Králem Supercross de Paris 2022 se stal KEN ROCZEN

13.11.2022….
Pařížská La Défense Arena je multifunkčním stadionem, kde se nejvíce odehrávají utkání ragby. Výstavba největšího stadionu v Evropě byla zahájena v roce 2013 a v roce 2017 byl zahájen její provoz. Tribuny tvoří písmeno U a na straně, kde právě diváci nejsou je obrovská obrazovka velikosti sedmi tenisových hřišť. Poprvé se zde superkrosový závod odjel hned v roce zahájení provozu, 2017. Pořadatelé byli nuceni navést 270 kamiony 3300 krychlových metrů zeminy. La Défense Arena je také zajímavá tím, že přímo na ploše, těsně za startem bylo umístěné depo závodních strojů, s kamióny a dodávkami.

Sobotní i nedělní 39. ročník Supercross de Paris dříve jezdící v legendární hale Bercy a chvíli i na stadionu v Lille zahájila více než půl hodinová laserová show. Před přestavením pětice nejlepších, Tomac, Roczen, Webb, Musquin, Soubeyras, vystoupil na vozík paralyzovaný raper s písní o Supercross de Paris, kterého například Roczen doprovázel na bubny, Tomac na baskytaru, Souberas na klávesy. Poté se na ploše objevili FMX jezdci, jako třeba Mat Rebeaud, jenž sedlal elektrický motokrosový speciál, či mistr světa v FMX David Rinaldo, který na své dvoutaktní Yamaze 250cc skočil  Front flip tsunami. Diváky nadchl i legendární Španěl Edgar Toronteras. Jeho následné beatboxové vystoupení dostalo po oba dny vyprodanou arénu do varu, který zakončila divácká „mexická“ vlna, která šla v sobotu z leva do prava a v neděli naopak.. Toronters je znám českých fanouškům FMX, když jsme jej viděli jak v prvním ročníku FMX Gladiator Games Marka Rejmana, tak i v tom posledním.  Na start se postavili, a několik kol odjeli, malí jezdci na elektrických strojích. Jeden z nejlepších francouzských motokrosových, superkrosových a silničních závodníků (MS 500ccm v týmu Kenny Roberts - Yamaha) historie Jean Michel Bayle (dvojnásobný mistr světa v motokrosu, několika násobný šampion AMA Supercross) předal vítězi soutěže Honda France svůj retro dres a vítěznou cenu Hondu 110 CRF. Čestné kolečko vítězů, si odjel i vítěz série FIM MXE Timotei Cez (elektro KTM). Tomu na cílovém skoku poblahopřál i ve Francii nesmírně populární Marvin Musquin. Mimochodem na obrazovce probíhaly ukázky ze závodů této série a dokonce i z dvou závodu z Lokte nad Ohří. Zajímavou disciplínou byl běh na jedno kolo. Na startu s řídítky v ruce stálo dvacet pět SX běžců. Vítězové získali opravdu super cenu, čtyřtaktní PitBike značky Yamaha.

První nedělní závodní program patřil Superpole těch vůbec nejlepších z kategorie SX1. Z vítězství se radoval Roczen, před Musquinem, Webem. Krizovou situaci zažil Tomac, když nedoskočil jeden z trojskoků a jej tak tak skončil nezraněn.

V jízdě Sprint 1 na 8 minut + 1 kolo  vyhrál Roczen, před Musquinem, Tomacem, který se musel probíjet po startu z venkovních pozic, podobně jako Bryaton. Po této jízdě se divákům představil Zach Pichon, kterého si jistě pamatujete ze startů v FIM Mistrovství světa MX2. V současné době jezdí syn Mickaela Pichona (38 vítězných Grand Prix) velmi úspěšně v továrním týmu Sherco, FIM Mistrovství světa v Enduru.

Ve Sprint 2 na 10 minut + 1 kolo nejlépe odpálil Tomac, před Musquinem a třetím Roczenem, který se ještě v prvním kole dostal do vedení a v kole druhém předjel i Tomaca. Následně Webb předjel Musquina. Domácí klenot musel odolávat tlaku Braytona, kterému ovšem v polovině jízdy podlehl. Za nejlepším Francouzem byl šestý Soubeyras. První vážný pád, se odehrál, asi tři kola před cílem, kdy na cílovém skoku tvrdě upadl na hlavu a ruku Thomas Ramette. V předposledním kole se na třetí místo před Webba dostal Brayton. Bitvu o vítězství pro sebe bral s náskokem necelé sekundy Roczen před Tomacem.

Na řadě byla poslední jízda večera nazvané Finále a do něj šel s osmi body Roczen a s devíti Tomac. Do ní nejlépe, i když těsně odstartoval Roczen a získal 500 Euro za vítězný holeshot. Těsně za osmadvacetiletým rodákem z tehdejší východoněmecké Apoldy se držel Tomac. Na dalších místech se jezdci seřadili: Webb, Brayton, Musquin, Roussaly z Velké Británie, Soubeyras, a další. V páté minutě chyboval Webb a bylo velkým štěstím, že neupadl a „jen“ vyjel mimo trať, do dalších bojů se dvounásobný superkrosový mistr světa vydal na pátém místě. Tomac se nevzdával a neustále se snažil na Roczena dotáhnou. Odstup mezi nimi byl po celou dobu cca jedna sekunda. Vítězem poslední jízdy vydařeného víkendu se stal Roczen, před Tomacem, Braytoenm, Musquinem, Webbem a šestým Soubeyrasem. Králem Supercross de Paris 2022 se stal nakonec právě KEN ROCZEN!!!

V kategorii SX2 se z celkového vítězství radoval a Princem Supercross de Paris se stal Australan Matt Moss.