Lední hokej: 3. zápas finále Generali play off extraligy ledního hokeje: HC Kometa Brno - HC Oceláři Třinec 3:2. Kometa vede na zápasy 2:1

18.04.2018....

Za cenným druhým bodem v sérii se draly oba dva celky, aktivněji však začala brněnská Kometa. Ve čtvrté minutě mohl skóre otevřít Marcel Haščák, jeho pokus ale Hrubec zastavil. O minutu později se po levé straně utrhl hostujícím hráčům Hynek Zohorna, svižnou střelou ale orazítkoval pouze horní tyč třinecké klece. V čase 5:29 už šli domácí do vedení. Jana Hrušku ve velké šanci sice ještě Šimon Hrubec zvládl pokrýt, kotouč se ale odrazil na úplně volného Tomáše Bartejse, který prostřelil ležícího hrubce a svým druhým gólem v play-off rozburácel brněnskou DRFG Arenu - 1:0.

O dvě minuty později mohlo být srovnáno, když musel složitou situaci řešit Marek Čiliak. Do samostatného úniku se dostal Aron Chmielewski, domácí gólman ale proti polskému útočníkovi včas vyjel a jeho střelu zneškodnil. Pár sekund před koncem úvodní třetiny ještě mohl navyšovat brněnské vedení Luboš Horký, v rozhodující fázi ale netrefil puk ideálně.

Ve druhé části parta kolem kapitána Leoše Čermáka nejprve ubránila dobře sehranou přesilovou hru Třince a následně opět udeřila. V čase 26:14 přešel modrou čáru Luboš Horký, vyhnul se hostujícím bekům a střelou zápěstím překonal Šimona Hrubce - 2:0. Pro Luboše Horkého to byl zároveň první gól v extraligovém play-off vůbec. Za patnáct sekund to bylo opět pouze o jedinou branku. Ondřej Kovařčík stál na konci úspěšné kombinace hostujícího celku a uklidil puk do odkryté brány - 1:2.

Svěřenci hlavního kouče Václava Varadi hráli v polovině utkání svou druhou přesilovou hru, se kterou naložili přesně podle svých představ. Vladimír Svačina našel na pravém kruhu Davida Ciencialu, který prostřelil přesouvajícího se Čiliaka - 2:2. Do kabin se tak po čtyřiceti minutách šlo za nerozhodného stavu. Nutno poznamenat, že Třinec byl v druhé periodě mnohem aktivnější a domácí mohli být rádi, že to bylo právě 2:2.

Hned v úvodu třetí třetiny dostali Brňané k dispozici dvouminutovou početní převahu pět na tři. Tu sice domácí nevyužili, po přesilovce si ale vytvořili tlak v útočném pásmu a třinečtí beci se museli hodně otáčet. Při té příležitosti našel milimetrovým pasem Leoš Čermák Tomáše Vincoura, který si zpracoval puk bruslí a poslal jej do zcela odkryté brány - 3:2.

Hosté se sice dále tlačili do zakončení, na skvělého Marka Čiliaka v brněnské bráně už ale recept nenašli, třináct sekund před koncem navíc hosté špatně střídali při závěrečné hře bez gólmana a definitivně si zmařili naději na druhý bod ve finálové sérii, ve které se tak Kometa poprvé ujímá vedení.

Série na čtyři vítězné utkání pokračuje ve čtvrtek v brněnské DRFG Areně od 17:00. Hráči Komety otočily stav finálové série a po třech zápasech vedou 2:1.

Statistiky

Branky a nahrávky: 6. Bartejs, 27. L. Horký (L. Čermák), 47. Vincour (L. Čermák, J. Krejčík) – 27. O. Kovařčík (Roth), 32. Cienciala (Svačina)

Sestavy
HC Kometa Brno: Čiliak – Barinka, O. Němec, Gulaši, J. Krejčík, Malec, Bartejs – R. Zohorna, Hruška, M. Erat – Zaťovič, P. Holík, Haščák – Mallet, Nečas, H. Zohorna – L. Horký, L. Čermák, Vincour – Dočekal

HC Oceláři Třinec: Hrubec – M. Doudera, Krajíček, Roth, D. Musil, Matyáš, Linhart – Petružálek, R. Vlach, Rákos – Hrňa, Marcinko, Dravecký – Svačina, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, Cienciala, Chmielewski – Kofroň

Ohlasy trenérů

Kamil Pokorný: V první třetině to bylo vyrovnané, my jsme dali gól, který nám hodně pomohl. Po druhém gólu jsme nepochopitelně otevřeli hru a dostali jsme se do problémů. Nepovedla se nám přesilovka 5 na 3, musím ale pochválit kluky, kteří neklesli na mysli, dali gól na 3:2 a pak už jsme to takticky s obrovským nasazením ubránili. Byla tam obrovská touha ten zápas vyhrát a my jsme to zvládli, za což klukům děkuji. Zítra chceme začít líp a odskočit soupeři na dva body.

Václav Varaďa: Odmakali jsme zápas. Netahali jsme za kratší konec, ale nevyvedl se nám vstup do utkání. Bylo to hodně vyrovnané a jsem rád za druhou třetinu, kde tým zabral. Kdybychom dali ještě jeden gól, který by nás posunul do vedení, dostali bychom domácí pod tlak. Děkuji klukům za ubráněná oslabení. Na zítřejší utkání se dobře připravíme a pokusíme se vrátit sérii na náš led za stavu 2:2.

zdroj+foto: HC Kometa Brno, Jiří Grulich