Lední hokej: Kometa porazila Liberec i počtvrté a slaví historický dvanáctý titul

V Brněnské DRFG Aréně se dnes rozhodlo o tom, že vítězem nejvyšší hokejové soutěže Tipsport extraligy Generali Play Off se pro sezónu 2016/2017 stali po jedenapadesáti letech hokejisté HC Komety Brno. Letošní finálovou účast rozhodli v nejkratším možném termínu, když ve čtvrtém zápase série porazili HC Bílé Tygry Liberec 5:2. Před osmnácti lety byl tento tým málem vymazán z hokejové mapy. Před dvanácti lety se Komety ujal její současný majitel a zároveň i trenér Libor Zábranský, který ji přivedl do extraligy a po neúspěšných finálových sériích v roce 2012 z Pardubicemi a o dva roky nato ze Zlínem, jí letos přivedl na vrchol Českého hokeje.

Vlastně poprvé ve finálové sérii skončila první třetina bez branek. Šance na vstřelení gólu měli jak domácí, tak i hosté z Liberce.

Zato třetina druhá byla na góly bohatá a do posledního místečka vyprodaný brněnský svatostánek viděl rovnou šest branek, když jí Kometa ovládla 4:2. Ve 23. minutě Hruška při přečíslení dva na jednoho přihrál Marku Kvapilovi, který střelou z první našel mezeru mezi betony přesouvajícího se Lašáka, a otevřel skóre duelu. Hosté našli bleskurychlou odpověď. Patnáct vteřin po první brance vyrovnal Lukáš Krenželok, jenž si s pukem nabruslil na levý kruh a odtud přesnou ranou pod horní tyč překonal Čiliaka. Kvapil následně mohl přidat druhou branku, jeho pokus z levého kruhu ovšem orazítkoval brankovou konstrukci.

Radost vyprodané DRFG Areně vrátil necelých pět minut poté Alexandre Mallet. Kanadský útočník pět vteřin před koncem přesilovky tečoval za Lašákova záda kotouč po Hruškově tvrdé raně zpoza pravého kruhu. Minutu nato bouřila brněnská aréna znovu. Krejčíkovo nahození od modré čáry tečoval do brány Marcel Haščák. Hosté se vrátili do zápasu přesilovkou trefu. O tu se postaral šikovnou tečí Jakub Valský, jenž změnil trajektorii kotouče po střele Šimka do protipohybu Čiliaka. Klid na hokejky domácího celku vnesl ve 34. minutě Martin Erat, jehož uvolnil do brejku přesnou přihrávkou Hruška. Zkušený forvard ošlehaný bitvami NHL Erat si položil Lašáka, a následnou forhendovou kličkou slovenského gólmana překonal. Po čtvrté brance zvolenský rodák opustil brankoviště a mezi třemi tyčemi jej nahradil Roman Will.

Domácí ve třetí třetině neponechali nic náhodě a dál se tlačili dopředu. Do trháku Kometu málem dostal Mallet, jeho ránu z mezikruží pokryl Will v lapačce. Na druhé straně odmítl kontaktní gól Čiliak, jenž si připsal důležitý zákrok proti Radivojevičově dělovce zpoza kruhů. Pojišťovací branku mohl zajistit modrobílým při přečíslení Čermák, jenž po Haščákové přihrávce neusměrnil puk za Willova záda. Domácí na závěr přečkali i tlak soupeře při power play, a sami se dokázali prosadit v power play. Tečku za letošní extraligovou sezonou vystavil trefou do prázdné brány osmdesát vteřin před koncem normální hrací doby Jakub Krejčík, nejproduktivnější muž brněnské Komety v play off. V DRFG Areně tak mohla propuknout nefalšovaná radost. Po létech čekání se fanoušci dočkali. Kometa je mistrem extraligy!

Branky a nahrávky: 23. M. Kvapil (Hruška, M. Erat), 27. Mallet (Hruška, O. Němec), 29. Haščák (J. Krejčík, O. Němec), 34. M. Erat (Hruška), 59. J. Krejčík (M. Erat, Hruška) – 23. L. Krenželok (Mojžíš, Lašák), 33. Valský (R. Šimek, Radivojevič)

HC Kometa Brno: Čiliak (Vejmelka) – J. Krejčík, O. Němec (A), Gulaši, Kováčik, Malec, Bartejs, Trška, Zábranský – M. Kvapil, Hruška, M. Erat – T. Havránek, H. Zohorna, Mallet – Zaťovič (A), Čermák (C), Haščák – R. Zohorna, Dočekal, Vondráček.

Bílí Tygři Liberec: Lašák (34. Will) – Jánošík, R. Šimek, Derner, Plutnar, Pyrochta, Mojžíš (A), Kolmann – L. Krenželok, P. Jelínek, Lakatoš – Svačina, Bližňák, Valský – Radivojevič (C), J. Stránský, Ordoš – Bartovič, Vantuch, A. Dlouhý.

Rozhodčí: Hodek, Hribik – Lhotský, Svoboda