítka dostal pořádný „střelec“. Bohaté zkušenosti otce a rodinné zázemí přející těmto aktivitám, posunulo Káju mezi elitu minibikerů.

V roce 2008 přidal k minibikům i větší motorku – GP 50. Na ní se stal mistrem republiky a v německém šampionátu obsadil 9. místo, když pro termínové kolize odjel jen polovinu závodů. Pro následující sezónu získal okruhovou licenci a na zapůjčené 125 GP měl možnost třikrát ochutnat velké tratě.

Zásadní byl pro Káju rok 2010, kdy byl osloven AMK Automotodrom Brno s nabídkou startu v jejich novém juniorském týmu. Dvě nové motorky Honda 125GP a profesionální zázemí, to byl pro začínajícího jezdce skvělý start. A byl to start raketový. Od prvního závodu Kája dokazoval, že měl tým při výběru jezdce šťastnou ruku. Bez respektu ke zkušenějším kolegům a s nulovou znalostí nových okruhů se pustil do boje o místa nejvyšší. Na konci sezóny se týmu odměnil čtyřmi tituly:

Mistr ČR – 125ccm GP, mistr ČR juniorů – 125ccm GP, mezinárodní mistr šampionátu Alpe Adria – 125ccm GP a mistr Rakouska 125ccm GP.

Kája prokázal schopnost rychlé aklimatizace na nové prostředí, nároky i techniku. Po vítězných závodech přidal i potřebnou dávku sebevědomí, se kterým vstoupil do své druhé sezóny „velkých“ motorek, tentokrát v týmu FGR. Podařilo se mu obhájit titul mistra ČR, mistra ČR juniorů a mistra Rakouska. Pro tým FGR byla tato sezóna nejlepší v celé jeho devítileté historii. Nicméně na Káju ještě čekaly výběrové testy pro Red Bull Moto GP Rookies Cup 2012. Ze sta jezdců z pětadvaceti zemí celého světa jich bylo vybráno pouhých jedenáct a mezi nimi i náš jezdec!

V tomto juniorském mistrovství světa Kája doslova zazářil. Kromě bodovaných umístění v první desítce získal čtyři třetí místa a tři vítězství. Tyto výsledky mu zajistily celkové třetí místo a prvenství mezi nováčky.

Do sezóny 2013 vstoupil v Red Bull Moto GP Rookies Cupu jako favorit a jeho výsledky tomu odpovídají.

Kájův potenciál je velkým příslibem do budoucna jak pro náš motocyklový sport, tak i pro partnery, kteří se rozhodnou jej na jeho cestě podporovat.

GEPA_full_3419_GEPA13031398013

Datum narození:                                              14. dubna 1996
Bydliště:

Brno

Výška/váha: 172cm/57 kg
První závod: Pardubice – minibike (2003)
Jezdecký vzor: Nicky Hayden, Jorge Lorenzo a můj otec
Startovní číslo: #28, v IDM #98, v Red Bull Rookies cup 2013 #98
Oblíbená trať: Brno circuit
Zaměstnání: Student gymnázia
Záliby: tenis, snowboard, florbal, lyžování, kolo, playstation, kolečkové brusle
Oblíbená hudba: pop
Zajímavost: Držitel aktuálního rekordu minibikové dráhy v areálu automotodromu, která má homologaci pro ME minibike 40 v čase 27,254 sekundy.