Lední hokej: Karjala Cup 2017: Švédsko-Česká republika 5:3 (1:1, 2:2, 2:0)

08.11.2017....

V zahajovacím utkání finského turnaje Karjala Cupu 2017 nastoupil Český národní tým ve švédském sto čtyřiceti tisícovém Örebrö proti domácímu výběru Tří korunek. Letošní program Karljala Cupu, který se pravidelně hraje od roku 1992, je díky únorovému olympijskému programu pozměněn, když mimo čtyř tradičních mančaftů (Finsko, Švédsko, Rusko a Česká republika) se představí ještě Švýcarsko a Kanada. Tým trenéra Jandače se ve čtvrtek přesune do Helsinek, kde se v pátek utká se Švýcarskem a v neděli z Ruskem. Mimochodem na prosincovém turnaji v Moskvě se na místo Švýcarska představí tým Jižní Koreje. Program turnajů Euro Hockey Tour se do původních kolejí vrátí po olympijských hrách.

Čeští hokejisté v roce 2016 skončili na turnaji na severu Evropy v "zemi tisíci jezer" druzí za vítěznými Rusy. Švédům, kteří se letos v květnu stali mistry světa, loňský turnaj nevyšel a skončili čtvrtí, tedy poslední.

Jako první se do šance dostal Mozík, ale Enrooth v brance Švédů si s jeho tvrdou ránou poradil. Čeští hráči byli v úvodu mnohem aktivnější, bohužel ale dosavadním šancím chybělo jediné, gól. Domácí se přeci jen v našem obraném pásmu na delší dobu usadili na začátku 5. minuty, ale také český brankář Francouz nebyl překonán. Ve velké šanci se v 7. minutě ocitl nováček v týmu, a hned centr v 1. útoku, Nestrašil, ale ani on nemířil přesně. V 8. minutě Švédové špatně rozehráli, puk získal Zaťovič, ale zakončit již nedokázal i díky zahákování domácího zadáka. Rozhodčí zůstali v klidu a stále se hrálo v pěti lidech na obou stranách. Ani v 10. minutě rozhodčí neposoudili zákrok jednoho ze Švédu na našeho útočníka jako faul. Jako blesk z čistého nebe přišla v 11. minutě velká šance domácích, když v brejkové příležitosti Rynöm nechal vyniknout Francouze. Ve 12. minutě Cehlin fauloval kolenem hráče z Komety Brno Zaťoviče a český tým si zahrál první přesilovku zápasu. Ta trvala 81 sekund, když Nestrašil z prostoru pravého kruhu naservíroval kotouč Nakládalovi, který tvrdou pumelicí propálil vše co mu stálo v cestě, 0:1. Bohužel o 2 minuty později, v čase 14:45, vypálil Everberg "schovanou krátkou suchou" střelu na zadní tyč a překonal našeho gólmana, 1:1. Na konci 17. minuty měl opět český brankář horkou chvilku, ale tentokrát byl plzeňský rodák na místě. Konec první třetiny zahráli aktivněji domácí, ale nakonec poslední střelu divácky atraktivní 1. třetiny vyslal český tým.

Ve 14 sekundě 2. třetiny se v šanci ocitl hodně aktivní 1. útok a švédský brankář musel zasahovat. Ve 22. minutě jeli Rynö s Omarkem na jednoho našeho beka, ale nedokázali si přihrát, když  prvně jmenovaný provětral plastrón Francouze. Z rychlého protiútoku se ke střele do horního rohu branky z mezikruží rozhodl Birner a český národní tým šel do vedení, 1:2. Přihrávku mu od mantinelu adresoval Řepík. Ve 27. minutě chyboval v rozehrávce v obranném pásmu Moravčík, ale švédská útočná trojice vše překombinovala. O chvíli později se opět musel, a to dvakrát po sobě, činit Francouz. Ve 30. minutě se skvěle z poza branky uvolnil Řepík, ale již nenašel volné místo pod brankářem Švédů. 8 sekund před polovinou zápasu se Švédové dočkali vyrovnání. Po rychlém přechodu středním pásmem následoval pas od pravého mantinelu od Lindströma do předbrankového prostoru, kde do něj Moller šikovně nastavil hůl a po jeho teči kotouč rozvlnil podruhé v zápasu síť v brance Francouze. O necelou minutu později si zahráli domácí přesilovku, když na trestnou lavici zamířil Gulaš. Švédsko dokázalo přesilovku využít a šlo do vedení 3:2. Kronwall vrátil po narážečce kotouč na pravou stranu Lindstromovi, jenž si nabruslil do prostoru kruhu a přesnou střelou na vzdálenější tyč otáčí stav zápasu. Francouz toho mnoho přes bránícího Šuláka a clonícího švédského hráče neviděl. Domácí dokázali otočit výsledek za 135 sekund. Švédský tým poté působil jako dobře namazaný stroj a naopak Češi měli hodně problémů se dostat k brance Enrotha. Velkou pomocí bylo našim hráčům v 35. minutě chybné švédské střídání, když hráli v šesti lidech v poli. Po 26 sekundách tečoval Radil střílenou přihrávku do prostoru brankoviště od Klepiše a rázem bylo vyrovnáno, 3:3. Ke konci 2. třetiny ohlásil místní hlasatel, že utkání sledovalo 5.500 diváků (vyprodáno).¨

3. třetinu začali pro změnu lépe domácí, když Čechům trvalo 40 sekund, než dokázali puk vyhodit z obrané třetiny. Ve 42. minutě Kubalík z poza brány naservíroval kotouč do předbrankového prostoru k nejlepšímu střelci české extraligy Mertlovi, ten se ocitl ve stoprocentní pozici. Bohužel ale svatyni Enrotha přestřelil. Poté se do šance dostal Gulaš, ale i on číslice na ukazovateli skóre nezměnil. Ve 47. minutě přišla další přesilovka Švédů. Na 2 minuty zamířil Mozík. Také tato přesilovka byla využita, když 24 sekund před návratem českého hráče naklonil jazýček vah na stranu Švédů Axelsson. Nádhernou kombinaci, při níž putoval kotouč z pravého kruhu z hole Linuse Omarka na levou stranu na Peterssona, zakončil u pravé tyče Alxelsson po geniální přihrávce právě Andreho Peterssona, 4:3. Francouz neměl sebemenší šanci zasáhnout. O minutu později trefuje Gulaš pohotovou střelou tyč. V 52. minutě se v snažil prosadit Klepiš, ale jeho pohledné akci chybělo jen přesnější zakončení. O 2 minuty později jel opět Klepiš sám na gólmana, ale ani tentokrát nepřekonal Enrotha. V 55. minutě oslabil český mančaft Kovář, ale udeřit mohlo na druhé straně! Zaťovič ujel se svým spoluhráčem do rychlého brejku, ale po přihrávce svého kolegy poloodkrytou bránu Enrotha přestřelil. Švédští hokejisté i tentokrát přesilovou hru dokázali využít. Axelsson zavezl puk do středu útočného pásma, poté jej přihrál připravenému Peterssonovi, který mu jej vzápětí do volného prostoru u tyčky vrátil a poslal domácí do vedení 5:3.

Český národní tým nakonec ve Švédsku s domácím výběrem prohrál 5:3, ale určitě jsme viděli divácky zajímavé utkání, v kterém se nakonec štěstí přiklonilo na stranu hráčů ve žlutých dresech. V dalším utkání čeká na výběr trenéra Jandače tým Švýcarska. Zápas se hraje v pátek 10. listopadu v Helsinkách a utkání bude přímo na místě v Hartwall Aréně svědkem také redaktor našeho webu BS-MX.

Statistiky utkání

Branky a nahrávky: 15. Everberg (Lander, Ahnelöv), 38.Möller (Lindström), 33. Lindström (S. Kronwall), 49. Axelsson (Petersson, Ömark), 58. Axelsson (Petersson, Gustafsson) – 13. Nakládal (Nestrašil, Radil), 22. Birner (Řepík, Kundrátek), 36. Radil (Klepiš, Nakládal).

Rozhodčí: Gofman, Olenin (oba Rusko) – Dahmén, Pihiblad (oba Švédsko).

Vyloučení: 2:4.