Lední hokej: 27. kolo Tipsport extraligy ledního hokeje 2017/2018 HC Kometa Brno – HC Oceláři Třinec 2:3 (0:0, 2:1, 0:2)

29.11.2017....

V netradiční den, ve středu, se v městě pod Špilberkem odehrál šlágr 27. kola Tipsport extraligy ledního hokeje, když domácí Kometa Brno, které před utkáním patřilo se 45 body 4. místo, hostila Oceláře Třinec, kteří na tom byli před zápasem o jedno místo lépe, tedy třetí s dvoubodovým náskokem na brněnský tým. V sestavě domácích se po zranění objevil Svoboda. Na seznamu nemocných je stále Malec. V týmu Třince naopak nenastoupili brněnský rodák Jiří Polanský, mladý Jan Bartko, který je synem bývalého skvělého motokrosaře a později jezdce Supermota Pavla Bartka z Nového Jičína, dále Severomoravanům chyběli Dravecký, Hrňa, Svačina, Roth, Petružálek.

Úvod zápasu vyzněl mnohem lépe pro hosty z Třince. Již ve 30 sekundě to byl jejich nejlepší muž kanadského bodování Růžička, který se ocitl v bezprostřední blízkosti Čiliakovi klece, který jeho střehu dokázal vyrazit. Ve 2. minutě to byli opět hosté. Irgl s Ciencialou jeli dva na jednoho, prvně jmenovaný si stáhl puk na střed hřiště a pokusil se jej protlačit mezi Čiliakovy betony, brněnský gólman opět úspěšný. Poté si hosté také zahráli přesilovou hru, když na trestnou lavici zamířil Vincour. Po návratu brněnského útočníka na led se teprve domácí dostali do tlaku. V 6. minutě  měl obrovskou příležitost Hruška, který sám z pravé strany neprostřelil Hamerlíka, následně se puk dostal k Zaťovičovi, který u levé Hamerlíkovy tyče nepřehodil beton třineckého gólmana. V 11. minutě byl ve velké šanci hostující Rákos.Ten si vybruslil mezi kruhy, ale jeho střela mířila nad branku. Závěr 1. třetiny patřil domácím, kteří ale nedokázali využít několik slibných šancí, včetně nevyužité přesilovky při vyloučení Adamského. Ve 20. minutě se Erat dostal před Hamerlíka, zkusil kličku do bekhendu, ale hostující gólman jeho pokus vyrazil. Puk se ale odrazil přímo před Zaťoviče, který skákavý puk nedokázal usměrnit do sítě.

V první velké šanci 2. třetiny se ocitl domácí Svoboda, jenž se ocitl u pravé tyčky Třinecké branky, ale puk nakonec přes Hamerlíka neprotlačil. Ve 27. minutě Erat ujížděl sám na Hamerlíka, jeho bekhendový pokus mezi betony ale nevyšel. Skóre se poprvé v zápase měnilo ve 31. minutě, kdy Kometa hrála přesilovou hru. Nepovedená střela z mezikruží skončila na hokejce Horkého, který sice Hamerlíka na první pokus nepřekonal, kotouč se k němu ale dostal zpět a mladý brněnský útočník jej pod Hamerlíkem poslal za brankovou čáru. Asistenci zaznamenal Mallet, 1:0. Ještě v téže minutě Svoboda mohl přidat další branku. Hruška jej vybídl od mantinelu a brněnský útočník najížděl sám na Hamerlíka, střela se mu ale vůbec nepovedla. Ve 32. minutě hosté rychle vyrovnávali. Oceláři měli ponechanou výhodu a kombinovali v útočném pásmu. Kotouč dostal na levém kruhu na hokejku Růžička, který vyslal bombu na Čiliaka, který nedokázal utěsnit prostor mezi tyčkou a svým tělem, 1:1. Ve 34. minutě se hnali sami na jediného obránce Horký s Dočekalem, prvně jmenovaný vzal koncovku na sebe, ale tentokrát jej Hamerlík vychytal. Ve 35. minutě, když hosté hráli přesilovou hru, se puku zmocnil Erat, pláchl obráncům po levé straně a téměř z rohu kluziště poslal puk před bránu na zcela volného, z druhé vlny najetého, Zaťoviče, pro kterého nebyl problémem poslat puk za překvapeného Hamerlíka. Ve 39. minutě zamířil na trestnou lavici domácí Haščák za napadení. Paradoxně to byla ale zase Kometa, která se dostala do šance.

V rozmezí 43. a 44. minuty to byli Brňané, kteří se jmenovitě Hruškou a Malettem dostali do velkých šancí, ale ani jeden z nich se gólově neprosadil. Jako blesk z čistého nebe přišel šok pro domácí ve 47. minutě. Ciencialovu ránu tečoval mezi kruhy Chmielewski a Čiliak byl proti jeho zásahu naprosto bezmocný, 2:2. Asistenci si připsali Cienciala a Kovařčík. V polovině 3. třetiny přišla opět obrovská příležitost hráčů Komety. To se do rychlého protiútoku dostal Malett, ale jeho pohotovou střelu zastavila tyč. V 52. minutě se v brejkové příležitosti ocitl Rákos, ale ani jemu se vsítit gól nepovedlo. V 56. minutě hostující obránce odjel na střídačku a nesledoval kde je puk, ten si přebral  Erat a jel s Nečasem dva na jednoho. Oba jmenovaní si dvakrát vyměnili puk před brankou, ale ani jednomu útočníkovi se nepodařilo jej poslat do brány. Když se již zdálo, že na řadu přijde prodloužení, přišel v čase 59:14 pro domácí tým obrovský šok.  Marcinko poslal kotouč před branku kam si najel Růžička, jenž dokázal usměrnit puk pod Čiliakovým betonem za brankovou čáru, 2:3. Oceláři si odvážejí všechny tři body. Nejlepšími hráči utkání vyhlášeni hostující Růžička a ze strany Komety Erat.

Branky a nahrávky: 31. Horký (Mallet), 35. Zaťovič (M. Erat) – 32. Martin Růžička (Krajíček, M. Doudera), 47. Chmielewski (Cienciala, O. Kovařčík), 60. Martin Růžička (Marcinko, Rákos)

HC Kometa Brno: Čiliak (Vejmelka) – Barinka, O. Němec, Gulaši, J. Krejčík, Bartejs, Štencel – Zaťovič (A), Hruška, M. Erat (A) – Mallet, Nečas, H. Zohorna – Dočekal, L. Čermák (C), Horký – T. Svoboda, Vincour, Haščák – R. Zohorna.

HC Oceláři Třinec: Hamerlík (Hrubec) – Krajíček (C), M. Doudera, Linhart, D. Musil, L. Kovář, Adámek, Jank – Rákos, Marcinko (A), Martin Růžička – Chmielewski, Mikulík, Christov (A) – Adamský, Cienciala, Irgl – M. Kovařčík, O. Kovařčík.

Rozhodčí: Hribik, Pražák – Frodl, Komárek