Marc Márquez se po vítězství v Grand Prix Japonska stal mistrem světa v kategorii MotoGP pro rok 2016

16.10.2016....

Do závodu nejprestižnější kategorie MotoGP odstartoval nejlépe Marc Márquez, ale ještě v druhé zatáčce se před něj dostal Jorge Lorenzo. Třetí byl vítěz sobotní kvalifikace Valentino Rossi. Posléze se za vedoucím Lorenzem střídali po pěkných předjížděcích manévrech Marquez a Rossi. Na dalších pozicích se drželi Aleix Espargaro, Andrea Dovizioso, Cal Crutchlow, Maverick Viñales, Pol Espargaro, Danilo Petrucci a Hector Barbera.

Dlouho netrvalo a Marc Márquez se ke konci čtvrtého kola dostal do vedení. Marc se snažil jet co nejrychleji, aby se oběma jezdcům Yamahy rychle utrhl. O dvě kola později se na druhé místo dostal Valentino Rossi, kterému se podařilo předjet svého týmového kolegu Jorgeho Lorenza. Marc Márquez měl v tu chvíli na čele náskok už 0,8 s. V desátém kole se odehrála další veledůležitá kapitola závodu, když upadl Valentino Rossi, když mu podjelo přední kolo. Rossi sice zprovoznil svůj motocykl, ale následné zajel do boxů a závod pro něj skončil.

Pět kol před cílem spadl Jorge Lorenzo z druhého místa, který ztratil předek v 9. zatáčce a v závodě dál nepokračoval. V tu chvíli měl Marc Márquez šanci vyhrát titul mistra světa. Marcovi do cíle zbývalo už jen pár kol, měl náskok 4 vteřiny a napětí v týmu Hondy by se dalo krájet.

Marc Márquez v posledních kolech závodu neudělal žádnou chybu a dojel si pro své první vítězství na okruhu v Motegi a zároveň pro svůj pátý titul mistra světa a třetí titul v královské třídě MotoGP. Stal se zároveň nejmladším jezdcem v historii, který získal pět titulů mistra světa. Dnes je mu 23 let a 242 dní. Marc tak podruhé v Japonsku oslavil zisk titulu. Před závodem by tohle asi nikdo nečekal, o to větší radost z toho měl on i tým. Marc titul oslavil pěkným tričkem a zlatou helmou. Hondě tak na domácí trati přivezl ten nejlepší dárek, jaký mohl. Bodově má v současné chvíli náskok 77 bodů, takže mohl slavit, protože do konce sezóny zbývají už jen tři závody, kde mohou konkurenti nasbírat maximálně 75 bodů. Na druhém místě dojel Andrea Dovizioso a stupně vítězů doplnil Maverick Viñales, který za sebou nechal svého týmového kolegu Aleixe Espargara. Nejlepším satelitním jezdcem je pátý Cal Crutchlow.