Lední hokej: 41. kolo Tipsport extraligy ledního hokeje 2017/2018 HC Kometa Brno - Mountfield HK 3:4 po prodloužení

20.01.2018....

Nejdelší sérii výher v řadě od návratu do extraligy v roce 2009 tahali hokejisté brněnské Komety. Desátý navazující triumf mohli úřadující čeští šampioni přidat v pátek, kdy se po bezmála dvou týdnech představili v domácí DRFG Aréně. Ve šlágru 41. kola se v přímém souboji o druhé místo utkali s ambiciózními Východočechy,  Mountfieldem Hradec Králové.

Hokejisté Komety sbírali v posledních třech týdnech body po hrstech. Sedm z devíti utkání svěřenci hlavního kouče Libora Zábranského vyhráli v normální hrací době, z posledních 27 možných bodů získali modrobílí bodů 25. Kometa odehrála za poslední týden tři utkání na ledě soupeřů, odkud si odvezli za tři výhry plný počet devíti bodů.

V posledním utkání se hradečtí Lvi představili v O2 Aréně na ledě pražské Sparty, kde prohráli v prodloužení. Od začátku kalendářního roku 2018 svěřenci trenéra Václava Sýkory třikrát dokázali zvítězit za tři body. Dvakrát prohráli v prodloužení a jedenkrát odešli poraženi. Před utkáním s Kometou jim patřilo druhé místo, právě jeden bod před mančaftem z jihu Moravy. V aktuální sezóně se loňští semifinalisté utkali počtvrté, když předešlé tři duely dvakrát ovládli hráči z města pod Bílou věží a jednou Brňané.

V první třetině sledovali diváci reklamu na hokej. Oboustranně pohledný a kvalitní zápas střídal jednu šanci za druhou. O něco málo lepší byla domácí družina, Vincour ve velké šanci našel mezi kruhy Zaťoviče, ten ale nedal. V oslabení pro změnu hrozila dvojice Čermák - Dočekal. Druhý jmenovaný bekhendem těsně minul. Na druhé straně měl největší možnost Látal, ale těsně přestřelil Langhamerovu svatyni.

Pohledná první třetina nabídla zajímavé momenty a rozhodně nenudila, ovšem skončila nerozhodně 0:0. Svižný a atraktivní hokej pokračoval i ve druhé periodě. Jako první zahrozil Koukal, ale na brněnského gólmana si nepřišel. Krátce po polovině utkání šel Mountfield do vedení. Od modré vypálil Zámorský, puk poskakoval na brankovišti a tam jej uklidil do sítě Andris Džerinš. Gól ještě potvrzoval videorozhodčí - 0:1.

Vyprodaná DRFG Arena se dočkala vyrovnaní velmi záhy. Přesně řečeno za minutu. Vincour poslal z rohu kotouč na Vojtěcha Němce, ten jej jemně posunul na Tomáše Malce a brněnský obránce poslal puk parádně do šibenice Rybára - 1:1. O pár chvil později mohlo být v Brně ještě veseleji, Mallet vša sám před slovenským reprezentantem neuspěl. Hosté byli nebezpeční především v přesilovkách, jenže obrana včetně s Langhamerem pochytala všechny puky, a tak se šlo do šaten opět za nerozhodného stavu.

Ten se změnil ve druhé minutě třetí třetiny. Bednář vybídl k zakončení Lukáše Cingela a ten se sám před Langhamerem nejlépe zorientoval - 1:2. Ani tentokrát se na vyrovnání nečekalo dlouho. V přesilovce se dostal k odražené střele Martin Zaťovič, který bekhendem sklepl puk do sítě - 2:2.

Uběhly sotva dvě minuty a Východočeši znovu udeřili. Po rychlém brejku překonal brněnského brankáře Andris Džerinš. Platnost jeho gólového pokusu musel ještě posvětit videorozhodčí - 2:3. Fantastický zápas nabídl všechno, i trestné střílení po faulu na Erata. Kapitán národního týmu ale Rybára nepřekonal. Totéž se nepovedlo ani Zaťovičovi, ale srovnání se Kometa přeci jen dočkala.

V power-play našel Zaťovič na levé straně Martina Nečase, který pumelicí z voleje překonal hradeckého brankáře. Osm vteřin před koncem základní hrací doby tak bylo vyrovnáno a nutno říct, že zaslouženě - 3:3.

V prodloužení byli domácí lepší a nebezpečnější, ale naráželi na výtečného Rybára. Hradec se dostal do šance až v 64. minutě a hned z toho byla rozhodující trefa. Blaž Gregorc vypálil a puk se došoural do sítě - 3:4. Kometa bere bod, Hradec dva. Nicméně Kometa i v desátém zápase v řadě dokázala bodovat. Diváci viděli kvalitní hokej s nádechem play-off.

Ohlasy trenérů

Kamil Pokorný: Bylo to nadstandardní extraligové utkání s výbornou kulisou hrané ve skvělém tempu. Je škoda, že jsme nedali gól už v první třetině, i když Hradec přijel s výbornou defenzivní taktikou. Od té druhé jsme doháněli vždy soupeře. Povedlo se nám to poprvé i podruhé, pak ale za stavu 2:2 nám soupeř ujel a výsledkově zase utekl. Dostali jsme gól, ale kluci se nevzdali, nakonec z tlaku vyrovnali doslova za minutu dvanáct. Škoda prodloužení. Byli jsme lepší, aktivnější a stříleli jsme, pak ale přišel jeden odražený kotouč a soupeř rozhodl. Nemáme se za co stydět, a i když jsme po dlouhé době prohráli, tak jsme prohráli se ctí, navíc máme bod a teď jdeme dál.

Tomáš Martinec: Byl to zápas, který měl parametry play-off. Soustředili jsme se na obrannou část hry a ta se nám dařila. Oba brankáři podali v celém zápase výborný výkon. Jestli je něco, v čem ještě můžeme být lepší, tak jsou to přesilovky. Ty se nám dnes moc nedařily. Na konci jsme při hře soupeře bez brankáře udělali chybu a domácí vyrovnali. Klukům však i tak za dva získané body patří velký dík.

Statistiky utkání
Branky a nahrávky: 32. Malec (V. Němec, Vincour), 43. Zaťovič (Vincour, J. Krejčík), 60. Nečas (Zaťovič, M. Erat) – 31. Džerinš (Zámorský, Cingel), 42. Cingel (Jaroslav Bednář, Džerinš), 45. Džerinš (Cingel, Gregorc), 64. Gregorc.
Rozhodčí: Kika, Mrkva - Barvíř, Blümel.
Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0.
Diváci: 7700 (vyprodáno).
Střely na branku: 36:28.
Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4.
Hráči zápasu: Tomáš Vincour - Andris Džerinš.

Sestavy
HC Kometa Brno: Langhamer – Barinka, O. Němec (A), Gulaši, J. Krejčík, Malec, Bartejs – R. Zohorna, Hruška, M. Erat (A) – Zaťovič, V. Němec, Vincour – Mallet, Nečas, H. Zohorna – Dočekal, L. Čermák (C), Haščák – Vondráček.

Mountfield HK: Rybár – Cibulskis, Zámorský, Graňák, Gregorc, Vydarený, Pláněk, F. Pavlík – Cingel, Džerinš, Jaroslav Bednář (C) – Červený, Koukal (A), Smoleňák – Látal, Zigo, Köhler (A) – R. Pavlík, Berger, Vopelka.