Konečné zhrnutí v TZ za MS FMX. Libor Podmol, po pádu, "až" čtvrtý, premiérově vyhrál Maikel Melero

Konečné zhrnutí v TZ za MS FMX.  Libor Podmol, po pádu, "až" čtvrtý, premiérově vyhrál Maikel Melero

11. 11. 2013...

Předposlední závod série "Night of the Jumps" letošního roku byl oslavou freestyle motokrosu. V Liberci nechyběly dramatické momenty, překvapení, radost, ale i smůla našich jezdců ve finále. Překvapivý vítěz Maikel Melero dokázal vyhrát z šestého místa z kvalifikace a potvrdil, po druhém místu z Rigy, vzestupnou tendenci svých triků. Největší favorit a miláček publika Libor Podmol vyhrál kvalifikaci. Ve finále mu vítězství uniklo po pádu při posledním (dvojnásobně) bodovaném triku a obsadil, stejně jako v roce 2007, čtvrté místo.

Mezi jedenáctkou jezdců měli domácí zastoupení čtyř jezdců: František Máca, Martin Koreň, Petr Pilát a Libor Podmol, ovšem do závěrečného finále postoupili pouze dva, stálí účastníci MS, Petr Pilát a Libor Podmol.

Do finále jej doprovodila francouzská dvojice Brice Izzo, David Rinaldo a elitní jezdec Rob Adelberg z Austrálie. Přes chybu se do finále protáhl, pozdější vítěz, Maikel Melero.

Soutěž o nejlepší whip čili placku byla skvělým "odpočinkem" před napínavým finálem. O provedení nejlepší "placky" bojovali naši jezdci Martin Koreň a František Máca spolu s Jose Mirallesem a Italem Massimo Binaconcinim. Nejlepší placku vystřihl Jose Miralles a zaslouženě vyhrál.

Výborní fanoušci se moc těšili na finále a hlavně na dva domácí jezdce. Petr Pilát zaskákal nejlepší jízdu roku v kvalifikaci, když skočil svůj vůbec první Seatgrab Flip. Ovšem ve finále se Petrovi na jeho KTM ulomil držák tlumiče řízení. "Nevěděl jsem co mám dělat, jestli v jízdě skončit či pokračovat. Nakonec jsem jízdu dokončil triky, které mám naučené na 1000%", řekl sám Petr a uzavřel finálový půltucet.

Další pan na skákání Brice Izzo zajel bez chyb v obvyklém odborného stylu, včetně Tsunami Flipu, což znamenalo páté místo. Australský "krokodýl" Rob Adelberg dopadl lépe, zopakovat přesně takovou jízdu, se kterou vyhrál předchozí večer v Rize, ale tentokrát jeho Tsunami Flip, Flip Cliffhanger a 360 ve stylu Underflip stačilo jen na třetí místo.

David Rinaldo a Libor Podmol jsou největšími a jedinými aspiranty na titul mistra světa a v Liberci se mezi nimi naplno rozhořela bitva o titul mistra světa. David Rinaldo byl zklamaný z předchozího večera v Rize, kde nepostoupil do finále, tak v Liberci skočil svoje nejtěžší triky v čele s perfektně provedeným Doublegrab Flipem, bodově se usadil na druhé místo a čekal, jak odpoví domácí hrdina Libor Podmol. Populární Podmol kontroval skvěle provedenými triky a nabuzený hlučnými diváky, byl ochoten vyhrát stůj, co stůj. Poslední dvojnásobně bodovaný trik skočil nevyzpytatelný Underflip Indy a po špatné doskoku

bohužel upadl. Naštěstí se Liborovi nic nestalo, poděkoval výbornému publiku a věděl, že na domácí půdě nevyhraje (skončil "až" čtvrtý).

A kdo vlastně vyhrál? Překvapivě ten, který vyjížděl do finále jako první, Španěl Maikel Melero. Maikel Melero zajel bezchybnou jízdu okořeněnou Doublegrab Flipem, což znamenalo, že malý velký muž Melero poprvé vyhrál závod série Night of the Jumps.

Boj o titul mistra světa je stále otevřený, jelikož díky druhému místu se do čela opět dostal David Rinaldo jen bod před Libora Podmola. Až poslední noc v bulharské Soffi, 14. prosince, určí letošního mistra světa.

Zklamaný Libora Podmola nám po finále řekl:

"Poslední skok finále, který je dvojnásobně bodovaný jsem skočil Underflip Indy, cože je můj speciální trik. Rotace nebyla úplně ideálně, ale přesto jsem skočil na velkého "indiána" a to zbrzdilo rotaci ještě více a tím pádem jsem dopadl trochu křivě a jak ten dopad byl méně prudký, mě nakoplo zpátky a "pim" už jsem ležel. Měl jsem strach, necítil jsem půlku těla a nemohl jsem dýchat. Navíc moje maminka byla v hledišti. Naštěstí jsem se po pár vteřinách rozdýchal a vstanul. Underflip Indy je nevyzpytatelný, proto jej nikdo nedělá, vždy doskakuji trochu nakřivo, a dnes jsem doskočil nakřivo až moc, než je zdrávo. Bál jsem se, že mám něco zlomeného, naštěstí jsem jen naražený."

"Děkuji diváků za super atmosféru, parádní publikum, mrzí mě, že jsem v Liberci nevyhrál. Tenhle sport i trik je fakt na hraně, několikrát jsem z něho spadnul, ale pořád jej skáču. Jsem rád, že jsem v pořádku, že se diváci bavili, a že jsme udělali velký skok pro ten náš motokrosový sport."