Lední hokej: 13. kolo Tipsport extraligy ledního hokeje 2018/2019: HC Kometa Brno - PSG Berani Zlín 3 : 2 po nájezdech

24.10.2018....

Statistiky

Branky a nahrávky: 4. Mueller (P. Holík, Kašpar), 7. L. Čermák (Kašpar, L. Horký), rozh. náj. Zaťovič – 17. Kubiš (J. Ondráček, Zbořil), 39. Freibergs (Šlahař).. Rozhodčí: Hejduk, Petružálek – Polák, Svoboda. Vyloučení: 7195. Využití: 6:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 7195. Střely na branku: 29:32. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2.

Sestavy
HC Kometa Brno: Vejmelka – O. Němec (A), Barinka, Štencel, Gulaši, Bartejs, Mikuš – Mueller, P. Holík, Zaťovič (A) – L. Horký, L. Čermák (C), Kašpar – Mallet, Hruška, Plášek ml. – Köhler, Střondala, R. Zohorna.

PSG Berani Zlín: J. Sedláček – Freibergs, Ferenc, Gazda, Valenta, Nosek (A), Zbořil, Padrnos – Kubiš (C), Fořt (A), J. Ondráček – Herman, Honejsek, Šlahař – E. Kulda, Fryšara, Čachotský – Poletín, P. Sedláček, Popelka.

Kometa nastoupila do moravského derby ve velkém stylu a již od prvních minut dělala zlínské obraně značné problémy. Brňané si díky velké aktivitě v úvodu vynutili faul zlínského Valenty a přesilovou hru bleskově využili. Psal se čas 3:14, když si Petr Holík vyměnil kotouč s Lukášem Kašparem a přihrávkou přes šíři pásma našel v ideální střelecké pozici Petera Muellera, ten na nic nečekal a pohotovou střelou propálil brankáře Sedláčka. Tlak brněnské Komety neustával ani za rovnoměrného počtu hráčů na ledě a brněnská aktivita přinesla opět kýžený efekt v čase 7:00. Lukáš Kašpar svou jízdu zakončil efektní zadovkou, kterou vyzval ke skórování Leoše Čermáka, brněnský kapitán předloženou nabídkou nepohrdl a brankáři Sedláčkovi nedal sebemenší šanci.

Zlín se jen stěží dostával přes střední pásmo, pozorná obrana Komety neumožňovala Beranům příliš možností k hokejové kreativitě. Žlutomodří se mohli chytit v počátku druhé desetiminutovky první třetiny, kdy v krátkém sledu hráli dvě početní výhody v řadě. Jenže největší příležitost se zrodila na straně Komety, když v 15. minutě utkání vystihl zlínskou kombinaci Martin Zaťovič a vyrazil do protiútoku podporován Peterem Muellerem. Zaťovič nakonec vzal zakončení na sebe a nemířil vůbec zle, k dokonalosti však scházely milimetry, neboť brněnský útočník rozezvonil tyč Sedláčkovy brány. Ševci pak dokázali v závěru první třetiny vytěžit z minima maximum, to když Zbořilovo nahození zachytil Ondráček a prostrčil kotouč na Pavla Kubiše, jenž si puk těsně před Vejmelkou stáhl do kličky a poslal jej do brněnské branky. Kometa se však nenechala vyvézt z míry a do první sirény byla nadále aktivní.

Prostřední dějství zahájil aktivně soupeř ze Zlína, ale v úvodním náporu se výrazně neprosadil. Kometa dokázala zlínský hlad po gólech ubránit, ale sama to měla o poznání těžší než ve třetině úvodní. Obě mužstva sváděla tuhé boje o kotouč ve středním pásmu. Až teprve závěrečné okamžiky druhé třetiny přinesly chvíle vzruchu. Nejprve se podařilo Zlínu srovnat stav utkání, když přesilovou hru v čase 38:52 využil lotyšský obránce Ralfs Freibergs. Kometa si mohla záhy vzít vedení zpět, tvrdou ránu v podání Jana Hrušky Sedláček pouze vyrazil na hůl Karla Pláška, mladému útočníkovi však v poslední chvíli kotouč sjel z hole. V úplném závěru druhé třetiny pak ještě Zaťovič vyzýval ke skórování Holíka, Sedláček se však stačil včas přemístit. Druhá třetina tak skončila za nerozhodného stavu 2:2.

Třetí část se nesla v podobně bojovném duchu jako prostřední dějství. Nicméně Kometa mohla utkání rozhodnout ve svůj prospěch, Martin Zaťovič se dostal do výhodné střelecké pozice, odkud však trefil pouze připravenou lapačku brankáře Sedláčka. Rozhodnutí se do konce třetí třetiny nedostavilo a utkání dospělo do prodloužení.

Ve hře tři na tři byl dvouminutovým trestem potrestán Mueller. Před Vejmelkou se činilo hlavně duo Herman - Šlahař, ale brněnský brankář se nenechal překonat a Kometa oslabení i prodloužení ustála bez úhony.

Definitivní rozhodnutí tak musely přinést až samostatné nájezdy. Oba brankáři byli stoprocentní až do třetí série, ve které Sedláčka překonal pohotovým zakončením Martin Zaťovič. Zlínští střelci marně hledali odpověď na přesnou trefu brněnského útočníka a Kometa tak mohla oslavit zisk bonusového druhého bodu.

Slova trenérů

Kamil Pokorný: Zlín měl za sebou dobré výsledky a my jsme věděli, že to nebude jednoduché. Start do utkání byl jako z říše snů. Do 7. minuty jsme vstřelili dvě branky, dvanáct minut jsme pak soupeře nepustili do hry. Pak přišla dvě oslabení, kdy se soupeř nadechl a poté vstřelil kontaktní branku. Naráz byl z toho úplně jiný zápas, soupeř byl ve druhé třetině aktivnější. Extrémně nás podržel Karel Vejmelka, znovu jsme se museli bránit přesilovým hrám soupeře. Do třetí třetiny se šlo kdo s koho, bylo to opatrné z obou stran a bylo otázkou, komu se podaří vstřelit branku. Nikdo však rozhodnout nedokázal, takže se šlo do prodloužení, kde jsme si to opět zkomplikovali vyloučením, musím vypíchnout kluky, kteří obětavě ubránili oslabení 4 na 3, možná i díky tomu se k nám pak v samostatných nájezdech přiklonilo štěstí. Samozřejmě bereme dva body, ale po takovém vstupu do utkání je třeba lépe kontrolovat hru a nepouštět soupeře do hry.

Robert Svoboda: Utkání jsme začali málo statečně. Domácí nás dostali pod velký tlak hned v úvodu a z prvního oslabení jsme inkasovali. Celkově prvních deset minut utkání bylo z naší strany moc špatných. Na konci první první třetiny se nám podařilo vstřelit branku a to nás do dalšího průběhu zápasu povzbudilo. Druhou třetinu jsme byli výrazně aktivnější, srovnali jsme a měli jsme další příležitosti. Pak už z naší strany vypadal zápas solidně. V prodloužení jsme měli vyložené šance na rozhodnutí zápasu včetně přesilové hry, což nás trochu mrzí, na druhou stranu jsme rádi, že jsme v Brně bodovali.

zdroj+foto: HC Kometa Brno