Lední hokej: 4. zápas finále Generali play off extraligy ledního hokeje: HC Kometa Brno - HC Oceláři Třinec 5:2. Kometa vede na zápasy 3:1

19.04.2018....

Doslova v letních podmínkách se ve čtvrtek v brněnské DRFG areně odehrálo čtvrté finálové utkání Generali play-off extraligy ledního hokeje. Po třech odehraných duelech na tom byli lépe hokejisté z na jihu Moravy.

Utkání začali oba týmy velmi aktivně a vyprodaná aréna sledovala hokej, který se musel líbit. Ač šance střídala šanci, první se z gólu radovali domácí. Ve 4. minutě se přesnou střelou prosadil Martin Erat, na jehož projektil neměl Hrubec nárok - 1:0. Nadále se hrál divácky atraktivní mač. Oceláři se mohutně snažili o vyrovnání, což se jim povedlo v 6. minutě, kdy po nahození Krajíčka tečoval puk Roman Valch a rázem byl stav 1:1. Poté si první formace Komety vytvořila zámek, to byl kolotoč, který musel zastavit až faulující Krajíček. Hrubec se musel činit po střelách Hrušky a Erata. Obrana hostů úplně vypadla z role a jen přihlížela. Nicméně se ubránila a musela dát bojovat v oslabení. To však dokázala brněnská pětice využít. Zaťovič našel mezi kruhy Hynka Zohornu a jeho parádní rána nad beton Hrubce skončila v síti - 2:1. První třetina snesla prvotřídní parametry, k vidění bylo mnoho šancí, pohledného hokeje a ve velké vřavě brněnských ochozů se odcházelo do kabin.

Druhá část hry začala obrovskou šancí Hynka Zohorny, kterému přihrál Hruška mezi kruhy, ve velké formě hrající rodák z Chotěboře těsně minul bránu. Jeho chvíle však teprve přišla. Na trestné lavici seděl v polovině utkání Malec, Kometa však zvládla oslabení bez problémů a co víc, dokázala v něm udeřit. Do brejku dva na jednoho se řítila dvojice Hynek Zohorna s Alexem Malletem a kanadský specialista na nájezdy poslal bekhendem puk do horních pater brány - 3:1.

Hosté se ovšem dostali zpět do zápasu velmi záhy. Po čtyřiačtyřiceti vteřinách snížil na rozdíl jediné branky přesně střílící Lukáš Krajíček - 3:2. Netřeba dodávat, že se stále hrálo ve velkém vedru a tempo obou týmů bylo enormní. Hokej parádní a k tomu i padaly góly. Čtyři minuty před druhou sirénou využili Brňané další brejk. Po pravé straně unikl Mallet, jeho záměr sice vystihl třinecký obránce, ale všudybyl Tomáš Vincour se dostal k odraženému puku a propálil pumelicí Hrubce - 4:2. To už bylo na třineckého mága moc a přepustil místo Hamerlíkovi. Ten se ocitl pod palbou prakticky ihned. Jeho mužstvo hrálo ve dvojnásobném oslabení, ale do konce třetiny se stav už neměnil.

Třetí třetinu hrála Kometa velmi organizovaně v obraně. Sice se protivník dostal do několika možností, ale perfektní Čiliak dokázal svůj tým podržet a uklidnit. Hosté to zkoušeli i v power-play, kouč Varaďa za stavu 4:2 častokrát odvolával Hamerlíka, ale početní převahu na ledě dokázala Kometa ustát. Navíc trefou do prázdné pojistil vítězství Brna Martin Dočekal - 5:2.

Kometa tak zvládla oba domácí zápasy a v sérii hrané na čtyři vítězná utkání vede 3:1. nyní se obě mužstva přestěhují do Třince, kde se v neděli 22. dubna od 17. hodin odehraje pátý zápas.

Statistiky

Branky a nahrávky: 4. M. Erat (R. Zohorna), 14. H. Zohorna (Zaťovič, M. Erat), 30. Mallet (H. Zohorna), 36. Vincour (Mallet, Malec), 58. Dočekal (Vincour, L. Čermák) – 6. R. Vlach (Krajíček, Petružálek), 31. Krajíček (Chmielewski, D. Musil). Rozhodčí: Hodek, Pešina – Tošenovjan, Lederer. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7700 (vyprodáno). Střely na branku: 27:30. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 3:1, 3:2, 5:2. Hráči zápasu: Hynek Zohorna - Roman Vlach. Stav série: 3:1.

Sestavy
HC Kometa Brno: Čiliak – Barinka, O. Němec (A), Gulaši, J. Krejčík, Malec, Bartejs – R. Zohorna, Hruška, M. Erat (A) – Zaťovič, P. Holík, Haščák – Mallet, Nečas, H. Zohorna – L. Horký, L. Čermák (C), Vincour – Dočekal.

HC Oceláři Třinec: Hrubec (36. Hamerlík) – Krajíček (C), D. Musil, Jank, Roth, Linhart (A), Matyáš – Rákos, R. Vlach, Petružálek – Dravecký, Marcinko, Rudovský – Adamský (A), Polanský, Svačina – Chmielewski, Cienciala, O. Kovařčík – Kofroň.

Ohlasy trenérů

Kamil Pokorný: Odehráli jsme nejlepší utkání v sérii. Šli jsme brzo do vedení, a i když soupeř vyrovnal, nezlomilo nás to. Měli jsme oproti středě lepší pohyb, řekli si některé zásadní věci a kluci to do puntíku plnili. Bylo tam z naší strany enormní nasazení, velká bojovnost, výborný Čiliak a samozřejmě skvělí diváci, kteří vytvořili výbornou atmosféru.

Václav Varaďa: Měli jsme dobrý start do zápasu, dobrý pohyb, ale srazila nás první branka, kdy jsme propadli v útočném pásmu. Druhá třetina byla z naší strany velmi dobrá, jenže domácím se podařilo dát pěknou branku v přesilovce, sehráli to parádně. Kluci zápas odmakali, ale když třikrát propadneme a navíc ve finále, Kometa toho umí využít. Třetí třetina byla moc těžká, Kometa dobře bránila. Jsem rád, že hráči nic nevypustili, budeme bojovat v dalším nedělním zápase. Chceme sérii vrátit do Brna.

zdroj: HC Kometa Brno, Roman Zajíček

zdroj foto: HC Kometa Brno, Jiří Grulich