Lední hokej: 35. kolo Tipsport extraligy ledního hokeje 2018/2019 HC Kometa Brno - HC Verva Litvínov 3:5

13.01.2019....

Brněnská Kometa přivítala v rámci 35. kola Tipsport extraligy soupeře z Litvínova. Domácí Brňané toužili i v pátém po sobě jdoucím domácím utkání bodovat, jenže hostující Severočeši těžili v první třetině z minima maximum a dostali se do dvoubrankového vedení. Kometa v zápase neházela flintu do žita a nepříznivý stav se jí podařilo vždy zkorigovat na rozdíl jediné branky. Ve třetí třetině Kometa bojovala o vyrovnání, ale ve hře bez brankáře pojistil litvínovské vítězství Viktor Hübl a tři body tak tentokrát putovaly na sever Čech.

Komentář k zápasu

Utkání mezi brněnskou Kometou a litvínovskou Vervou odstartovalo vzájemným oťukáváním, aktivnější v útočné fázi však byl domácí tým, který si vynutil v čase 3:52 prví přesilovou hru v zápase. Početní výhoda se však Kometě nedařila dle představ, přesto se dostala do slibné brankové příležitosti, když se po levém křídle rozjel Plekanec, kličkou se zbavil bránícího hráče hostů a dokázal přinutit k vyjetí z branky i litvínovského brankáře Petráska, k dokonalosti chybělo jen zasunutí kotouče do branky, což se brněnskému útočníkovi jen o pár milimetrů nepodařilo. Litvínov se dokázal prosadit hned z první vážnější příležitosti. Nejprve se na brankáře Dostála řítil zcela osamocený Hübl, jenž při svém prvním pokusu branku minul, odražený kotouč však dojel Lukeš a nasměroval puk mezi kruhy znovu Viktorovi Hüblovi a zkušený útočník severočeského mužstva napodruhé prostřelil brněnského brankáře. Verva těžila z minima maximum, když o šestatřicet vteřin znovu slavila. Obránce Helt připravil střeleckou pozici Lukáši Kašparovi a puk z hole exbrněnského hráče se doslova došoural mezi betony brankáře Dostála až za brankovou čáru.

Kometa se ovšem nehodlala smířit s litvínovským dvoubrankovým náskokem a její hra se začala ubírat ke kontaktní brance. Rodící se nápor Brňanů navíc podpořila druhá přesilová hra v utkání, ve které měl slibnou příležitost Mueller, jeho ostrá rána z hranice levého kruhu však pouze orazítkovala tyč Petráskovy branky. Kometa se však kýžené branky přeci jen dočkala, v čase 17:37 nejprve Zaťovič obkroužil s pukem branku a bekhendem trefil horní tyč, kotouč se však odrazil na hůl Petra Holíka a nejproduktivnější hráč Komety již neměl problém uklidit puk do branky. Ovšem záhy přišla pro Kometu další studená sprcha, Litvínov opět prokázal vysokou efektivitu v zakončení, střelecký pokus Pichého ještě Dostál dokázal vyrazit, ale s dorážkou Lukáše Válka už nic nezmohl. Po první třetině tak Severočeši drželi v Brně dvoubrankový náskok.

Druhá třetina se nesla ve znamení bojovného hokeje. Oba celky si v jejím úvodu vyzkoušely početní výhodu, ale ani jeden se neprosadil. Kometa pokračovala v útočném snažení, ale dobře organizovaná obrana Litvínova se snažila Brňanům jejich práci co nejvíce znepříjemnit. Přesto se Kometa dokázala dostat do tutových šancí, jednu takovou připravil pro Holíka Mallet, brněnský útočník se však z bezprostřední blízkosti podruhé prosadit nedokázal. Nasměrovat Kometu k vyrovnání mohl také obránce Němec, jenž od modré čáry rozezvonil horní tyč litvínovské svatyně, bylo to už podruhé v utkání, co Petráskovi pomohla branková konstrukce.

Kýžená kontaktní branka se však k radosti Brňanů přeci jen dostavila, psal se čas 39:47, když elitní formace domácích doslova rozebrala obranu soupeře. Celá akce začala u Muellera, jenž poslal kotouč za branku Zaťovičovi, ten chystal střeleckou pozici pro Holíka, ale ten se neukvapil a přihrávkou přes šíři pásma poslal puk zpět na hůl Petera Muelera a nejlepší střelec extraligy potvrdil svou formu, když střelou z voleje prostřelil Petráska, jenž se nedokázal včas přemístit. Kometa tak před závěrečnou třetinou ztrácela k vyrovnání jedinou branku.

Domácí Kometa produkovala hned zkraje třetí třetiny vysokou útočnou aktivitu a dostávala hosty z Litvínova pod tlak. Komplikací pro domácí se však stalo dvojité vyloučení v řadě, díky kterému se Severočeši mohli vzpamatovat a útočili opět na dvoubrankový náskok, krizové chvíle však defenzíva Brna v čele s brankářem Vejmelkou ustála. V plném počtu pak brněnská Kometa opět začala hosty přehrávat a její rodící se nápor mohla podpořit početní výhoda, jenže Litvínovu se podařilo na rozdíl dvou branek odskočit ve vlastním oslabení, když kombinaci domácích vystihl Kašpar a vyvezl kotouč do útočného pásma, kde zpoza branky naservíroval příležitost Martinu Hanzalovi a tomu se podařilo skórovat. Dvě vteřiny po vypršení přesilové hry však naději pro Brno vykřesal Ondřej Němec, jenž dostal nabito od Holíka a nechytatelnou střelou od modré čáry opět snížil na rozdíl jediné branky.

Litvínov už ovšem vyrovnávající branku Kometě nepovolil, domácí se snažili ještě zabojovat ve hře bez brankáře, ale definitivní pojistku litvínovského vítězství přidal do prázdné branky Viktor Hubl.

Statistiky utkání

Branky a nahrávky: 18. P. Holík (Zaťovič, Mueller), 40. Mueller (P. Holík, Zaťovič), 54. O. Němec (P. Holík) – 9. V. Hübl (F. Lukeš), 10. Kašpar (Helt), 19. Válek (Piché, F. Lukeš), 54. M. Hanzl (Kašpar), 60. V. Hübl (Trávníček).
Rozhodčí: Horák, Pešina – Gebauer, Lederer.
Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1.
Diváci: 7700 (vyprodáno).
Střely na branku: 30:21.
Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4, 3:5.
Nejlepší htráči utkání: Ondřej Němec (KOM) – Viktor Hübl (LIT)

Sestavy:
HC Kometa Brno: Dostál (21. Vejmelka) – O. Němec (A), Baranka, Štencel, Gulaši, Bartejs, Malec, Barinka – Mueller, P. Holík, Zaťovič (A) – Mallet, Plekanec, Střondala – Vondráček, L. Čermák (C), Hruška – Köhler, R. Zohorna, Kusko.

HC Verva Litvínov: Petrásek (Janus) – Graborenko, Piché, L. Doudera, Ščotka, Suchánek, Baránek, Březák – Válek, V. Hübl (A), F. Lukeš – Kašpar, J. Mikúš, Helt – Petružálek (A), M. Hanzl, Trávníček (C) – Jícha, M. Havelka, Jurčík.