Lední hokej: 9. kolo Tipsport extraligy ledního hokeje 2018/2019 HC Kometa Brno - HC Verva Litvínov 3:1

13.10.2018....

Kometa v rámci 9. kola přivítala doma lídra tabulky z Litvínova, který byl do té doby venku neporažen. Modrobílí však od úvodních minut udávali tempo zápasu a duel získali pod svou kontrolu. Brňané zvítězili 3:1, hvězdou zápasu se stal brankář Karel Vejmelka, který svůj celek v klíčových fázích zápasu podržel, a připsal si 21 úspěšných zákroků.

Komentář utkání

Utkání mezi posledním mistrem a současným lídrem tabulky začalo zostra. Do první šance se hnal Kašpar, ve svém průniku byl ale faulován a zakončit už nedokázal. Po první přesilovce Brna se k početní převaze dostali také hosté, kteří několikrát zaměstnali Vejmelku, ale brněnský brankář si připsal hned v úvodu zápasu důležité zákroky. Nejvíce se zaskvěl proti ráně Viktora Hübla z mezikruží, kterou pohotově lapil v rukavici. V deváté minutě dostali domácí další přesilovku a tu již využili. Jan Štencel napřáhl na modré a jeho prudká rána prolétla do šibenice nad lapačku Januse.

Kometa i nadále hrála prim a vytvářela si šance. Tu další měl po pasu Pláška Mallet, zblízka ale neuspěl. Následně před brankáře Severočechů protáhl Köhler, jeho ráně vystavil stopku beton Januse. V pokračování akce hned třikrát dorážel z brankoviště Dočekal, ale hostující muž s maskou v další těžké zkoušce obstál. První třetina se divákům v Brně musela líbit, Brňané byli jasně lepší, a tak do kabin odcházeli ve vedení 1:0.

Druhá část začala opět aktivitou Komety, která se propracovala k další přesilovce. V té byli aktivní zejména Mueller s Holíkem, rána druhého jmenovaného z pravého kruhu ale šla těsně vedle tyče. Několik situací musel řešit i brněnský Karel Vejmelka, ale v brance působil jistě a znovu předvedl jisté zákroky proti ranám od modré čáry. V polovině zápasu byli domácí blízko druhé branky, když si Holík zprava v přečíslení vybruslil mezi kruhy, jeho gólovou radost ale zastavila levá tyč.

Ve druhé polovině zápasu se začalo opět přiostřovat, k vidění bylo několik potyček. Domácí ustáli přesilovku Vervy, v níž paradoxně sami dvakrát zahrozili. Další šanci měli po akci Pláška, jehož ránu tečoval Hruška na brankovišti o kousek vedle. Na protějším pólu hřiště pálil z mezikruží nebezpečně Trávníček, jeho pokus ale neměl gólové parametry. Následně musel Vejmelka vytáhnout zákrok večera proti přečíslení Litvínova, osamocený Havelka si na něj ale ani nadvakrát nepřišel. Když už se vše chystalo na přestávku, ujal se kotouče Alex Mallet, obkroužil branku a chytře poslal puk odrazem o Januse mezi jeho betony. Branka do šatny přišla tři sekundy pře druhou sirénou, a Kometa tak vedla 2:0.

Do závěrečné části vstoupila Kometa opět aktivněji, k dispozici dostala přesilovku 4 na 3, ale k vážnější šanci se nedostala. Následně modrobílí zamknuli svého soupeře, který byl donucen hned pětkrát v řadě odehrát puk na zakázané uvolnění. Následně dostali k dispozici početní převahu také hosté ze severu Čech, ale obranné kvarteto před Karlem Vejmelkou hrálo obětavě a všechny rány poblokovalo. Následně domácí opět zahrozili, Kašparova rána od mantinelu se lehce otřela o tyč.

Kometa těžila po celý zápas s vynikající kooperace mezi útokem a obranou, což se znovu potvrdilo v 54. minutě, kdy Zohorna našel na modré čáře Michala Barinku a skvělá rána brněnského beka skončila nekompromisně v šibenici – 3:0. Hosté ale bleskově odpověděli, když střelou do poloodkryté branky kontroval po pasu Hanzla Jakub Černý. Hosté se chtěli nadechnout k závěrečnému tlaku, jenže domácí skvěle zavřeli střední pásmo. Nakonec celek v černém sáhl ke hře bez brankáře, ale Vejmelka vytáhl dva důležité zákroky, zbytek šancí pokryli blokující vítězství a vyprodaná DRFG arena si mohla s modrobílými užít cenný skalp lídra tabulky!

Branky a nahrávky: 9. Štencel (P. Holík, Zaťovič), 40. Mallet (Hruška), 54. Barinka (R. Zohorna, O. Němec) – 56. J. Černý (M. Hanzl, Petružálek). Rozhodčí: Mrkva, Hribik – Lederer, Lučan. Vyloučení: 4:6, navíc Baránek (LIT) 10 min osobní trest. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7700 (vyprodáno). Střely na branku: 25:22. Průběh utkání: 3:0, 3:1. Hráči zápasu: Karel Vejmelka - Jiří Hunkes.

Sestavy

HC Kometa Brno: Vejmelka – Mikuš, O. Němec (A), Gulaši, Štencel, Malec, Bartejs, Barinka – Zaťovič (A), P. Holík, Mueller – Plášek ml., Hruška, Mallet – Kašpar, R. Zohorna, L. Horký – Dočekal, L. Čermák (C), Köhler.

HC Verva Litvínov: Janus – Šesták, Hunkes, Ščotka, L. Doudera, Baránek, Romančík, Strejček – J. Černý, J. Mikúš (A), Petružálek – F. Lukeš (A), V. Hübl, Myšák – Trávníček (C), M. Hanzl, D. Tůma – Matoušek, Jurčík, M. Havelka.