MXGP míří do Švédska

22.08.2019....

FIM Mistrovství světa v motokrosu pokračuje o víkendu šestnáctou zastávkou roku v Udevalle. MXGP Švédska se naposledy odjela v roce 2017. Tamní nádherná přírodní trať v malebném skalnatém prostředí má dlouholetou historii závodů mistrovství světa, přičemž první závod se tam odjel poprvé v roce 1958.

Tim Gajser (Team HRC) získal minulý týden svůj třetí titul mistra světa a můžeme směle napsat, že to vlastně jeho čtvrtý titul, když v roce 2012 získal titul juniorského mistra světa ve 125cc. Dá se očekávat, že Jorge Garcia Prado z Red Bull KTM Factory Racing obhájí ve Švédsku titul mistra světa FIM MX2.

Ve Švédsku to nebude jen o Pradovi a Gajserovi. V posledních závodech sezóny se rozhodne o mistrech Evropy v EMX125 a EMX250.

Může se očekávat, že čerstvý mistr světa FIM MXGP Tim Gajser (Team HRC) nebude mýt v Udevalle co dokazovat, ale Slovinec rázně podotkl, že neplánuje ve Švédsku odpočívat, neboť tamní trať je jednou z jeho nejoblíbenějších, což potvrdil v roce 2015, kdy vyhrál třídu MX2 a také v roce 2017, kdy zvítězil v MXGP.

Glenn Coldenhoff (Standing Construct KTM) získal v Imole umístění 1-1 a v roce 2017 zde v Udevalle skončil celkově pátý. Více než skvělé vzpomínky na rok 2017 má Jeremy Seewer (Monster Energy Yamaha Factory MXGP), který zde celkově ovládl třídu MX2. Oba tito kluci jsou momentálně více než ve skvělé formě a lze se jasně domnívat, že donutí čerstvého mistra světa podat maximální výkon.

Druhé a třetí místo získali v roce 2017 v Udevelle Romain Febvre (Monster Energy Yamaha Factory MXGP) aGautier Paulin (Monster Energy Wilvo Yamaha Official MXGP). Febvre dokonce v MXGP Švédska 2015 celkově zvítězil, ale v momentálním pořadí seriálu je na sedmém místě, zatím co Paulin ztrácí na třetím místě průběžného pořadí jedenačtyřicet bodů na Seewera. Také Paulin na na Udevallu dobré vzpomínky, kdy skončil na pódium v MXGP a dokonce třikrát v MX2.

Jedenadvacet bodů ze Paulinem je jeho týmový kolega z Monster Energy Wilvo Yamaha Official MXGP Arnaud Tonus, který má jediný cíl, napravit si reputaci po naprosto nevydařené MXGP Itálie v Imole.

Opomenout nesmíme na dvojici továrních jezdců Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing Arminase Jasikonise a Paulse Jonasse, kteří jsou v tři GP před koncem seriálu průběžně na šestém respektive devátém místě. Jonass skončil v naposledy v Udevalle třetí a nyní by jistě chtěl znovu soupeřit stejně jako tehdy z e Seewerem. V Imole skončil celkově pátý.

Max Anstie (Standing Construct KTM) absolvoval v Imole vyšetření následku pádu  druhé jízdě MXGP Belgie, po němž dokonce dokázal ještě vyhrát. Vyšetření bohužel prokázalo dislokaci klíční kosti a následnému poranění plic. tak je tedy jasné, že Brit víkendovou MXGP musí vynechat.

2017 MXGP of Sweden MXGP Podium

1. Tim Gajser

2. Romain Febvre

3. Gautier Paulin

MXGP - World Championship Top Ten:1. Tim Gajser (SLO, HON), 664 points; 2. Jeremy Seewer (SUI, YAM), 481 p.; 3. Gautier Paulin (FRA, YAM), 440 p.; 4. Arnaud Tonus (SUI, YAM), 419 p.; 5. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), 399 p.; 6. Arminas Jasikonis (LTU, HUS), 377 p.; 7. Romain Febvre (FRA, YAM), 362 p.; 8. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 358 p.; 9. Pauls Jonass (LAT, HUS), 352 p.; 10. Jeremy Van Horebeek (BEL, HON), 347 p.

Jorge Garcia Prado z Red Bull KTM Factory Racing se připravuje na to, že v Udevalle obhájí titul mistra světa MX2, neboť jeho náskok na druhého v pořadí Thomase Kjer Olsena (Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing) sto třicet bodů. Španělský jezdec byl letos naprosto úžasný a jeho vystoupení v sezóně 2019 se zapíše mezi největší úspěchy v historii motokrosu vůbec. Olsenovi nevyšl závod v Lommelu jak si přál a i když v Imole skončil celkově druhý, lze již teď Jorge Garciu Prada označit mistrem světa pro rok 2019 ve třídě MX2. Prado v roce 2017, ve věku něco málo patnácti let dokázal první jízdu vyhrát a celkově dojet druhý. Olsen skončil celkově šestý.

Na třetí místo šampionátu se opět vrátil po Imole Jago Geerts (Monster Energy Kemea Yamaha). Mladičký Belgičan má na čtvrtého v pořadí pětadvacetiletý náskok na Henryho Jacobiho (F&H Kawasaki Racing). Oba  budou zcela určitě připraveni bojovat a vybojovat celkové pódiové umístění. Díky zranění zápěstí je mimo hru další jezdec Monster Energy Kemea Yamaha Ben Watson. Jen šest bodů za Jacobim je Tom Vialle (Red Bull KTM Factroy Racing). Tomu italská GP vůbec nevyšla díky dvěma DNF podle představ, ale lze předpokládat, že v Udevalle bude chtít bojovat o mety ty vůbec největší.

První stupně vítězů v MX2 získal v Imole Francouz Maxime Renaoux. Celkově sedmý muž seriálu bude chtít na italský výsledek zcela určitě navázat. Pódium vyhlíží po zranění výborný Calvin Vlaanderen (Team HRC)