Kvalifikaci MotoGP na Gran Premio d'Italia TIM 2016 v Mugellu vyhrál Valentino Rossi

21.05.2016....

Nejlépe druhou část kvalifikace začal vítěz tréninků Andrea Iannone časem 1:46,727, těsně za ním byl Marc Marquez, Lorenzo, Petrucci a Espargaro. Hned v následujícím kole do boxů zamířili Iannone, Lorenzo, Espargaro, Redding a Pirro. Ostatní jezdci se ještě pokoušeli o zajetí dalšího rychlého kola. Pedrosa se v té době posunul na místo čtvrté, Rossi na osmé a Viñales ke konci kola ještě zrychlil, atakoval první čas Iannoneho, ale o 23 tisícin za Italem zaostal. Pak se i tito jezdci vybrali do svých boxů na výměnu pneumatik.

Na dráze se vystřídali s jezdci, kteří z dráhy sjeli dříve, s Iannonem a Lorenzem, Lorenzo nejel nijak výrazně rychle, ale Iannone zase zrychloval v každém sektoru a v cíli z toho bylo zlepšení času o jednu desetinu. Čas si zlepšil i Lorenzo, ale pozici si nezlepšil a byl zatím čtvrtý, když opět zajel do boxů.

Čtyři minuty před koncem už byli na dráze všichni jezdci, jediný Lorenzo byl v boxech. V posledních minutách zrychlovali všichni, když jich několik jezdilo ve vláčku vedeném Marcem Marquezem, který v polovině kola s Doviziosem zpomalil. Výrazně před koncem zrychlili Redding na šestém místě a Petrucci na pátém a zároveň i Valentino Rossi, který se půl minuty před koncem dostal na první místo, když svého krajana překonal o jednu desetinu.

V rychlém kole však byli i ostatní jezdci, zejména však Viñales a Marquez, který však ke konci zpomalil. Maverick Viñales vypadal, že dokáže Valentina překonat, ale v posledním úseku ztratil asi jednu desetinu a skončil na druhém místě a posunul se tak před Andreu Iannoneho. Čtvrtý skončil Marquez, pátý překvapivě Lorenzo, šestý Aleix Espargaro, sedmý Pedrosa, osmý Smith, devátý Petrucci a desítku nejlepších uzavírá Scott Redding. Jedenácté místo nakonec vybojoval testovací jezdec Ducati Michele Pirro a dvanáctý skončil Yonne Hernandez.