Nastal čas pro Teutschenthal a MXGP Německa 2017

18.05.2017....

Osmé kolo FIM Mistrovství světa v motokrosu 2017 je zde! Tentokrát se kolotoč seriálu MXGP představí v Německu nedaleko Halle (Saale), ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko.

V první řadě si řekněme, že se v Německu představí v kategorii MXGP duo českých jezdců Jaromír Romančík a Martin Michek. Jako vítězové z poslední MXGP Lotyšska přijedou na východ Německa Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory Racing) a Thomas Kjer Olsen (Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing). Shodou okolností se oba v Lotyšsku radovali z premiérového vítězství v mistrovství světa ve svých kategoriích.

Antonio Cairoli z Red Bull KTM Factory Racing získal díky druhému místu v poslední MXGP červenou tabulku lídra seriálu. Cairoli zde triumfoval vloni a před tím ještě třikrát, takže je jasné, že zdejší hlinitou trať má rád. V letošním roce Cairoli předvádí výkony hodné mistra a musíme jej zařadit do absolutně nejužší skupiny jezdců, kteří pomýšlí nejen na pódium, ale hlavně na celkové vítězství.

Zdá se, že Jeffrey Herlings je zpět v Top formě! To potvrdil druhým místem v MXGP Evropy ve Valkenswaardu, ale a to hlavně v Lotyšsku, kde vyhrál, vše co měl vyhrát. Tedy sobotní kvalifikaci a nedělní dvě finálové jízdy. V roce 2016, zde Herlings ovládl kategorii MX2.

V Německu se po vážném pádu v Kegumsu představí jezdec Team HRC Tim Gajser. Ačkoliv je stále Gajser hodně pohmožděný, můžeme očekávat, že se nevzdá bez boje. Že se mu v Teutschenthalu v posledních dvou sezónách dařilo, potvrzuje skutečnost, že zde v roce 2015 zvítězil (MX2) a vloni skončil celkově druhý.

Poslední MXGP Lotyšska nevyšla dle předpokladů vítězi předešlé Velké ceny Evropy ve Valkenswaardu Gautier Paulinovi z Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing. Paulin sice v Německu nikdy nevyhrál, ale například v roce 2015, zde skončil druhý.

Jezdec Team HRC Evgeny Bobryshev dokázal letos již dvakrát vystoupat na stupně vítězů. Dlouholetý jezdec Hondy, jak se zdá zotavil ze zdravotních problémů, které vyvrcholili ve Valkenswaardu. Bobby dokázal v podniku motokrosového mistrovství světa zvítězit jednou jedinkrát a to v roce 2011 právě na zdejší trati nedaleko Halle. Vloni zde vybojoval celkové třetí místo. Pokud bude Bobryshev zdravotně OK, můžeme jej také zařadit do role favoritů na pódium.

Mezi další kandidáty na nejlepší pozice patří Clement Desalle z Monster Energy Kawasaki Factory Racing. Dále Arminas Jasikonis z Team Suzuki World MXGP. Opomenout nesmíme domácího jezdce Max Nagla z Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing, který zde startoval šestkrát a z toho hned pětkrát dojel do pátého místa.

2016 MXGP of Germany MXGP Top 3

1. Antonio Cairoli

2. Tim Gajser

3. Evgeny Bobryshev

MXGP Championship Top Ten: 1. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 258 points; 2. Tim Gajser (SLO, HON), 241 p.; 3. Gautier Paulin (FRA, HUS), 220 p.; 4. Evgeny Bobryshev (RUS, HON), 214 p.; 5. Clement Desalle (BEL, KAW), 210 p.; 6. Jeremy Van Horebeek (BEL, YAM), 204 p.; 7. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 174 p.; 8. Romain Febvre (FRA, YAM), 147 p.; 9. Maximilian Nagl (GER, HUS), 139 p.; 10. Arnaud Tonus (SUI, YAM), 133 p.

V poslední odjeté GP Lotyšska skončil jezdec Red Bull KTM Factory Racing Pauls Jonass celkově druhý. Co bylo ale pro mladého Lotyše důležité navýšil bodový náskok v čele šampionátu MX2. Poslední tréninky absolvoval doma v Lotyšsku a je jisté, že do Německa přijede odpočatý, sebevědomý a těžko porazitelný.

Jezdec team Suzuki World MX2 Jeremy Seewer, předvedl v první lotyšské rozjížďce po pádu a následné stíhačce skvělý výkon, na který v jízdě druhé nedokázal navázat. Je známo, že tvrdý hlinitý podklad patří mezi Seewerovi oblíbené.

Největším překvapením jsou výsledky Dánského jezdce Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing Thomas Kjer Olsena. Tomu se dokonale daří získávat drahocenné skušenosti, což potvrdil v GP Lotyšska, kterou dokázal celkově vyhrát. Olsen je momentálně v průběžném pořadí třetí a je více než jisté, že by chtěl minimálně na stupně vítězů.

Julien Lieber z LRT KTM byl konzistentní po celou sezónu s výjimkou několika pádů. Lieber naposledy závodil v Německu v roce 2015, kdy skončil pátý. Talentový Belgičan by pochopitelně chtěl své umístnění vylepšit.

Z Kemea Yamaha Official Team MX2 Benoit Paturel je jedním z nejrychlejších jezdců v MX2 na světě, ale jeho starty jsou pro změnu jedny z nejhorších. Paturel, zde vloni skončil pátý. Pátá pozice mu patří i nyní v průběžném pořadí seriálu. Pokud by se mu podařilo v neděli dobře odstartovat, tak i on je kandidátem stupňů vítězů.

2016 MXGP of Germany MX2 Top 3

1. Jeffrey Herlings

2. Dylan Ferrandis

3. Jeremy Seewer

MX2 Championship Top Ten: 1. Pauls Jonass (LAT, KTM), 287 points; 2. Jeremy Seewer (SUI, SUZ), 245 p.; 3. Thomas Kjer Olsen (DEN, HUS), 235 p.; 4. Julien Lieber (BEL, KTM), 223 p.; 5. Benoit Paturel (FRA, YAM), 198 p.; 6. Brent Van doninck (BEL, YAM), 166 p.; 7. Jorge Prado Garcia (ESP, KTM), 155 p.; 8. Thomas Covington (USA, HUS), 152 p.; 9. Calvin Vlaanderen (NED, KTM), 133 p.; 10. Vsevolod Brylyakov (RUS, KAW), 123 p.

Všechny fotografie z MXGP Německa budou k dispozici zde

ČASOVÝ HARMONOGRAM

SOBOTA: EMX300 Free/Timed Practice 09:30; EMX150 Free/Timed Practice 10:15; MX2 Free Practice 11:45; MXGP Free Practice 12:15; EMX300 Race 1 13:55; MX2 Time Practice 14:30; MXGP Time Practice 15:00; EMX150 Race 1 15:40; MX2 Qualifying Race 16:10; MXGP Qualifying Race 17:00.

NEDĚLE: EMX300 Race 2 09:45; MX2 Warm up 10:25, MXGP Warm up 10:45 EMX150 Race 2 11:30; MX2 Race 1 13:15; MXGP Race 1 14:15; MX2 Race 2 16:10; MXGP Race 2 17:10.