Koukalová třikrát minula terč. Navzdory skvělému běhu skončila třináctá.

17.12.2016....

Celkem 29.000 fanoušků sledovalo sprint žen III. kola Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Šestadevadesát startujících biatlonistek jim nabídlo strhující podívanou. České reprezentantky se tentokráte do elitní desítky neprobojovaly, ale ani se neztratily. Gabriela Koukalová obsadila 13. místo, Veronika Vítková skončila 16. a Eva Puskarčíková doběhla 21. Do stíhacího závodu nepostoupily Lucie Charvátová (64.) a Markéta Davidová (69.). Svého prvního vítězství v kariéře dosáhla Ruska Tatiana Akimovová z Ruska před Anais Chevalierovou z Francie a Američankou Susan Dukleeovou. Výborně vyšel závod francouzkám, za druhou Chevalierovou doběhla šestá Braisazová, osmá Bescondová, 11. Dorinová-Habertová a 12. Aymonierová!

Ženy závodily také pod dohledem šéftrenéra

Na straně českých žen možná nestálo štěstí, ale určitě tam byla přemíra očekávání, možná i nervozita. U všech se to projevilo zejména při položce vstoje, kterou měly všechna děvčata horší, než svoji ležku. Veronika Vítková i Eva Puskarčíková ještě závod ustály. Vleže byly bezchybné, vstoje minuly pouze jeden terč. Vleže trefila všech pět terčů i Gabriela Koukalová a vedla s více než desetisekundovým náskokem…
Příkladem negativního vlivu odpovědnosti ale byla v jejím případě položka vstoje. První ránu odložila a netrefila. Vůbec se pak nedostalo do správného střelecké rytmu. Po pěti výstřelech se jí vysmívaly tři černé terče. Tlak pod jakým střílela dokládá i čas střelby – 39 sekund, v souhrnu až 89. čas! Přitom Gabriela byla na trati vůbec nejrychlejší, a to dokonce přes pád bezprostředně před cílovou rovinkou. Tak trochu, řečeno lidově, „Den Blbec“.

Horší stojku měly i Lucie Charvátová a Markéta Davidová. Prvně jmenovaná v poměru s ležkou 2-3, druhá 1-2.

Ženy, sprint 7,5 km

Gabriela Koukalová byla ve stopě nejrychlejší z celého startovního pole

Gabriela Koukalová
13. místo, odstup 36,8 s, střelba – 0-3, 1. běh (+19:35,2 min), 78. střelba (+29,0 s)
„Dneska se mi jelo skvěle, měla jsem takovou bojovou náladu. Ani si už nepamatuju, kdy jsem se naposledy na lyžích cítila silnější. Ani v posledním kole mi nedošlo, takže jsem krásně slyšela ségru na kopci, která tam zněla jako štěkající pes… Bohužel na stojce jsem byl hodně nervózní. Trochu foukalo, snažila jsem se rány precizovat, prostě přemíra snahy a výsledkem bylo, že se mi rozklepaly nohy. Vůbec jsem tu atmosféru neustála. Ale tím to pro mě neskončilo. Asi 300 metrů před cílem jsem chytla nějaký kámen, šla jsem k zemi a málem jsem přitom vypadla z trati. Musela jsem ztratit dost, bylo to na přechodu před sjezdem. Desítka mi tak asi utekla, ale fanoušci na mě stejně volali, že mě milují. Děkuji jim moc, je to dobré vědět!“

Veronika Vítková
16. místo, odstup 41,6 s, střelba – 0-1, 19. běh (+58,5), 30. střelba (+15,0 s)
„Nevyvarovala jsem se chyby, tentokrát vstoje. O to větší mám radost z ležky, kterou jsem konečně dokázala zastřílet bezchybně, protože je to určitě moje kritičtější disciplína. Cením si také toho, že jsem stojku po první chybě zvládla, zkoncentrovala jsem se a dostřílela jsem ji čistě. Snad to je pro mě takový malý posun kupředu. A atmosféra? Na trati jsem se necítila úplně ideálně. Ale je zásluhou fanoušků, kam jsem se dostala, skvěle mě hnali kupředu, zkrátka byli super! Díky.“

Eva Puskarčíková doběhla

Eva Puskarčíková doběhla ve sprintu 21., s odstupem jen něco málo před 50 sekund a nadějí do stíhačky

Eva Puskarčíková
21. místo, odstup 52,9 s, střelba – 0-1, 30. běh (+1:10,3 min), 20. střelba (+13 s)
„Trať mě dnes dala hodně zabrat, protože sníh byl rozdrolený a na mnoha místech se vytvořily plotny. Dokonce jich v závodě přibývalo, čím více tam holek plužilo. Proto bylo hodně obtížné hledat vhodnou stopu. Vůbec netuším, co jsem vstoje udělala za chybu, snažila jsem se každou ránu maximálně hlídat. Bohužel to nevyšlo, je to škoda, ale ještě to stou jednou úplně špatně nedopadlo. Velké díky patří divákům, byli super, krásně mě hnali!“

Lucie Charvátová s fanoušky. Díky za podporu!

Lucie Charvátová
64. místo, odstup 2:00,7 min., střelba – 2-3, 12. běh (+48,9), 20. střelba (+13,0 s)

Markéta Davidová
69. místo, odstup 2:08,9 min., střelba – 1-2, 36. běh (+1:17,5), 92. střelba (+36,0 s)
„Tratě tady dobře znám z Českých pohárů. Nejsou tu extra velké kopce, ale závodník musí stále pracovat, z tohoto pohledu jsem nešla jsem do ničeho neznámého. Rozdíl byl v atmosféře, to bylo něco neskutečného. S holkama jsme si o tom povídaly, ale vlastně jsem nevěděly, co vlastně od té spousty lidí čekat. Přestože mi to na trati moc nešlo, diváci mě hnali, že to prostě nešlo nejet. Byli bezvadní. Možná ty moje běžecké pocity souvisely s tím, že nejsem zvyklá závodit tak pozdě. V IBU Cupu startujeme obyčejně ráno, nebo hned po poledni. Ráda bych tu alespoň ještě jeden den zůstala a zafandila u trati. A co mi závod ukázal? Že musí ještě hodně makat!“

Náš komentář: „Atmosféra v Novém Městě brala dech, dojímala, přinášela radost, smutek i uznalý potlesk. Atmosféra v Novém Městě nadchla, ale možná taky trochu znejistěla. Znejistěla české reprezentantky, a to se projevilo zejména ve stojce, po relativně vydařených ležkách a velmi nadějných pozicích. Ano, navnaděni předchozími výsledky jsme od českého kvinteta čekali možná lepší umístění, umístění v Top Ten. Na druhou stranu je třeba vidět, že trojice, která postoupila do stíhacího závodu, bude na trať vyrážet s malými odstupy. Po nadějích rozhodně není. Držme pěsti, palce a fanděme!“