Marc Márquez kvalifikačním vítězem Shell Advance Malaysian Motorcycle GP

25.10.2014....

Jsou za námi obě dvě části kvalifikace třídy MotoGP. Do té první nastoupili jezdci, kteří v součtu časů z prvních třech tréninků byli od 11.  do 23. místa. Jezdci zde bojovali o první dvě pozice, které znamenali postup do následující druhé kvalifikační části, kde se už bude rozhodovat o postavení na startu v prvních čtyřech řadách.

Jasným favoritem na postup z 1. kvalifikace byl španělský závodník Alvaro Bautista, ten jede na speciálu Honda. Bautista se však málo kdy dostane do kvalifikace č. 2 rovnou a o postup zpravidla vždy musí bojovat. Krom Bautisty zde jeli velice dobře také Yonny Hernandez na Ducati, Hiroshi Aoyama s Hondou nebo Nicky Hayden, který taktéž sedlá motocykl Honda. Všichni tito tři jmenovaní, ale už jedou na papírově slabších motocyklech, které jsou ve specifikaci Open.

Nejrychlejší kolo kvalifikace zde podle očekávání zajel Bautista, a to v čase 2:01,818 sec. který si tak zajistil postup do kvalifikace č. 2. Druhým postupujícím byl japonský závodník Hiroshi Aoyama s Hondou specifikace Open. Jen těsně postup utekl Hernandezovi s Ducati, který pokazil své poslední rychlé kolo, ve kterém se mu do cesty připletl jeden pomalejších z jezdců. Dále se umístil americký jezdec Nicky Hayden, kterému už postup utekl o půl vteřiny.

Problémy měl v kvalifikaci náš Karel Abraham, kterému se dlouho nepodařilo zajet ani jedno rychlé kolo. Abraham vsadil vše na úplný závěr kvalifikace, ve kterém zajel čas 2:02,548 sec. a zajistil si tak do zítřejšího závodu start z 15. místa.

Do kvalifikace číslo 2 už nastoupila elitní dvanáctka jezdců, kteří si to mezi sebou rozdali o přední příčky na zítřejším startovním roštu. Bohužel velice brzy takto kvalifikace skončila pro Japonce Aoyamu, který senzačně postoupil z první kvalifikace. Aoyama se svou Hondou havaroval na přední kolo hned v úvodu a nezajel ani jedno rychlé kolo.

Samotná kvalifikace byla jinak pod taktovkou továrního týmu Repsol Honda. Absolutně nejrychlejší čas zajel Marc Marquez, který se se svou Hondou dostal pod 2 minuty, což se stalo poprvé v historii okruhu Sepang. Marquezovo nejrychlejší kolo bylo v čase 1:59,791 sec. Další, kdo překonal tuto hranici, byl druhý pilot Hondy Dani Pedrosa, který však, za časem svého kolegy zaostal o 0,182 sec. Místo třetí si na zítřejším startovním roštu vyjel, Jorge Lorenzo s Yamahou, který tak doplnil trio španělských jezdců, kteří se postaví do první řady.

Dále je čtvrtý německý jezdec Stefan Bradl, který skvěle využil závětrného pytle za Marquezem a dostal se do druhé řady. Pátý bude startovat italský závodník Andrea Dovizioso s Ducati, jehož ztráta na vítěze je 0,912 sec. Na místě 6. doplní druhou řadu další Ital, Valentino Rossi s Yamahou, který se jako poslední vešel do jedné vteřiny za vítězem kvalifikace. Jeho ztráta je 0,949 sec.

Nejlepším jezdcem kategorie Open je již tradičně Aleix Espargaro, který sedlá motocykl Yamaha v týmu Forward Racing. Espargaro bude do zítřejšího závodu startovat z pozice 7.