Lední hokej: Karjala Cup 2017: Česká republika - Švýcarsko 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)

10.11.2017....

Národní tým se po středeční porážce se Švédy v Örebro přesunul do Finska k druhému utkání Karjala Cupu 2017, které odehráli v pátek odpoledne v chrámu finského hokeje, Hartwall Aréně, ležící na jihu hlavního města ,,země tisíců jezer"  Helsinkách. Poprvé v historii v Euro Hockey Tour se čeští hokejisté představili proti hokejistům ze země helvétského kříže, Švýcarsku. Ti si svou premiéru na EHT odbyli ve středu, kdy na domácím ledě v Bielu podlehli hokejistům Kanady 2:3.

A Švýcarům jsme měli co oplácet, vždyť na posledním mistrovství světa jsme s nimi ve skupině v Paříži prohráli 1:3. V historických tabulkách vzájemných zápasů jsme na tom do dnešního dne mnohem lépe, když v dobách československého hokeje jsme Švýcary 51 krát porazili, 4 krát remizovali a 14 krát prohráli. Bohužel Švýcaři, se dnes pro české hokejisty stali více než rovnocennými soupeři, o čemž svědčí i fakt, že od vzniku České republiky v roce 1993 jsme vyhráli 21 krát, 2 krát remizovali a 14 krát prohráli. V poslední dekádě, jsme na tom ale už výsledkově pasivně. Když jsme Švýcary na mistrovství světa od roku 2010 porazili jen 2 krát a 5 krát prohráli.

Po 26 sekundách hry přišla velká příležitost našeho mužstva, když na trestnou lavici za sekání zamířil Baltisberger. Česká pětice soupeře sevřela a dočkala se odměny v podobě gólu. Krejčík našel Gualšiho, který vypálil z dálky a jeho projektil se zastavil až v síti, 1:0. Švýcaři se do našeho obranného pásma dostali poprvé na konci čtvrté minuty, když se ale k ohrožení českého brankáře Mazance nedostali. Velké komplikace pro náš tým přišla v 6. minutě, když do šaten k ošetření po nárazu u mantinelu zamířil Kundrátek. K další početní výhodě pro náš tým došlo v 7. minutě, když za podražení šel "za katr" Maurer. Do šance se dostal Zaťovič, ale z bezprostřední blízkosti se brněnský forvard neprosadil. Kvůli následnému špatnému postavení našich hráčů na buly šel právě Zaťovič na 2 minuty. Posléze v přesilovce Švýcarů se naši soupeři dostali do šance, Hofmann naštěstí minul odkrytou část české branky. Další komplikace přišla v 11. minutě, když na 2. minuty šel Šulák. Písecký rodák mezi třemi tyčemi ale ve spolupráci s obranou čtveřicí odolal. V 16. minutě se Horák objevil před švýcarskou klecí, kde se snažil protlačit puk za Senna. Gólman Davosu byl nakonec úspěšný. V závěru 1. třetiny v 18. minutě fauloval Kundrátek. Ač se to naším trenérům mohlo nelíbilo, hrál český tým opět v oslabení. To mohlo skončit po 3 sekundách, ale Mazanec prokázal po střele z první od Hoffmana skvělý postřeh. Když již hráli oba mančafty v pěti, Herzog nebezpečně zakončil, a posléze při pokusu o dorážku fauloval jednoho z našich bránících hráčů a naši si zahráli přesilovou hru. Švýcaři se ale okamžitě po buly dostali v brejku do přečíslení, když na ledě zůstal ležet Krejčík, ale útočníci našeho soupeře znovu ztroskotali na Mazancovi. Českému týmu se opět podařilo přesilovku využít. 14 sekund před koncem třetiny Klepiš po pravém křídle zavezl puk do útočné třetiny a předložil ho mezi kruhy Radilovi, který z mezikruží prostřelil lapačku Senna, 2:0.

Švýcaři začali hodně aktivně, ale po nepříjemném zákroku Baltisbergera na Sekáče jsme stejně jako v 1. periodě dostali šanci přesilové hry. Ve 23. minutě, jen několik sekund po návratu Baltisbergera na led, se k odraženému puku dostal Haase, který z poza branky zasunul puk do sítě, 2:1. Do velké šance se čeští hráči dostali ve 35. minutě. Klepiš našel skvělou přihrávkou Šuláka, který ale místo přihrávky volnému Němečkovi vystřelil a trefil Senna. O minutu později musel řešit kritickou situaci v našem brankovišti Mazanec. Po vstřeleném gólu jako by Švýcarům narostla křídla a byl jich plný led, s jejich forčekingem měli naši hráči velké problémy. Naštěstí vždy byl na místě brankář Slovanu Bratislava a dnešní debutant v dresu České reprezentace Mazanec. Ve 30. minutě přišla další přesilovka českého mančaftu. V ní předvedl vynikající zákrok Senn, když po skvělé české kombinaci Kubalík - Zaťovič, vyrazil puk z takřka brankové čáry. Poté tvrdě pálil Klepiš. V následně signalizovaném faulu na českého hráče nechali naši borci opět vyniknout Senna, který se skvěle rozchytal. Zajímavý moment přišel ve 33. minutě, kdy jsme dostali šanci hrát 120 sekund přesilovku 5 na 3 za špatné postavení Švýcarů na buly. Český tým nabídnutou příležitost využil velmi záhy po 25 sekundách, když se z prostoru brankoviště gólově prosadil po přihrávce Galaše, Kubalík, 3:1. Herní nedisciplinovanost Švýcarů byla velká, když ve 38. minutě, kdy se právě oni dostali do několika šanci, fauloval Suter. Po 2 třetinách svítila na ukazateli skóre stav 3:1.

Švýcaři si od 42. minuty zahráli za zdržovaní hry českého týmu přesilovku, když si na 2. minuty šel sednout Mozík. V ní měl po Praplanově nahrávce před sebou z části odkrytou branku jeden z nejzkušenějších  Švýcarů, Hollenstein, ale z pravého kruhu ji minul. Naopak ještě v oslabení se Klepiš dostal do velké šance, ale on ani dorážející Horák se kýženého efektu nedočkali. Mazanec vyniknul i ve 46. minutě, když s přehledem chytil nepříjemně skákavý a tečovaný puk směřující od hokejky Untersandera. První polovinu 3. třetiny zvládl náš tým takticky skvěle, když Švýcary nepouštěl do šancí. Naopak ke střelbě na Senna se dostali Kovář, Klepiš nebo Šmíd. Inu ale, jak už to v hokeji bývá, jako blesk z čistého nebe přišla na konci 51. minuty střela kapitána Švýcarů Ambühla, který ve velké rychlosti projel středním pásmem a pohotovou "skrytou" střelou švihem nedal Mazancovi šanci, 2:3. Bylo jasné, že nás čekaly horké chvilky před naší brankou. V 54. minutě to byl Hollenstein, který byl takřka v 100% šanci, ale naštěstí pro naše hokejisty byl stav stále 3:2. Přesně 2. minuty před koncem švýcarská střídačka odvolala brankáře. V 60. minutě přišli na řadu oddechové časy jak Švýcarů, tak Čechů. 11 sekund před koncem 3. třetiny zasáhl na brankové čáře Mazanec, když už kotouč mířil do sítě od hokejky Ambühla. Nakonec se český brankář a vlastně nejen on dočkal vítězství. Český národní tým se v dalším utkání Karjala Cupu představí v Hartwall Areny v neděli ve 12:30 proti odvěkému rivalovi z Ruska.

Statistiky zápasu

Branky a nahrávky: 3. Gulaš (Krejčík, Kubalík), 20. Radil (Klepiš, Nakládal), 33. Kubalík (Gulaš) – 23. Haas (Praplan, Hollenstein), 51. Ambühl (Du Bois, Loeffel).

Nejlepší hráči zápasu: Jakub Klepiš - Andres Ambühl

Vyloučení: 4:8.