Lední hokej: 29. kolo Tipsport extraligy ledního hokeje 2021/2022 HC Kometa Brno - Rytíři Kladno 5:2

04.12.2022....

Kometa se již od prvních minut dostávala do šancí. Holland prověřil Bowa od červené čáry, kladenský gólman si s dalekonosným projektilem bez obtíží poradil. Následovala velká příležitost Horkého, ale i tentokrát kanadský brankář puk zachytil. Ve 4. minutě už ho však lovil ze sítě. Meluzín přihrál po buly na modrou Kučeříkovi, ten vystřelil a Tomáš Šoustal efektní tečí poslal kotouč do branky ‒ 1:0. Kometa si následně zahrála přesilovku. Do dvoubrankového vedení mohl domácí poslat Vincour, ale nedokázal puk dostatečně zvednout.

V poslední sekundě početní výhody se ve velké šanci ukázal Zbořil, jeho střela skončila pouze na tyči. Druhého zásahu se Brňané dočkali v 10. minutě. Michal Krištof poslal skvělý pas napříč brankovištěm a Marek Ďaloga byl ve správný čas na správném místě ‒ 2:0. Kladenští se k výraznějším šancím dostali až v následné přesilovce. Tou nejvýraznější byla střela Hlavy, ale Sedláček vytáhl skvělý zákrok. V závěru třetiny ještě mohl Šoustal přidat svoji druhou branku, ale trefil pouze Bowův beton.

Kvůli potyčce po skončení první třetiny začala ta druhá ve stavu čtyři na čtyři. Aktivněji se prezentovala Kometa ‒ Vincour hledal Rákose, ale jeho přihrávku v poslední chvíli vystihli kladenští beci. Rytíři přidali na aktivitě, začali hledat skulinky v obraně domácích a nakonec byli úspěšní. Račuk poslal do úniku po křídle Tomáše Plekance, ten napřáhl a překonal Sedláčka ‒ 1:2.

Rozhodčí následně poslali Kladno do přesilovky a Rytíři vyrovnali. Dotchin hledal příčným pasem Ladislava Zikmunda, od jehož brusle se puk odrazil za brankovou čáru ‒ 2:2. Sudí ještě zkoumali, zda nedošlo k úmyslnému kopnutí, ale gól po poradě uznali. Kladenské srovnání nabudilo a dál hýřili aktivitou. V dobrých pozicích se ocitli Hlava a následně Račuk, Kometu od inkasování zachránil jistý Sedláček. Těsně před sirénou se ke střele dostal Šoustal, ale vůbec mu nesedla. Do kabin se šlo za nerozhodného stavu.

Do třetí periody Kometa nastoupila v mnohem lepším rozpoložení. Brňané si zvýšenou aktivitou vynutili přesilovku a dokázali se vrátit do vedení. Krištof nahrál mezi kruhy a Tomáš Vincour vymetl horní růžek kladenské branky ‒ 3:2. O pár vteřin později sudí nečekaně přerušili hru a vyloučili Suchánka za nesportovní chování. A Kometa se i další početní výhody zhostila skvěle. Na první pokus Petera Muellera ještě Bow vyzrál, Krištof však vybojoval puk, poslal ho zpátky na amerického kanonýra a ten se střelou do poloodkryté branky nemýlil ‒ 4:2.

Kladenští se snažili se zápasem něco udělat, naráželi na dobře zorganizovanou brněnskou obranu. Do větších šancí se přesto dostávali Brňané. Po chybě Wooda se Mueller ocitl před brankou zcela sám, brankáře Rytířů ale nepřekonal. Domácí se ještě jednou dostali do přesilové hry. Bartejs našel na kruhu Petera Muellera, ten překonal Bowa mezi betony a Winning Group Arenou se rozeznělo „Né, pětku né“ ‒ 5:2. Kometa v závěru zápasu nenechala nic náhodě a mohla slavit tři body.

Ohlasy trenérů

Jiří Kalous (HC Kometa Brno): Měli jsme skvělý vstup do zápasu, dostali jsme se do vedení 2:0, které jsme mohli v první třetině ještě navýšit. Tu hodnotím jako velmi dobrou. Ve druhé třetině soupeř převzal iniciativu, z naší strany to bylo hodně nervózní. Přestali jsme hrát co jsme chtěli a nabídli jsme soupeři vyrovnání. Můžeme být rádi, že neodskočil do vedení. Snažili jsme se před třetí třetinou tým uklidnit. Věděli jsme, že si nějaké šance vytvoříme. Druhá třetina zanechala následky hlavně po psychické stránce, ale hráči opravdu bojovali a rvali se, aby vítězství zůstalo doma. Jsem strašně rád, že se to povedlo a děkuji týmu, že to zvládl. Je nám jasné, že zvlášť v domácím prostředí musíme body získávat, což v poslední době nebylo pravidlem a jsem rád, že jsme dnes tři body urvali.

Jiří Burger (Rytíři Kladno): Zápas se mi nehodnotí vůbec dobře. První třetina byla z naší strany velice špatná, scházel nám pohyb i důraz. Ve druhé třetině jsme se parádně vrátili do zápasu, tak nějak bychom si představovali naši hru. Třetí třetinu, k tomu nemám co říct. Co jsme si tam dovolili... to bych musel být sprostý. Nezbývá mi než pogratulovat domácím ke třem bodům.

Statistiky

Branky a nahrávky: 4. T. Šoustal (Kučeřík, Meluzín), 11. Ďaloga (Krištof, R. Holland), 43. Vincour (Bartejs, Krištof), 44. P. Mueller (Krištof, Vincour), 57. P. Mueller (Bartejs) – 31. Plekanec (Račuk, K. Wood), 34. Zikmund (Dotchin, K. Wood).

Rozhodčí: Šír, Vrba – Axman, Kajínek.

Vyloučení: 3:5.