Lední hokej: 13. kolo Tipsport extraligy ledního hokeje 2022/2023 - HC Sparta Praha - HC Kometa Brno 2:3

22.10.2022....

Šlágr 13. kola mezi Spartou a Kometou se hrál v parádní kulise a dle očekávání přinesl i rekordní návštěvu letošní sezony. Do O2 areny si našlo cestu 13 111 diváků! Ti sledovali od první do poslední minuty perfektní hokejovou bitvu, v níž Kometa domácí Spartu ani jednou nepustila do vedení. Hostům se sice jednobrankovou ztrátu na startu první části podařilo stáhnout, avšak na další dvě modrobílé branky už reagovala pouze jednou. Do Brna tak z Prahy míří veledůležité tři body a čtvrtá výhra v řadě!

Ústřední postavou prvních minut byl brněnský brankář Dominik Furch, když zneškodnil hned několik sparťanských šancí. Tu největší měl ve 4. minutě Michal Řepík, jenž od modré čáry mířil na branku úplně sám, na strážce brněnské svatyně však nevyzrál. Kometa tak úvodní nápor přestála a byla to ona, která naplno udeřila jako první. Jakub Flek z předbrankového prostoru nádhernou zadovkou našel Luboše Horkého, před nímž už se jímala jen prázdná branka – 0:1.

Chvíli na to mohli fantastickou kulisou hnaní Brňané slavit znovu. Ďaloga svým typickým způsobem rozkmital brusle, ve středním pásmu si narazil s Flekem a z levé strany se řítil prakticky sám na Kováře. Jeho typické sólo se mu však nepodařilo gólově zakončit. Kometě se následně podařilo ubránit oslabení po vyloučení Sallinena ze 12. minuty, nicméně vzniklý tlak nakonec k vyrovnávací brance přeci jen vedl. V 15. minutě vyřešil Jakub Konečný přečíslení střelou na bližší tyč, která Furchovi proletěla pod vyrážečkou – 1:1. Kometa následně ubránila další oslabení po druhé vyloučení Sallinena a do šaten se tak šlo za vyrovnaného stavu.

Lepší vstup do druhé dvacetiminutovky měli jednoznačně Brňané, kteří si vytvořili tlak a dostali se do několika zajímavých šancí. Za zmínku stojí Gulašiho pumelice po nabídce od Koblížka, nicméně na tu ještě stačil Kovář ve sparťanské brance. Ledy se tak hnuly až v polovině zápasu. To se úplně sám na branku řítil Tomi Sallinen, jehož střela mezi betony ještě do branky neprošla. To však neplatí o následné ráně Kratochvíla z pravého kruhu, kterou na poslední chvíli mimo dosah gólmana tečoval Adam Zbořil – 1:2.

V následném oslabení znovu ukázal svoji extratřídu Dominik Furch, když nejdříve zlikvidoval Tomáškovu ránu z levého kruhu po křižném pasu Řepíka. Chvíli na to si poradil i se samostatným únikem Jakuba Konečného. I díky jeho zákrokům tak ve 36. minutě mohla modrobílými barvami nabitá O2 arena slavit znovu. Parádní sólo po levém mantinelu totiž vystřihl vyhlášený rychlík Radek Koblížek, který se dostal až před branku a k bližší tyči nechytatelně zakončil – 1:3.

Na startu třetího dějství pro změnu tlačili Pražané. Ve 46. minutě se zopakoval souboj z první třetiny, když se sám na branku řítil Řepík. Stejně jako v prvním případě však narazil na skvělého Furcha. Chvíli na to si roli brankáře zkusil i Tomáš Kundrátek, který na poslední chvíli po gólmansku zlikvidoval dorážku Simona. Kontaktní gól ale přeci jen přišel, pumelice od modré čáry z hole Martina Janduse prostřelila všechno a všechny a zastavila se až o síť – 2:3.

V 56. minutě dostal vyrovnávací gól na zlatém podnose Vitouch, nicméně proti jeho střele ze slotu znovu zaúřadoval Furch, když ji konečkem lapačky vytěsnil. Chvíli na to z totožné pozice pálil i Němeček, avšak ten branku pro změnu přestřelil. Na samém konci to ještě Sparta zkoušela v šesti, ale modrobílí nezměrnou bojovností a obětavostí výhru uhájili. Do Brna tak putují tři body, čtvrtá výhra v řadě a hlavně výhra v hokejové klasice!

Ohlasy trenérů

Patrik Martinec: Samozřejmě jsme zklamaní, že jsme zápas prohráli. Chtěl bych pochválit hlavně fanoušky, kteří vytvořili skvělou atmosféru. Naši hráči bojovali, myslím si, že v závěru třetí třetiny se nám dařilo Brno přehrávat, ale bohužel jsme nebyli efektivní. V důležitých momentech zápasu se nám nepodařilo využít přesilovky, i proto jsme prohráli

Martin Pešout: Do zápasu jsme dobře vstoupili, ale na konci první třetiny Sparta vyrovnala. Ve druhé třetině jsme se znovu nastartovali a odskočili jsme na dva góly. Zbytečnými fauly na přelomu druhé a třetí třetiny jsme ale Spartu pustili zpět do hry. Konec zápasu byl o bojovnosti, musím přiznat, že nás tam Sparta tlačila a i díky skvělému Furchovi jsme vedení ubránili.

Statistiky
Branky a nahrávky: 15. Konečný (M. Vitouch), 49. Jandus (D. Vitouch) – 8. Horký (Flek, Holík), 30. Zbořil (Kratochvíl), 36. Koblížek (Furch).
Rozhodčí: Šír, Obadal – Frodl, Svoboda.
Vyloučení: 1:5.